Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Dzień Kobiet okazją do refleksji nad rolą i sytuacją kobiet w biznesie

Dzień Kobiet to moment, w którym podziwiamy siłę, determinację i osiągnięcia kobiet w wielu sferach życia. To także doskonała okazja do refleksji nad rolą i ich sytuacją w biznesie. Niestety, pomimo postępów, które zostały zrealizowane na przestrzeni wielu lat, równość szans rozwoju zawodowego nadal stanowi wyzwanie.
Kategoria: Wiadomości
07.03.2024
Midjourney

W Międzynarodowy Dzień kobiet sprawdzamy, jak kobiety radzą sobie w środowisku polskich przedsiębiorstw – jakie bariery napotykają i jakie zmiany są potrzebne, aby stworzyć bardziej sprzyjające warunki do ich rozwoju zawodowego. Przedstawiamy również inspirujące sylwetki kobiet w finansach, które z odwagą i determinacją kroczą swoją ścieżką zawodową.  

Czytaj także: Portret Magdy Warpas, Partnerki w EY 

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce 

Polki wykazują się coraz bardziej przedsiębiorczym duchem. Według najnowszego raportu EFL „Kobiety w MŚP. Pod lupą”, aż 8% Polek prowadzi własną działalność gospodarczą, co plasuje Polskę na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Jako motywację do założenia własnej firmy najczęściej wskazują szansę, którą warto było wykorzystać. Wyniki badań pokazują również, że kobiety częściej niż mężczyźni identyfikują się z cechami takimi jak kreatywność, pracowitość czy zdolność do wielozadaniowości. 

Jednak warto zauważyć, że mimo znaczącego udziału kobiet w prowadzeniu mikroprzedsiębiorstw, to mężczyźni częściej zarządzają większymi podmiotami zatrudniającymi od 50 do 249 pracowników.  

Co ciekawe, niemal dwa razy mniej Polek niż Polaków prowadzi biznes, który odziedziczyli po swoich bliskich. 

Brak świadomości luki płacowej 

Chociaż kobiety w Polsce odnoszą sukcesy w biznesie, nadal istnieją obszary, w których równość szans wymaga uwagi. Badania wykazują, że aż 78% pracujących osób nie spotkało się z pojęciem luki płacowej, a 70% firm nigdy nie poruszało tematu nierówności płac. Istnieje również brak wiedzy na temat poziomu zarobków w firmie, co może wpływać na decyzje zawodowe kobiet. 

Czytaj także: Portret Anety Kolankowskiej, Chief Information Officer w BNP Paribas S.A. oddział w Polsce 

Wykształcenie a niewykorzystany potencjał 

Podczas gdy kobiety w Polsce osiągają wyższy poziom wykształcenia niż mężczyźni, istnieje wyraźna dysproporcja między ich potencjałem a rzeczywistymi możliwościami zawodowymi.  

Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem dysproporcji poziomu wykształcenia kobiet w porównaniu do mężczyzn. 

To niewykorzystane bogactwo wiedzy, umiejętności i kreatywności kobiet, które często pozostają poza rynkiem pracy. 

Wyzwania kobiet związane z rozwojem kariery 

Analizując przyczyny bierności zawodowej kobiet przedstawione w raporcie Stowarzyszenia Kongres Kobiet pt. „Kobiety, rynek pracy i równość płac”, widzimy, że głównym powodem są obowiązki rodzinne. Stanowią one 32% wszystkich przyczyn rezygnowania z rozwoju kariery.  

Według raportu „Kobiety w Finansach" 2023, 40% kobiet uważa, że rozwój zawodowy stanowi dla nich wyzwanie. 

Z drugiej strony mężczyźni częściej niż kobiety wskazują jako przyczynę rezygnacji z aktywności zawodowej chorobę i niepełnosprawność (34%). To potwierdza, że równość szans w zakresie karier zawodowych nadal wymaga uwagi i dostosowania struktur organizacyjnych. 

Czytaj także: Portret Małgorzaty Putek, EMEA FP&A Director w Smith+Nephew 

Awans – wybór czy dyskryminacja? 

Temat awansu w miejscu pracy jest kluczowy podczas rozważań dotyczących równości szans w biznesie. Badania pokazują, że kobiety często same wykluczają się z awansu z obawy przed zobowiązaniami związanymi z pracą a ich wpływem na życie prywatne. Jednak równie istotnym problemem jest dyskryminacja ze względu na płeć, zarówno w kontekście wynagrodzeń, możliwości rozwoju kariery, jak i dostępu do szkoleń. 

Wyzwania i potrzeby kobiet na rynku pracy 

Niestety Dzień Kobiet to nadal dzień, który przypomina nam o istniejących nierównościach w biznesie. Stąd powinien on być okazją nie tylko do celebracji, ale także do refleksji nad istniejącymi wyzwaniami i potrzebami kobiet na rynku pracy. Wsparcie edukacyjne, programy rozwojowe, szkolenia, mentoring oraz działania zwalczające dyskryminacje to kluczowe elementy, które mogą przyczynić się do stworzenia bardziej równego i sprawiedliwego środowiska biznesowego dla obu płci. 

Równość szans to nie tylko kwestia moralna, ale także strategiczna.

Firmy, które inwestują w rozwój talentów niezależnie od płci, czerpią korzyści z różnorodności perspektyw i umiejętności, co sprzyja innowacjom i zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu. 

Czytaj także: Portret Ewy Nowakowskiej, Partnerki i AI Data Science Leader w EY 

Inspirujące kobiety w świecie biznesu – portrety  

Warto zauważyć, że w skali światowej wiele kobiet odnosi znaczące sukcesy w biznesie, stanowiąc inspirację dla innych. Te kobiece postaci podkreślają, że równość szans i możliwości w biznesie są kluczowe dla rozwoju całego społeczeństwa. Różnorodne zespoły działają skuteczniej.

Poznaj inspirujące historie kobiet rozwijających się w branży finansowej. Może któraś z nich zachęci Cię do podjęcia nowych wyzwań oraz aktywnego dążenia do realizacji swoich marzeń i celów zawodowych! 

Sandra Sobór, Business Expert w zespole Risk Models & Calculations w Commerzbank

Wykształcenie: absolwentka matematyki i matematyki stosowanej na Politechnice Łódzkiej 
Zainteresowania: sport – głównie siatkówka, podróże   

– Czuję się bardzo dobrze, pracując w dużej organizacji, która stawia na wszechstronny rozwój swoich pracowników, ale także traktuje wszystkich na równi i daje im takie same szanse. Ta ciągła możliwość rozwoju i poszerzania horyzontów bardzo mnie motywuje. Ma również ogromne znaczenie w dalszej perspektywie, czyli w zabezpieczeniu mojej przyszłości pod kątem zawodowym jako ekspertka w swojej dziedzinie. 

– W pracy najbardziej dumna jestem z tego, że cały czas przełamuje swoje wewnętrzne bariery. Widzę, że jedynie poprzez wyjście ze strefy komfortu można zrobić krok naprzód! 

– Młodym kobietom przekazałabym, że warto dążyć do postawionych sobie celów, ponieważ świat finansów, bez wątpienia, stoi dla nich otworem. 

Czytaj cały wywiad tutaj

Wiktoria Gromowa-Cieślik, Tech Delivery Manager, Group Treasure Asset and Liability Management Poland Lead w UBS 

Wykształcenie: absolwentka matematyki na Politechnice Petersburskiej, doktorantka Politechniki Wrocławskiej.

Zainteresowania: technologia, analityka, dane, zarządzanie 

– Temat wsparcia i rozwoju kobiet jest dla mnie niezwykle ważny. Kobiety w moim departamencie są świetnymi programistkami, testerkami automatyzacji – są to prawdziwe gwiazdy. 

– Staram się je wspierać i motywować, bo czasami wydaje mi się, że nie są do końca świadome jak dobre są w tym co robią. Nikogo jednak nie wyróżniam. Uważam, że wszyscy – niezależnie od płci – powinniśmy po prostu głośno mówić o innowacyjnych i ciekawych projektach, które realizujemy. Dlatego, jeśli nadarza się taka okazja i przyjeżdżają managerowie z innych departamentów czy lokalizacji, to daję pracownikom możliwość, żeby opowiedzieli o tym, czym się zajmują. Wierzę, że dzięki temu, czują się wyróżnieni i bardziej docenieni.   

– W ramach Women in Tech, chętnie angażuję się we wszelkie inicjatywy naszego networku. Wierzę, że tworząc społeczności kobiet w IT, powinniśmy skupić się nie na podkręcaniu statystyk zatrudnienia kobiet w tej dziedzinie, ale przede wszystkim na kompetencjach, na tym co swoją wiedzą i doświadczeniem mogą wnieść do zespołu, firmy i do całego świata IT. 

Czytaj cały wywiad tutaj.  

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również