Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Czy sztuczna inteligencja zmniejszy zatrudnienie?

Rozwój sztucznej inteligencji to jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Większość z nas zastanawia się, jak AI wpłynie na nasze życie. Takie analizy prowadzą też przedsiębiorstwa. Co z nich wynika?
Kategoria: Wiadomości
30.05.2023
unsplash.com

AI to rzeczywistość

Ponad połowa badanych firm jest gotowa na wdrożenie automatyzacji. W ¼ przedsiębiorstw dzieje się to już teraz, kolejne 21% zacznie korzystać ze sztucznej inteligencji w niedalekiej przyszłości. 24% nie wyklucza tego typu działań. Jedynie 17% firm nie zamierza jej stosować[1].

Przed nami ogromna zmiana rynku pracy – technologiczna rewolucja, która już się zaczęła.

Nie może ona nie wpłynąć na rzeczywistość pracowników zatrudnionych w firmach. Jak same przedsiębiorstwa widzą przyszłość zatrudnienia?

Automatyzacja a zwolnienia

Powiększa się grupa przedsiębiorców, którzy spodziewają się, że automatyzacja lub robotyzacja wdrożona w firmie zmniejszy poziom zatrudnienia. Twierdzi tak 56% pracodawców – o 6 pp. więcej niż w poprzedniej edycji badania. Czy to oznacza, że wielu z nas straci pracę? Odpowiedź nie jest taka oczywista. Autorzy raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” z wyników swoich badań wysuwają następujące wnioski:

Nie oznacza to wcale, że pracownicy nie będą już potrzebni, natomiast będą wykonywali zupełnie inne zadania. Robot przejmie powtarzalne czynności, a człowiek będzie tę pracę nadzorował i kontrolował. Tam, gdzie automatyzacja i robotyzacja będą coraz mocniej wkraczały na rynek pracy, kluczowe są szkolenia i zdobywanie nowych umiejętności przez pracowników.

Firmy zdają się zauważać konieczność przeprowadzania szkoleń, które dostosują pracowników do nowej rzeczywistości. Takie kursy planuje 47% przedsiębiorstw. Niemal ¼ firm chce przekwalifikować pracowników, którym roboty zabierą pracę. Takich zamiarów na razie nie ma 21% zatrudniających, ale nie wykluczają oni, że to się zmieni i będą chcieli zagospodarować potencjał pracowników, których zadania przejmie sztuczna inteligencja.

Co na to pracownicy?

Większość z nas jest świadoma tego, że sytuacja na rynku pracy się zmienia. Towarzyszy temu lęk i obawa przed zwolnieniem.

Utraty pracy obawia się 18% osób, a 12% zna kogoś, komu automatyzacja już ją zabrała.

Według autorów raportu charakterystyczna jest też duża świadomość zachodzących procesów. By utrzymać swoje stanowisko i być bardziej konkurencyjnymi, 51% badanych planuje zdobywać nowe umiejętności odpowiadające zmieniającemu się światu.

Źródło: 

  • [1] Personel Service, Barometr Polskiego Rynku Pracy, 2023.
Autor: Daria Górka
Redaktorka naczelna Grupa MBE

Dziennikarka, prezenterka, autorka ksiażek.

W Grupie MBE kieruje redakcją serwisów KarierawFinansach.pl oraz CareersinPoland.com. Jest odpowiedzialna za magazyn „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz rozwój sektora wideo.

Zobacz również