Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Analityczki i analitycy na wagę złota

Wyciąganie wniosków, prognozowanie, ocena ryzyka – te czynności bez umiejętności analitycznych byłyby niemożliwe. Analitycy i analityczki są od lat kluczowymi pracownikami w firmie. Sprawdźcie, czy posiadacie przypisywane im cechy.
Kategoria: Wiadomości
22.03.2023
pixabay.com/pl/

W wielu ofertach pracy można spotkać się z wymaganiem od kandydatek i kandydatów umiejętności analitycznego myślenia. Dlaczego ta kompetencja może decydować o naszym sukcesie zawodowym? 

Czym jest myślenie analityczne?

Myślenie analityczne to zdolność do rozłożenia całości na części składowe. Tak, by poznać i zrozumieć ich sens, działanie oraz zastosowanie. Zaletą myślenia analitycznego jest pomoc w zamianie dużego problemu na szereg mniejszych części, łatwiejszych do zrozumienia i rozwiązania. Umiejętności analityczne to potężne narzędzie służące rozumieniu sytuacji problemowych – przywoływaniu i wykorzystywaniu dostępnych informacji, badaniu ich w sposób przemyślany, wnikliwy i ukierunkowany na cel.

Kluczowa komeptencja

Myślenie analityczne jest wymieniane od lat jako kompetencja przyszłości[1]. Znajduje się również w wykazie umiejętności Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji w Polsce. Jest defniowane jako: umiejętność patrzenia na zjawiska, idee oraz rzeczy z różnych perspektyw – w celu ich zrozumienia oraz wnioskowania i prognozowania na tej podstawie o podobnych zjawiskach. Umiejętności analityczne są ściśle związane ze zmysłem obserwacji – dostrzeganiem wielu szczegółów i łączeniem ich w całość. W konsekwencji wiąże się z rozwiązywaniem problemów bądź podejmowaniem przemyślanych decyzji[2]. Pracownicy i pracowniczki, którzy posiadają kompetencje analityczne:

 • analizują problemy z różnych perspektyw,
 • identyfikują źródła wiedzy o przyczynach problemu,
 • analizują wpływ poszczególnych przyczyn na dany problem,
 • analizują odmienne punkty widzenia i omawia różnice pomiędzy nimi,
 • interpretują dane ilościowe i jakościowe,
 • formułują wnioski na podstawie dostępnych danych,
 • oceniają rzetelność poszczególnych źródeł informacji,
 • wyjaśniają przyczyny i skutki danego problemu,
 • określają związki przyczynowo-skutkowe działań,
 • wykorzystują dane do wypracowania rozwiązań,
 • dokonują syntezy danych z różnych źródeł,
 • wykorzystują wiedzę teoretyczną i praktyczną do rozwiązania problemu,
 • tworzą plan działań,
 • testują różne sposoby rozwiązania problemu,
 • posiadają alternatywne scenariusze działania[3].

Analityk – stanowiska pracy

Umiejętności analityczne są niezbędne w wielu zawodach, jednak przydają się niemal na każdym stanowisku. Kojarzą się zwykle z zawodami typowymi dla „ścisłowców”. Księgowy/księgowa, analityk/analityczka, programista/programistka czy finansista/finansistka – na tych stanowiskach osoby o wysoko rozwiniętych zdolnościach analitycznych będą czuć się jak ryba w wodzie. Nie oznacza to jednak, że takich umiejętności nie można wykorzystać na innych ścieżkach kariery. Myślenie analityczne świetnie sprawdzi się na stanowiskach związanych z zarządzaniem ludźmi. Kompetencji analitycznych poszukuje się więc często u kandydatów i kandydatek na stanowiska kierownicze

W pracy ludzi z wykształceniem humanistycznym analityczne zdolnosci także przynoszą wiele pożytku, zwłaszcza w połączeniu z kreatywnością. Analityczny umysł pomoże szybko zlokalizować błędy, wyznaczyć najważniejsze punkty i określić cele. Kreatywność pozwoli ubrać je w oryginalną, spójną i atrakcyjną formę.

Zestaw umiejętności analitycznych wydaje się niezbędny również w przypadku wielu prac biurowych: szybkie reagowanie, selekcjonowanie informacji, umiejętność priorytetyzowania zadań są konieczne na różnych stanowiskach: od sekretarki, przez copywritera, po opiekuna klienta czy architektkę. To zdolności na tyle uniwersalne, że będą dużą pomocą w każdej pracy – także fizycznej.

Analitycy i analityczki poszukiwani

Umiejętność analizy jest często wykorzystywana w firmie do badania kluczowych problemów i sukcesów. Z jej pomocą można podjąć określone, konkretne działania. Niektóre będą zmierzać do eliminacji powstałych problemów, inne do kontynuowania działań, które budują sukces firmy. Analityczne myślenie ułatwia podejmowanie ważnych decyzji, w których liczy się kalkulacja i skrupulatne podejście do szczegółów. Pracodawcom zależy na analitycznym sposobie myślenia, ponieważ jest ono kluczem do lepszego zrozumienia i funkcjonowania firmy. Każdy kandydat i każda kandydatka dysponujący umiejętnościami analitycznymi będą zatem mile widziani. 

Źródła:

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również