Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kwalifikacje zawodowe a pandemia. Co z egzaminami?

Sprawdźcie, które egzaminy w związku z pandemią koronawirusa odbędą się zdalnie lub innym terminie. Dotarliśmy do informacji dotyczących egzaminów CIMA, ACCA i EFCB 3E.
Kategoria: Wiadomości
06.04.2020
Fot. Unsplash

Studenci, którzy w najbliższych tygodniach mieli podejść do egzaminów zawodowych, na pewno zastanawiają się, czy w związku z pandemią koronawirusa czekają ich jakieś zmiany. Sprawdziliśmy, czy już zostały podjęte jakieś decyzje w tej sprawie. 

CIMA a koronawirus

Egzaminy CIMA, które miały odbyć się w maju 2020 r. nie zostaną odwołane. Studenci CIMA będą mogli po raz pierwszy zdawać je zdalnie za pomocą sprawdzonego oprogramowania egzaminacyjnego. Jak podają organizatorzy, umożliwienie studentom zdawania egzaminów w takim trybie ma na celu m.in. zwiększenie liczby specjalistów ds. finansów, którzy będą w stanie wspierać firmy i usługi publiczne w obliczu nadchodzących wyzwań i w dalszej przyszłości. 

– Stawiamy naszych członków i studentów na pierwszym miejscu we wszystkim, co robimy. Wprowadzana zmiana pomoże studentom CIMA dalej rozwijać swoją karierę i pomimo niepewności jakiej doświadczamy w obecnych czasach, przyniesie korzyści zarówno pojedynczym osobom, jak i całej gospodarce w długoterminowej perspektywie. Wspomaganie wzrostu liczby wykwalifikowanych specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, którzy nabędą umiejętności, pozwalające na wsparcie firm i usług publicznych w nadchodzących trudnych ekonomicznie czasach będzie kluczowe w zwiększaniu odporności i długoterminowej stabilności gospodarki – mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, Association of International Certified Professional Accountants.

Daty egzaminów oraz informacje, jak można się na nie umówić zostaną podane po 7 kwietnia 2020 roku. 

ACCA a koronawirus

Na stronie internetowej ACCA Polska pojawiła się informacja o odwołaniu sesji egzaminacyjnej ACCA w czerwcu 2020 roku w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo studentów oraz wszystkich osób zaangażowanych w organizację egzaminów.

Decyzja dotyczy Polski, krajów bałtyckich oraz zdecydowanej większości krajów Europy.

– ACCA uważnie monitoruje zalecenia władz i instytucji dotyczące ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa i w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich studentów podęliśmy decyzję o odwołaniu czerwcowej sesji egzaminacyjnej ACCA w Polsce i licznych krajach europejskich. Studenci, którzy już zdążyli się zapisać na egzaminy otrzymają zwrot środków do wykorzystania na egzamin w kolejnej sesji egzaminacyjnej. Jednocześnie wdrożyliśmy szeroki plan działań związany z podnoszeniem kompetencji i uczeniem się do egzaminów ACCA w domu. W ramach akcji #ZostańWDomuzACCA m.in. wspólnie z Andrzejem Tucholskim, ekspertem od technik uczenia się przygotowaliśmy webinar na żywo o skutecznych metodach nauki w domu oraz udostępniliśmy materiały do nauki online przygotowane przez naszych partnerów edukacyjnych oraz same ACCA – powiedział Jakub Wojnarowski, Dyrektor Zarządzający, ACCA Polska i Kraje Bałtyckie.

EFCB 3E a koronawirus

Egzamin Europejski Certyfikat Bankowca EFCB 3E na poziomie stopnia zawodowego Dyplomowanego Pracownika Bankowego może odbyć się w czerwcu 2020 roku, jeśli tylko pozwolą na to względy bezpieczeństwa.

– Monitorujemy cały czas sytuację. Jeśli nie będzie żadnych przeciwskazań i ograniczeń, chcielibyśmy, żeby egzaminy odbyły się na uczelniach w zaplanowanym terminie lub w każdym kolejnym bezpiecznym. Zdrowie i bezpieczeństwo uczestników i organizatorów egzaminów jest dla nas najwyższym priorytetem – mówi Wojciech Golicz, Doradca Zarządu Związku Banków Polskich. 

Terminy najbliższych egzaminów:

DATA MIASTO NAZWA UCZELNI
05.06.2020 Kraków Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – Katedra Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego
20.06.2020 Warszawa Warszawski Instytut Bankowości
Ekspert: Jakub Bejnarowicz
Associate Director, Europe Association of International Certified Professional Accountants

Odpowiedzialny za tworzenie i realizację strategii rozwoju CIMA, a także prowadzenie działań edukacyjnych związanych z rachunkowością zarządczą w regionie. Wspiera strategie rekrutacyjne i szkoleniowe pracodawców zatrudniających ekspertów ds. rachunkowości zarządczej oraz realizuje plany dotyczące ustawicznego kształcenia i rozwoju specjalistów CGMA (Chartered Global Management Accountant), finansistów i liderów biznesu. Zajmuje się też Global Management Accounting Principles, czyli projektem promującym korzyści płynące ze stosowania globalnych zasad rachunkowości zarządczej przez pracodawców.

Ekspert: Wojciech Golicz
Doradca Zarządu Związek Banków Polskich

Współpracuje z bankami, uczelniami wyższymi i instytucjami szkoleniowymi na rzecz podnoszenia kwalifikacji kadr finansowych oraz określania wymaganych kompetencji dla poszczególnych obszarów biznesowych. Członek Komisji Egzaminacyjnych w Systemie Standardów ZBP. Bierze udział w pracach Sektorowej Rady Kompetencji ds. Sektora Finansowego. Wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzanie Relacjami Klient-Bank w zmiennym świecie finansów, organizowanych przez Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH (edycja 2015/16). Miłośnik wysp hiszpańskich, stosunków międzynarodowych i meteorologii.

Ekspert: Jakub Wojnarowski
Dyrektor Zarządzający ACCA Polska i Kraje Bałtyckie

Dyrektor Zarządzający ACCA Polska i Kraje Bałtyckie, odpowiedzialny za rozwój ACCA. Wcześniej Zastępca Dyrektora Generalnego w Konfederacji Lewiatan, członek Komitetu Wykonawczego BusinessEurope, członek Zespołu Doradców Prezesa Rady Ministrów w latach 2008-2011, socjolog i politolog. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Central European University. Zajmuje się zagadnieniami planowania strategicznego, kapitału społecznego i rynku pracy.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również