Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Francuskie banki również szykują się do zwolnień

Do tej pory francuskie marki świata finansów stroniły od masowych zwolnień lub uważały je za tabu w przeciwieństwie do banków brytyjskich czy amerykańskich. W tym roku jednakże większość z nich planuje ciąć koszty pod naciskiem udziałowców.
Kategoria: Wiadomości
08.02.2016

Tabu złamała już w ubiegłym roku Grupa Société Générale, która zapowiedziała pozbycie się aż 1/5 swojego biznesu do 2020 roku wspomina "Financial Times". A jest co zamykać. Francja to jeden z krajów, w którym przypada najwięcej oddziałów na osobę średnio 6 oddziałów na 10 tys. osobom, czyli – przykładowo – trzy razy więcej niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy we Włoszech.

Francuskie banki od dłuższego czasu nie kwapiły się do zwolnień. Podczas gdy średnia europejska to 13 proc. według danych Europejskiego Banku Centralnego, jeżeli mówimy o likwidacji oddziałów, we Francji to tylko 3 proc.

Dla udziałowców utrzymanie francuskich banków staje się zatem zbyt kosztowne. Analitycy uważają, że zwolnienia będą planować w tym roku BNP Paribas, Crédit Agricole, BPCE and Crédit Mutuel. Pierwsze dwa banki posiadają swoje oddziały również w Polsce.

Na podst. www.ft.com

Zobacz również