Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Perspektywy zatrudnienia specjalistów ds. finansowych w 2018 roku

W których regionach Polski w 2018 roku będzie brakować specjalistów ds. finansowych, a gdzie najtrudniej będzie im znaleźć pracę? Przedstawiamy wyniki badania "Barometr zawodów" dla pracowników branży finansowej.
Kategoria: Raporty
12.01.2018

Specjaliści Hays w najnowszym "Raporcie płacowym" podkreślają, że mobilność ekspertów w obszarze finansów jest obecnie większa niż w poprzednich latach. W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej pracowników ds. finansowych myśli o relokacji w związku z możliwością znalezienia lepszej pracy, wyniki podane w najnowszym "Barometrze zawodów" mogą być doskonałą wskazówką, a właściwie to samym... drogowskazem kariery.

"Barometr zawodów" to ogólnopolskie badanie jakościowe, które jest jednoroczną prognozą sytuacji w zawodach. Raport powstał w trakcie dyskusji grupowej pracowników powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji posiadających wiedzę na temat lokalnego rynku pracy. Dzięki takiej prognozie można przewidzieć, jakie będą perspektywy zatrudnienia dla konkretnej branży w danym regionie, w nadchodzącym roku. Analiza wyników może być podpowiedzią dla osób, które dopiero planują swoją ścieżkę zawodową i są skłonne zmienić miejsce zamieszkania ze względu na lepsze możliwości znalezienia pracy. 

Według raportu "Barometr zawodów" specjaliści ds. finansowych, będą należeli do grupy zawodów zrówoważonych. Zgodnie z prognozą na 2018 rok, liczba ofert pracy dla pracowników branży finansowej powinna być zbliżona do liczby osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w zawodzie. 

Do grupy specjalistów do spraw finansowych, których objęto badaniem, zaliczono: dealerów i maklerów aktywów finansowych, taksatorów, maklerów giełd towarowych oraz pracowników do spraw kredytów, pożyczek i pokrewnych (w tym także analityków i doradców). 

Mapa przedstawia relację między dostępnymi specjalistami ds. finansowych a potrzebami pracodawców

Regiony, w których trudno będzie znaleźć pracę

Chociaż w większej części kraju panuje równowaga między liczbą ofert pracy a liczbą osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie, to trudności ze znalezieniem pracy, ze względu na dużą konkurencję, mogą napotkać specjaliści w następujących regionach:

 • w województwie kujawsko-pomorskim: w powiecie inowrocławskim (nadwyżka poszukujących pracy dotyczy pracowników ds. kredytów i pożyczek, poszukiwani są specjaliści ds. kontrollingu i rachunkowości zarządczej), 
 • w województwie wielkopolskim: w powiecie słupeckim, 
 • w województwie opolskim: w powiecie prudnickim,
 • w województwie lubelskim: w powiecie krasnostawskim,
 • w województwie podkarpackim: w powiecie kolbuszowskim, łańcuckim i jarosławskim. 

Regiony, w których brakuje pracowników

Pracownicy ds. finansowych w wielu regionach kraju mogą właściwie przebierać w ofertach. Najmniej szukających pracy, a zarazem największe możliwości zatrudnienia są w województwie pomorskim i wielkopolskim. Poznań, Gdańsk, Wrocław, Gorzów Wielkopolski, Opole, Lublin i Piekary Śląskie to jedyne miasta w całym kraju, w których pracodawcy mają problem z rekrutacją na stanowiska związane z finansami. 

Przyczyny problemu z zatrudnieniem są różne. W wielu powiatach pracodawcy narzekają na niewystarczające umiejętności i kompetencje kandydatów. Z drugiej strony, bardzo często to właśnie kandydatom nie odpowiadają warunki pracy - prowizyjne systemy wynagrodzeń. 

Najwięcej problemów ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy mają pracodawcy:

 • w województwie zachodniopomorskim: w powiecie kołobrzeskim, polickim i szczecinieckim, 
 • w województwie lubuskim: w Gorzowie Wielkopolskim, powiecie gorzowskim i nowosolskim, 
 • w województwie dolnośląskim: we Wrocławiu, w powiecie wrocławskim, lubańskim, lubińskim, polkowickim, złotoryjskim, 
 • w województwie opolskim: w Opolu, w powiecie opolskim, kędzierzyńsko-kozielskim (kandydatom brakuje odpowiednich kwalifikacji). 
 • w województwie śląskim: w Piekarach Śląskich (brakuje specjalistów), w powiecie bieruńsko-lędzińskim (poszukujący pracy doradcy inwestycyjni i finansowi nie chcą podejmować pracy ze względu na specyfikę i charakter pracy oraz płacę - umowy agencyjne, zlecenia, prowizyjny system wypłat), w Bielsko-Białej i powiecie bielskim (kandydatom brakuje umiejętności i kwalifikacji), 
 • w województwie małopolskim: w powiecie wielickim, suskim, bocheńskim i nowosądeckim (problemem są wygórowane, zdaniem kandydatów, wymagania pracodawców oraz stawki prowizyjne), 
 • w województwie pomorskim: w Gdańsku i powiecie gdańskim (kandydaci często narzekają, że pracodawcy opierają pracę na wynikach i oferują niskie wynagrodzenie - prowizyjne), w powiecie lęborskim (brak osób wykształconych w zawodzie, kandydaci nie znają języków obcych, poza tym najlepsi wybierają pracę w Trójmieście), w powiecie puckim (kandydatom brakuje odpowiednich kwalifikacji), powiecie kościerskim (kandydaci nie mają doświadczenia, odpowiednich umiejętności i predyspozycji), powiecie starogardzkim (kandydaci nie mają doświadczenia, jest duża rotacja na stanowiskach),
 • w województwie podkarpackim: w powiecie sanockim, 
 • w województwie świętokrzyskim: w powiecie opatowskim, 
 • w województwie lubelskim: w Lublinie i powiecie kraśnickim (kandydatom brakuje doświadczenia), 
 • w województwie wielkopolskim: w Poznaniu i powiecie poznańskim (duża rotacja pracowników), w powiecie wągrowieckim, ostrowskim, wolsztyńskim (niskie zainteresowanie podjęciem pracy ze względu na prowizyjny system wynagrodzenia), w powiecie wrzesińskim (kandydatom brakuje doświadczenia zawodowego), 
 • w województwie podlaskim: w powiecie siemiatyckim, bielskim (kandydaci nie spełniają oczekiwań pracodawców), sokólskim (problemem są niezadawalające warunki pracy: stosunkowo niskie płace, atmosfera pracy i odpowiedzialność), 
 • w województwie mazowieckim: w powiecie węgrowskim, piaseczyńskim i sokołowskim (brak osób chętnych do pracy ze względu na prowizyjny system wynagrodzenia). 

Problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników do pracy nie występuje w województwie warmińsko-mazurskim i łódzkim. 

Źródło: "Barometr zawodów 2018" (dostępny na stronie barometrzawodow.pl) realizowany na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również