Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Co motywuje młodych pracowników? Work-life balance i kwalifikacje zawodowe

Zorganizowane przez BIGRAM ogólnopolskie badanie Motywacje Młodych 2015 podsumowuje nastroje panujące wśród młodych igreków w związku z ich motywacją i gotowością do realizowania się w sferze zawodowej.
Kategoria: Raporty
29.04.2015

Work-life balance, równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, pojawia się na pierwszym miejscu jako najsilniejszy motywator dla młodych igreków. I choć potrzeby finansowe pozostają naczelnym powodem do podejmowania pracy, nie są one znaczącym motywatorem już na etapie wykonywania pracy. Młodzi chcą się usamodzielniać, mieć środki na realizację swoich pasji i zainteresowań. Chcą się uczyć, poznawać nowych ludzi, działać, podejmować wyzwania. Co szósty student poważnie rozważa własną działalność gospodarczą. Taki obraz młodego pracownika wyłania się po przeprowadzeniu ogólnopolskiej ankiety Motywacje Młodych 2015. 

Badanie realizowane przez BIGRAM pod patronatem ogólnopolskich inicjatyw Global Management Challenge oraz Enactus zawiera odpowiedzi studentów z ponad 50 uczelni z całej Polski. Respondenci, głównie studenci studiów dziennych, reprezentowali w połowie uczelnie ekonomiczne (co piąty studia inżynieryjne, co szósty humanistyczne).

Wyobrażając sobie pracę studenci czują, że najbardziej motywowałoby ich poczucie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Drugie miejsce zajmuje dofinansowanie studiów podyplomowych i certyfikacji typu CFA, ACCA (80 proc. wskazań) przez pracodawcę. Młodzi chcą otrzymywać informacje zwrotne, współpracować z mentorami, uczyć się od innych. Ponad połowa studentów czuje się zmotywowana, jeśli ma możliwość prezentacji swojej pracy i pomysłów przed zarządem firmy.

Igreki to generacja pracowników, która oczekuje elastyczności w miejscu pracy, równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz możliwości realizacji zadań również za granicą. Gotowość do podjęcia pracy za granicą decyduje połowa ankietowanych.

Co motywuje młodych ludzi do pracy?

  • 67 proc. studentów wybiera potrzeby finansowe jako główną motywację do pracy;
  • 56 proc. uważa pracę za ważne miejsce, by nauczyć się nowych rzeczy;
  • 38 proc. chce się usamodzielnić.

Dla pokolenia Y "chcę" jest ważniejsze niż "muszę", dlatego tylko 1,5 proc. badanych uważa pracę za przykry obowiązek. Potwierdzają to również inne raporty. Według badania Deloitte – "The Millennial Survey 2014", przeprowadzonego w 26 krajach, aż 70 proc. studentów jest gotowa odrzucić ofertę pracy, jeżeli nie spełnia ich oczekiwań.

Co bardzo ważne dla pracodawców sektora finansowego, którzy wciąż borykają się z kryzysem zaufania, aż 20 proc. ankietowanych wskazuje, że poszukuje pracy, która w pozytywny sposób będzie oddziaływać na środowisko i otoczenie. Pracodawcy powinni również – poza polityką CSR – dbać o swój wizerunek pracodawcy. Wielu studentów zrezygnuje z udziału w procesie rekrutacyjnym, jeżeli dotrą do nich negatywne opinie o firmie.

Na czym polega odpowiedzialność pracodawcy?

Przeczytaj o działaniach CSR przedstawiciela wielkiej czwórki. Przejdź do wywiadu »

Zmiana podejścia do pracy – media społecznościowe (negatywne opinie o pracodawcy rozchodzą się teraz dosłownie z prędkością światła) oraz podejście do czasu wolnego zrewolucjonizowały podejście pracowników do pracy. Work-life balance oraz elastyczne godziny pracy jako najważniejsze motywatory dla młodych ludzi pokazują, że praca w nadgodzinach przestała być synonimem sukcesu. Takie spojrzenie na życie zawodowe z pewnością będzie wyzwaniem dla firm audytorskich i konsultingowych, w których praca ma charakter sezonowy i łączy się wtedy z nadgodzinami.

Młodzi niewierni? Zdecydowanie. Według cytowanego raportu elastyczne podejście do pracy dotyczy również miejsca pracy. Igreki planują pracować u pierwszego pracodawcy średnio od roku do maksymalnie dwóch lat. Przed pracodawcami stoi zatem wiele nowych wyzwań. Najważniejszym z nich jest to, jak zainterersować swoimi projektami młodego człowieka, który swoje możliwości ocenia wysoko.

Poszukujesz organizacji, która spełni Twoje oczekiwania?

Zobacz najlepszych pracodawców w 2014 i 2015 roku w sektorze finansowym. Profile pracodawców »

Zobacz również