Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Londyn detronizuje Nowy Jork i zostaje finansową stolicą świata

W dwóch rankingach opublikowanych pod koniec 2015 roku Londyn odzyskał pozycję lidera w obszarze usług finansowych.
Kategoria: Wiadomości
09.12.2015

W opublikowanym we wrześniu br. rankingu "The Global Financial Centres Index" (18. edycja) Londyn zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając jednakże Nowy Jork tylko o 8 punktów. W zestawieniu wzięło udział 98 centrów finansowych (global financial centres; GFCs), z czego na listę zakwalifikowało się tylko 84 z nich.

W badaniu uwzględniono takie wartości, jak środowisko biznesowe, rozwój sektora finansowego, infrastruktura, kapitał ludzki oraz reputację. Aglomeracje oceniało ponad 3 tys. finansistów z całego świata.

Londyn oraz Nowy Jork rywalizują o tytuł stolicy świata finansów od wielu lat. Jednakże największymi zwycięzcami tegorocznej, jesiennej edycji okazały się chińskie i japońskie miasta - Hongkong, Singapur oraz Tokio.

W Europie Zachodniej najszybciej rozwija się Dublin ze względu na dynamiczne inwestycje w sektorze finansowym w 2014 i 2015 roku, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Liderem w Europie Środkowo-Wschodniej jest Warszawa, która zajęła 38. miejsce w zestawieniu globalnym. Co zaskakujące, stolica Polski ustępuje Paryżowi tylko o jeden punkt rankingowy. To świetny wynik, ponieważ w 2014 roku Warszawa zajmowała dopiero 64. miejsce. Patrząc natomiast na Ameryką Północną, za Nowym Jorkiem uplasowało się kanadyjskie Toronto.

Finansiści biorący udział w rankingu najczęściej wskazywali, że:

  • środowisko biznesowe potrzebuje obecnie mniejszej liczby regulacji, a więcej stabilności;
  • przejrzystość podatkowa to obecnie jedno z największych wyzwań sektora finansowego;
  • reputacja to obecnie jeden z najważniejszych czynników przyciągających profesjonalistów w obszarze finansów;
  • wydatki na infrastrukturę to najlepszy dowód na miejskie ambicje;
  • uwzględniając rozwój sektora finansowego w ujęciu lokalnym instytucje finansowe są coraz bardziej świadome wzajemnej współpracy.

Patrząc na branże sektora finansowego finansiści powinni wybrać oczywiście Londyn, który na finansowej mapie świata najlepiej wypada w obszarze zarządzania inwestycjami i w bankowości. W przypadku ubezpieczeń najlepszym wyborem natomiast będzie Nowy Jork.

Londyn znalazł się również na 1. miejscu w zestawieniu opracowanym przez ekspertów Oxford Economics. Analitycy przewidują wzrost tej metropolii o prawie 3 proc. do 2030 roku. Ich zdaniem jednakże pozycja Londynu już za 15 lat może być silnie zagrożona w związku z dynamicznym rozwojem Szanghaju, Pekinu oraz Dubaju.

Rosnąca pozycja Londynu świadczy o stabilizacji sektora finansowego w globalnej perspektywie. Mimo że finansiści wciąż obawiają się nieprzewidywalności po stronie regulatorów rynku, wzrasta zaufanie inwestorów do centrów finansowych. W ubiegłych latach londyńskie City mocno nadszarpnęło swój wizerunek w związku z kilkoma głośnymi skandalami finansowymi, co miało znaczący wpływ na jakościowy spadek brytyjskiej metropolii.

Zobacz również