Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Chartered Institute for Securities and Investment (CISI) – nowe możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych

Dla firm działających w sektorze usług finansowych kluczowe jest, by ich pracownicy posiadali odpowiednie kompetencje, a tym samym byli w stanie sprostać stawianym przed nimi wymaganiom. Sprawdźcie, dlaczego warto zdobyć kwalifikację wydawaną przez Chartered Institute for Securities & Investment (CISI).
Artykuł sponsorowany
Akcja redakcyjna: Okiem eksperta
Kategoria: Wiadomości
04.01.2021
Fot. Unsplash

CISI jest międzynarodową organizacją not-for-profit z siecią 45 000 członków w ponad 100 krajach na całym świecie oraz kontaktami z ponad 60 komisjami nadzoru finansowego. 

Od niemal dekady CISI współpracuje z polską branżą usług finansowych, a liczba członków CISI oraz osób przystępujących do egzaminów w największych miastach w Polsce stale rośnie. W chwili obecnej CISI posiada trzy lokalne centra egzaminacyjne w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, a dzięki możliwości zdalnego nadzoru nad przebiegiem egzaminów, oferuje również możliwość przystąpienia do egzaminu online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Po zdobyciu wstępnych kompetencji istnieje możliwość wykorzystania narzędzi oferowanych przez CISI do dalszego rozwoju osobistego oraz do realizacji celów i spełnienia wymogów ESMA CPD. 

CISI zapewnia swoim członkom możliwość ciągłego zdobywania wiedzy w różnych formach, by ich droga zawodowa była jak najłatwiejsza, a wszelkie podejmowane działania jak najbardziej efektywne. Istnieje możliwość wyboru najbardziej dogodnego modelu, wśród których są: egzaminy CISI, moduły Professional Refresher dostępne online w formie e-learningu, wirtualne wydarzenia organizowane przez CISI czy magazyn „The Review” dostępny dla członków CISI w wersji elektronicznej oraz papierowej. Wykupienie pakietu egzaminacyjnego jest równoznaczne z otrzymaniem statusu członka CISI na okres 12 miesięcy.

Przykładowa ścieżka rozwoju, czyli wywiad ze specjalistą

Karolina Pajor, Senior International Manager w CISI: Mateuszu, dziękuję, że zgodziłeś się podzielić z nami swoimi doświadczeniami. Czy mógłbyś się przedstawić i przybliżyć nam, czym się w tej chwili zajmujesz?

Mateusz Graczyk, ACSI, Assistant Vice President (AVP), Liquidity Risk Management w Citi: Nazywam się Mateusz Graczyk i obecnie jestem odpowiedzialny za Treasury Risk Management w Citi. Właśnie zacząłem pracę w nowym zespole Treasury Risk Coverage w Warszawie, który stanowi część centralnego zespołu w Stanach Zjednoczonych. Odpowiadamy za ocenę oraz weryfikację szesnastu procesów z zakresu ryzyka płynności finansowej na całym świecie. Do tych procesów należą collateral management, limits and triggers, stress metrics, funding liquidity plans, intraday liquidity management, jak również działania inwestycyjne, takie jak nowe propozycje produktów finansowych.

To poważne stanowisko w Citi. Czy mógłbyś przedstawić nam swoją ścieżkę kariery? Jak się to wszystko zaczęło?

Zanim zacząłem pracować w Citi, byłem zastępcą team leadera w Cross-Asset Exotic Derivatives Middle Office Desk w NatWest Markets, stanowiącym gałąź inwestycyjną grupy bankowej Royal Bank of Scotland Group. Do moich zadań należało wspieranie zarządzania ryzykiem operacyjnym oraz udzielanie wsparcia analitycznego dla sprzedaży i handlu. W NatWest miałem również możliwość uczestniczenia w projekcie przenoszenia procesów. Był to czteromiesięczny projekt, który polegał na przeniesieniu departamentu Structured Rates MO Desk z City of London do Warszawy. W trakcie trwania tego projektu miałem fantastyczną możliwość obserwowania, w jaki sposób traderzy w Londynie wykonują opcje na rynkach finansowych, w jaki sposób na co dzień dokonują transakcji swap, a także mogłem im pomagać w analizie oraz wszelkich działaniach towarzyszących tradingowi.

A zanim zacząłeś pracę w NatWest?

Na samym początku pracowałem w BNP Paribas Securities Services. Zacząłem pracę w tym banku będąc jeszcze studentem ostatniego roku na Uniwersytecie Łódzkim i to właśnie wtedy zaczęła się moja przygoda z CISI.

Jak dowiedziałeś się o nas i dlaczego wybrałeś CISI?

BNP Paribas przedstawił nam listę szkoleń, w których mogliśmy wziąć udział. Ja wybrałem ścieżkę Investment Operations Certificate, ponieważ uznałem, że w tym czasie była ona dla mnie najodpowiedniejsza.

Mam nadzieję, że faktycznie była! Wrócimy jeszcze do naszego programu certyfikacji, ale czy mógłbyś nam najpierw powiedzieć, dlaczego rozwój zawodowy jest dla Ciebie ważny?

Jest bardzo ważny, ponieważ kwalifikacje zawodowe powodują, że stajesz się lepszym człowiekiem. Rozwój zawodowy pozwala na realizowania celów, a osiąganie indywidualnych celów jest ważne nie tylko dla ciebie, dla osoby, która bierze udział w całym procesie edukacji, ale również dla korporacji, dla której pracujesz. Pracodawca zyskuje bardziej wartościowych pracowników, a tym samym sam staje się bardziej wartościowym graczem na rynku.   

Ciekawie to ująłeś. Czy sądzisz, że posiadanie kwalifikacji CISI zmienia sposób, w jaki jesteś postrzegany przez pracodawców oraz klientów?

Sądzę, że tak. Po pierwsze pokazuje to, że jesteś gotowy podjąć dodatkowy wysiłek. Dzięki temu ludzie wokół ciebie dostrzegają, że mogą ci zaufać, że ich zasoby finansowe trafiają w bezpieczne ręce. Szczególnie, jeśli pracujesz w bankowości inwestycyjnej możesz pokazać, że jesteś najlepszą osobą, jeśli chodzi o generowanie przychodu, możliwie najwyższego zysku z depozytów twoich klientów.

Zgadza się. Zaufanie jest w tym przypadku najważniejsze. A jak sądzisz, czy CISI jest rozpoznawalne w Polsce i w innych miejscach na świecie?

Szczerze mówiąc jest bardzo dobrze rozpoznawalne w Wielkiej Brytanii, szczególnie w City of London. W zasadzie każdy tam zna CISI. Nawet studenci korzystają z programów CISI na studiach. Tutaj w Warszawie pewnie należałoby nieco popracować nad rozpoznawalnością, szczególnie wśród młodych ludzi, studentów. Z mojego doświadczenia wynika, że międzynarodowe firmy, które posiadają oddziały w Warszawie oraz w innych miastach w Polsce znają certyfikaty CISI. Myślę, że ja sam jestem najlepszym przykładem.

Rozpocząłem pracę w międzynarodowej korporacji, która umożliwiła mi przystąpienie do egzaminów CISI. Oznacza to, że międzynarodowe korporacje w Warszawie nie tylko mają świadomość istnienia tych egzaminów, ale również zachęcają swoich pracowników do uczestniczenia w programach certyfikacji CISI.

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Zajmuję się opieką nad polskim rynkiem w CISI i budowanie świadomości marki w Europie jest aktualnie naszym najważniejszym celem. Wracając do Investment Operations Certificate, czy sądzisz, że ten program mógłby być korzystnym wyborem dla osób poszukujących obecnie pracy w Polsce? I dlaczego?

Zdecydowanie tak. Program certyfikacji IOC składa się z trzech egzaminów. Pierwszy z nich, International Introduction to Securities and Investment stanowi swego rodzaju podstawę. Dostarcza informacji o globalnym rynku, jako całości. A następnie, jako osoba pracująca w Europie, dokonujesz wyboru pomiędzy egzaminem dotyczącym regulacji, a egzaminem technicznym, i to jeden z nich będzie przedmiotem drugiego egzaminu IOC. W ramach części technicznej mamy do wyboru szeroki wachlarz zagadnień, z których można wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym aktualnym potrzebom. Następnie przystępujemy do trzeciego egzaminu, który również obejmuje zagadnienia techniczne. Mamy tam na przykład egzamin z Derivatives, Asset Servicing czy Global Securities Operations. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie, gdyż daje osobom przystępującym do egzaminu pewną dowolność. Obecnie na warszawskim rynku pracy można zaobserwować znaczny wzrost, jako że stanowiska pracy są przenoszone do Warszawy z innych międzynarodowych lokalizacji. Sądzę, że decyduje o tym geograficzna pozycja Warszawy w samym środku Europy. Jeśli firma działa na rynku międzynarodowym, Warszawa jest doskonałym miejscem, z którego można prowadzić interesy w różnych lokalizacjach, takich jak Azja, Ameryka Łacińska, Ameryka Północna czy Afryka. Najlepszym sposobem rozwoju kariery zawodowej dla młodych profesjonalistów jest zdobycie międzynarodowych certyfikatów oferowanych przez CISI.

Warto wspomnieć, że każda osoba przystępująca do egzaminu otrzymuje pełny dostęp do oferty i materiałów przeznaczonych dla członków CISI. Czy są jakieś elementy oferty CISI CPD, które szczególnie Ci się podobają?

Tak. Bardzo podoba mi się CISI TV oraz magazyn „The Review”. Do tej pory mam wszystkie egzemplarze, ponieważ jest w nich naprawdę bardzo dużo ciekawych artykułów. Dotyczą one nie tylko tematów związanych z zagadnieniami regulacyjnymi czy technicznymi, ale również z umiejętnościami miękkimi czy zdrowiem psychicznym, tak ważnym w dzisiejszych czasach.

Jestem członkiem Stowarzyszenia CISI na poziomie Associate (używam „ACSI” w tytule zawodowym). Program CPD oferowany przez CISI pozwala być ciągle na bieżąco. Ważne jest by wspomnieć, że członkowie CISI oraz osoby przystępujące do egzaminu zobowiązują się przestrzegać kodeksu postępowania CISI, a etyka biznesu odgrywa tu niezwykle ważną rolę. Wszyscy członkowie muszą zdać Integrity Matters Test w celu odblokowania dostępu do materiałów przeznaczonych dla członków.

A co sądzisz o samych kwalifikacjach IOC? Czy było to dla Ciebie wyzwanie?

Tak, oczywiście. Każdy egzamin jest wyzwaniem, ponieważ musisz poświęcić czas na naukę! W przeciwnym razie nie uda ci się go zdać. W ramach programu IOC są trzy egzaminy, więc musisz poświęcić na naukę wiele godzin, przeczytać podręcznik, podejść do egzaminów próbnych. Musisz podejść do tego na poważnie.

Na koniec, myśląc o studentach i osobach poszukujących obecnie pracy w Polsce. Czy masz dla nich jakieś rady i sugestie?

Tak! Bądź ciekaw i zadawaj dużo pytań, inteligentnych pytań, szczególnie na początku swojej ścieżki kariery. Ten początkowy etap oferuje najwięcej możliwości rozwoju i najszybszego wzrostu. To z tego powodu jestem obecnie tu, gdzie jestem na drodze mojej kariery. Dlatego, że interesowałem się wieloma rzeczami, zadawałem dużo inteligentnych pytań, byłem proaktywny i zbudowałem dobrą sieć kontaktów. Szczerze polecam skupić się na pracy nad umiejętnościami komunikacyjnymi. Są one kluczowe na praktycznie wszystkich poziomach zarządzania.

Dziękuję bardzo, Mateusz.

Dziękuję.

Opinia o CISI: Centrum Egzaminacyjne CISI na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

Prof. nadzw. dr hab. Bartłomiej Nita, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu:

Współpraca z CISI jest dla Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu ogromnym wyróżnieniem. Było to dla nas ważne, aby podpisać umowę z CISI, gdyż wrocławskie korporacje, z którymi współpracujemy mogą dzięki niej certyfikować u nas swoich pracowników, których wcześniej wysyłali poza Wrocław. Najbliższy ośrodek egzaminacyjny znajduje się w Warszawie.

Umowa o współpracę z CISI została podpisana we wrześniu 2019 roku. W ramach współpracy przeszkoliliśmy dwóch pracowników uniwersytetu, którzy otrzymali certyfikaty umożliwiające przeprowadzenie egzaminów CISI. Mamy obecnie trzy certyfikowane sale egzaminacyjne. W 2021 roku planujemy poszerzyć działalność ośrodka egzaminacyjnego o egzaminy pisemne.

CISI jest w pełni gotowe udzielić firmom oraz jednostkom wsparcia w realizacji ich celów związanych z podnoszeniem kwalifikacji oraz CPD. Dane do kontaktu: karolina.pajor@cisi.org 

Ekspert: Mateusz Graczyk
Assistant Vice President (AVP), Liquidity Risk Management Citi
Ekspert: Prof. nadzw. dr hab. Bartłomiej Nita
Prorektor ds. Finansów i Rozwoju Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Autor: Karolina Pajor
Senior International Manager CISI

Zobacz również