Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

3 najpopularniejsze języki programowania w 2023 roku

Czy warto uczyć się programowania? W ten sposób nie tylko rozwija się swój umysł, ale również poszerza perspektywę dobrze płatnej pracy. Jakie języki programowania będą najpopularniejsze w 2023 roku? Poznajcie trzy z nich.
Kategoria: Raporty
15.12.2022
unsplash.com

JavaScript

JavaScript zrzesza największą społeczność i od ponad dziesięciu lat pozostaje najpopularniejszym językiem programowania na świecie. Na przestrzeni dwóch lat przybyło 5,2 miliona jego użytkowników. Programiści postrzegają go nie tylko jako atrakcyjny język, od którego warto zacząć przygodę z programowaniem, ale również jako narzędzie, które śmiało mogą włączać do swojego zestawu umiejętności doświadczeni pracownicy działów IT.

JavaScript korzysta blisko 17,5 mln programistów na całym świecie i po raz dziesiąty zajmuje szczytową pozycję w rankingu SlashData.

Jest to stosunkowo łatwy język wysokiego poziomu. Do pisania kodu wystarczy tylko notatnik oraz przeglądarka – nie ma potrzeby kompilowania kodu [1]. Niemniej ten sam kod może działać inaczej w różnych przeglądarkach, co może być nieco problematyczne dla początkujących. Te różnice są stale niwelowane wraz z dynamicznym rozwojem społeczności językowej oraz dzięki prowadzonym procesom standaryzacyjnym. 

Python 

Odkąd dwa lata temu przewyższył popularność Javy, Python pozostaje drugim najczęściej stosowanym językiem programowania po JavaScript. Przepaść między dwiema największymi społecznościami językowymi stopniowo się zmniejsza. W przeciągu zaledwie sześciu miesięcy przybyło 3,3 mln nowych użytkowników Pythona. Dla porównania społeczność JavaScript zyskała w tym samym okresie nieco ponad milion nowych członków. Z Pythona korzysta obecnie 15,7 mln programistów, a rozwój technologii związanej z przetwarzaniem danych i uczeniem maszynowym (ML) jest wyraźnym czynnikiem wpływającym na jego rosnącą popularność. Około 70% programistów wykorzystujących ML i analityków danych twierdzi, że używa Pythona. 

Według częstotliwości wyszukiwania tutoriali poszczególnych języków programowania w Google Python zajmuje pierwsze miejsce w rankingu (wrzesień 2022) [2].

Python został stworzony tak, aby był łatwy do zrozumienia i przyjazny dla początkujących. Kod Pythona można czytać jak zwykły tekst po angielsku. Jego składnia jest przejrzysta i zwięzła, jednak duże znaczenie ma formatowanie kodu i białe znaki. Jest to cecha wyróżniająca go spośród innych języków, ponieważ używa wcięć lub angielskich słów tam, gdzie inne korzystają ze znaków interpunkcyjnych i posiada zdecydowanie mniej konstrukcji składniowych [3]. 

Java 

To do niedawna drugi najczęściej używany język programowania. Dziś zajmuje trzecie miejsce w rankingu i używa go 14 mln programistów [4]. Java to jeden z najważniejszych języków, który ma szeroki wachlarz przeznaczenia. Jest również kamieniem węgielnym systemu aplikacji na Androida. Chociaż istnieje już od ponad dwóch dekad, nadal notuje silny i stały wzrost. Od początku 2021 roku do społeczności Javy dołączyło prawie 5 milionów programistów. Dane sugerują, że rozwój Javy jest napędzany nie tylko przez zwykłe zagrożenia, tj. backend i tworzenie aplikacji mobilnych, ale także przez jej rosnącą popularność w projektach AR/VR.

Java została zaprojektowana tak, aby była przyjazna dla początkujących, a tym samym łatwiejsza niż C++.

Składnia Javy jest podobna do składni języka C++, ale ma mniej niskopoziomowych funkcji.

Java posiada także wiele wbudowanych bibliotek z gotowymi rozwiązaniami, podczas gdy w niektórych językach musimy je znaleźć, wybrać i dołączyć na własną rękę. Jest to pewne ułatwienie na początku nauki, bo Java robi to za nas. Później jednak nie ma to większego znaczenia. Mimo że w jawie jest w domyśle więcej bibliotek, nie wszystkie są idealne, gdyż ze względu na kompatybilność wsteczną niektóre rozwiązania są przestarzałe [5].

Źródła:  

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również