Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Praca w branży kryptowalut. Zestawienie 10 stanowisk

Kryptowaluty to najprawdopodobniej przyszłość świata finansów. Jaki zawód wybrać, by stać się częścią tej przyszłości, a przy tym dobrze zarobić?
Kategoria: Raporty
06.05.2022
Fot. unsplash.com

Rynek kryptowalut to zdecentralizowany system finansowy, który staje się coraz popularniejszy wśród inwestorów, firm i osób zainteresowanych finansami. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ether, pozwalają osobom spoza branży finansowej na korzystanie z nowych możliwości inwestycyjnych. Waluty te są całkowicie cyfrowe, a ponieważ korzysta z nich coraz więcej osób i firm, rośnie zapotrzebowanie na pracę w zakresie rozwoju, wsparcia i handlu nimi. Jakie ścieżki kariery oferuje świat kryptowalut?

1. Programista stron internetowych (Web developer)

Płaca: średnio 6 300 zł

Obowiązki: 

Web developer to programista, który pisze kod zarówno dla interfejsu użytkownika, jak i zaplecza dostarczającego informacje. Pracuje on nad budową nowej strony internetowej lub utrzymaniem i aktualizacją istniejących stron internetowych. Do głównych obowiązków programisty stron internetowych należy pisanie kodu z określonymi parametrami, współpraca z projektantami stron internetowych nad wyglądem witryny, zbieranie i analizowanie opinii użytkowników w celu poprawy komfortu użytkowania, aktualizowanie i konserwacja oprogramowania oraz zapewnianie bezpieczeństwa witryn internetowych i powiązanych aplikacji.

2. Analityk finansowy (Financial analyst)

Płaca: średnio 7500 zł

Obowiązki:

Analityk finansowy dokonuje prognoz dotyczących wyników inwestycyjnych, zbierając i analizując dane dotyczące aktualnego otoczenia branżowego i finansowego. Do jego podstawowych obowiązków należy wydawanie rekomendacji dotyczących inwestycji, sporządzanie i analizowanie sprawozdań finansowych, spotkania z kierownictwem i kadrą kierowniczą w celu oceny perspektyw organizacji, ocena danych finansowych oraz sporządzanie i prezentowanie sprawozdań finansowych. Analitycy finansowi pracujący z kryptowalutami monitorują również trendy rynkowe i wartości walut oraz włączają te dane do swoich analiz.

3. Pisarz techniczny (Technical writer)

Płaca: średnio 9600 zł

Obowiązki: 

Pisarz techniczny tworzy treści dotyczące złożonych tematów w sposób łatwy do zrozumienia. Wykorzystuje często wcześniejsze doświadczenie zawodowe w określonej dziedzinie, aby pomóc w tłumaczeniu skomplikowanych tematów, takich jak broszury, podręczniki i artykuły w czasopismach.

Do podstawowych obowiązków należy prowadzenie badań, decydowanie o najlepszym sposobie prezentacji informacji oraz współpraca ze specjalistami technicznymi w celu zapewnienia dokładności i zrozumiałości.

Pisarze techniczni mogą również korygować i edytować prace innych autorów.

4. Analityk danych (Data scientist)

Płaca: średnio 9650 zł

Obowiązki:

Analityk danych przekłada dane na łatwo zrozumiałe informacje i wyniki. Do jego typowych obowiązków należy ocena najlepiej dopasowanego modelu do danych, identyfikowanie rozwiązań wykorzystujących surowe dane, współpraca z innymi działami, zbieranie danych i przekazywanie wyników analitycznych kierownictwu organizacji. 

5. Trader kryptowalut (Cryptocurrency trader)

Płaca: średnio 10 000 zł

Obowiązki:

Trader kryptowalut jest specjalistą finansowym, który wykorzystuje kryptowaluty do dokonywania inwestycji. Obowiązki pełnione w tej roli często obejmują badanie możliwości rynkowych, wykorzystywanie analizy danych i wskaźników handlowych w celu identyfikacji nieefektywności i możliwości rynkowych, określanie, jak ulepszyć techniki zarządzania ryzykiem oraz opracowywanie, utrzymywanie i ulepszanie modeli i systemów handlowych. Traderzy często współpracują z innymi profesjonalistami z branży, aby znaleźć możliwości handlowe i dane rynkowe.

6. Manager produktu (Product manager)

Płaca: średnio 10 500 zł

Obowiązki:

Manager produktu nadzoruje proces rozwoju produktu od początku do końca. Często odpowiada on za zespoły sprzedażowe lub produktowe. Typowe obowiązki managera produktu w branży kryptowalut obejmują tworzenie, śledzenie i aktualizowanie map drogowych produktów, ustalanie priorytetów i przypisywanie zadań zespołowi programistycznemu, burze mózgów z kierownictwem i interesariuszami, pisanie opisów funkcji dla zespołów projektowych i technicznych oraz prowadzenie rozwoju prototypów produktów.

7. Inżynier oprogramowania (Software engineer)

Płaca: średnio 13 500 zł

Obowiązki:

Inżynier oprogramowania tworzy oprogramowanie dla firm. W branży kryptowalut obejmuje to używanie języków programowania, takich jak C++ i Python, oraz pracę nad łańcuchami bloków i programami analitycznymi. Inne obowiązki obejmują projektowanie i testowanie systemów zgodnie ze specyfikacjami, dokumentowanie systemów do przyszłej konserwacji, zarządzanie systemami z regularnymi aktualizacjami, rekomendowanie aktualizacji i współpracę z innymi inżynierami i programistami.

8. Manager ds. marketingu (Marketing manager)

Płaca: średnio 14 680zł

Obowiązki: 

Manager ds. marketingu ustala zasady marketingowe swojej organizacji i nadzoruje kampanie marketingowe. Może on współpracować z managerami ds. reklamy i promocji, analizować dane w celu określenia strategii, tworzyć szacunki kosztów kampanii i potencjalnej sprzedaży oraz oceniać sukces kampanii marketingowej. Podczas pracy z kryptowalutami manager ds. marketingu może również współpracować z zespołami technicznymi i finansowymi przy opracowywaniu strategii marketingowych dla używanej waluty.

9. Przedstawiciel ds. rozwoju biznesu (Business development representative)

Płaca: średnio 15 000 zł

Obowiązki: 

Przedstawiciel ds. rozwoju biznesu (BDR) to specjalista ds. sprzedaży, który rozwija nowe relacje biznesowe i relacje z klientami dla swojej organizacji.

Obowiązki obejmują znajdowanie potencjalnych klientów i budowanie z nimi długotrwałych relacji, wykorzystywanie potencjalnych klientów kampanii marketingowych jako szans sprzedaży, identyfikowanie wymagań klientów oraz sugerowanie produktów lub usług.

Organizacje pracujące z kryptowalutami wykorzystują BDR do poszerzania bazy klientów.

10. Inżynier uczenia maszynowego (Machine learning engineer)

Płaca: średnio 22 000 zł

Obowiązki:

Inżynier uczenia maszynowego tworzy systemy sztucznej inteligencji. Wykorzystuje statystyki, programowanie, naukę o danych i inżynierię oprogramowania do tworzenia tych systemów. Jego główne obowiązki często obejmują projektowanie systemów uczenia maszynowego, badanie i wdrażanie narzędzi ML, badanie i przekształcanie prototypów nauki o danych, opracowywanie aplikacji ML oraz systemów szkolenia i przekwalifikowania, jeśli to konieczne.

Źródła:

Autor: Michał Tuszyński
Młodszy Redaktor Grupa MBE

Ukończył finanse i rachunkowość na SGH z wyróżnieniem, obecnie doktoryzuje się z ekonomii tamże.

Wcześniej autor tekstów i analityk "Parkietu" oraz "Rzeczpospolitej", audytor spółek finansowych i konsultant.

W Grupie MBE jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również