Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Studentki i studenci na rynku pracy. Program Kariera

Przeciętne wynagrodzenie w firmach urosło od zeszłego roku o 13,6% i osiągnęło pułap 7 065,65 zł, co przy zatrudnieniu na umowę o pracę na pełny etat daje ponad pięć tysięcy złotych „na rękę”. Jak jednak wygląda sytuacja płacowa na studenckim rynku pracy? Sprawdź wyniki tegorocznego raportu „Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu.
Kategoria: Raporty
26.04.2023
unsplash.com

Rozwarstwienie w płacach

Z badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu przez pracownię SW Research wynika, że wzrosła grupa studentów i studentek zarabiających poniżej dwóch tysięcy złotych na rękę – to prawie co czwarty/czwarta z nich (w zeszłym roku – co piąty/piąta). Jednocześnie ponad pięciokrotny wzrost odnotowano wśród żaków, których wynagrodzenie przekracza siedem tysięcy złotych na rękę.

Badanie „Student w pracy” Programu Kariera PRB pokazuje, że w 2023 r. co piąty student lub studentka zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych miesięcznie. To spadek o blisko 12 punktów procentowych w porównaniu z zeszłym rokiem. Tyle samo, bo 19%otrzymuje pensję w wysokości od trzech do czterech tysięcy złotych na rękę, co jest porównywalne z 2022 r.

– Na rynku pracy obserwujemy dwa trendy. Z jednej strony firmy tną koszty i ograniczają zatrudnienie studentów, co wpływa na zwiększanie liczby osób deklarujących zarobki w przedziale 1001 a 2000 złotych oraz poniżej tysiąca złotych. Z drugiej strony widać profesjonalizację pracy studenckiej. Mimo niepewności na rynku, przedsiębiorstwa chcą zatrudniać najlepszych kandydatów i są gotowe bardzo dobrze im zapłacić – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, największego w Polsce niezależnego programu płatnych staży dla studentów i absolwentów organizowanego przez Polską Radę Biznesu, której jest wiceprezesem.

Gdzie największe i najmniejsze zarobki?

W Bydgoszczy i Toruniu zarabiający powyżej siedmiu tysięcy złotych netto miesięcznie stanowią aż 24% wszystkich pracujących studentów i studentek. Na drugim miejscu pod względem odsetka osób z najwyższą pensją plasuje się Lublin – tu wynagrodzeniem powyżej siedmiu tysięcy „na rękę” może pochwalić się 15% pracujących żaków.

Po przeciwnej stronie skali znajduje się Trójmiasto – aż 15% studentów i studentek jest wynagradzana poniżej tysiąca złotych miesięcznie. To największy odsetek wśród badanych ośrodków miejskich. Co trzecia osoba studiująca z Krakowa i Trójmiasta zarabia poniżej dwóch tysięcy złotych netto.

W Warszawie, która zazwyczaj jest liderem rankingów zarobków, najwięcej respondentów (19,4%) zadeklarowało wynagrodzenie pomiędzy tysiąc a dwa tysiące złotych. To duży spadek. W zeszłym roku dominantę stanowiły zarobki pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych netto (32% badanych), na drugim miejscu znalazła się grupa studentów i studentek z wynagrodzeniem pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych (25%). Dla 2023 r. te wartości wynoszą odpowiednio 16,1% i 12,9%.

Oczekiwania studentów i studentek rosną

Młodzi ludzie oczekują zdecydowanie wyższych płac. 25,4% osób studiujących chciałoby obecnie zarabiać powyżej dziesięciu tysięcy złotych. Jednak w Białymstoku i Olsztynie odsetek ten wynosi blisko 37%. Nieco mniej, bo 19% studentek i studentów, marzy o pensji między cztery a pięć tysięcy złotych – najwięcej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej, bo aż blisko 40% badanych.

Z czasem oczekiwania płacowe rosną. Za rok co trzeci respondent chciałaby zarabiać powyżej 10 000 zł netto, za dwa lata – ponad 44% badanych, a za dekadę – dwie trzecie.

Program Kariera

Badanie „Student w pracy” pokazuje, że dla trzech czwartych respondentów i respondentek zarobki są ważne. Bez nich osoby studiujące nie są w stanie rozwijać swoich pasji. Połowa z nich nie wybierze ciekawszej pracy o mniejszych zarobkach, gdy do wyboru będzie także mniej interesująca rola, lecz z zapewnieniem wyższych zarobków.

Na tę potrzebę odpowiada Program Kariera Polskiej Rady Biznesu. To największy multikorporacyjny program płatnych staży w Polsce. W tym roku 34 organizacji przygotowało ponad 100 staży w całej Polsce w kilkunastu specjalizacjach i obszarach. Każdy stażysta i każda stażystka otrzymują wynagrodzenie w wysokości minimum 3,6 tys. zł za miesiąc stażu, a niektórzy cztery, pięć czy nawet siedem tysięcy złotych. Kwoty te są znane z góry. Blisko co czwarty uczestnik lub uczestniczka kontynuuje współpracę z firmą po zakończeniu programu.

Dodatkowo, staże w Programie Kariera to więcej niż tylko możliwość poznania zawodu czy danej firmy. Stażyści i stażystki zyskują holistyczne spojrzenie na biznes dzięki bezpośredniej pracy z prezesami/prezeskami lub dyrektorami/dyrektorkami działów. Mogą liczyć na indywidualną opiekę i dobrze zaplanowany harmonogram praktyk. Jakość staży weryfikowana jest w corocznym badaniu satysfakcji – sami uczestnicy i uczestniczki oceniają firmę, która ich zatrudniała.

– Program Kariera oferuje wynagrodzenie dostosowane do okoliczności i wyzwań rynkowych, a jednocześnie możliwość zdobycia doświadczenia pracy z najlepszymi. Właśnie tak firmy zrzeszone w Polskiej Radzie Biznesu inwestują w młode talenty i swoich przyszłych pracowników. Od 20 lat organizujemy Program Kariera po to, żeby młode osoby mogły rozpoczynać swoje kariery. Dziś są to członkowie zarządów lub wyższej kadry menedżerskiej firm liderów w swoich branżach, z którymi współpracę rozpoczeli ongiś podczas stażu – zapewnia Marian Owerko, szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Zaangażowanie w pracy – od czego zależy?

Zgłoszenia do Programu Kariera można składać za pośrednictwem strony programkariera.pl do 15 maja br. CV są oceniane na bieżąco i niektóre firmy zamykają swoje rekrutacje wcześniej.

Źródło: informacja prasowa. 

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również