Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

"Zielono mi", czyli rzecz o przyszłości finansów

Zobacz oferty pracy

Katarzyna Goniacz-Ferenc i Piotr Dąbrowski z BNY Mellon opowiadają o tym, jak ważne jest zaangażowanie firm w ideę zrównoważonego rozwoju i dlaczego przyszłość finansów ma kolor zielony.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
13.05.2022
fot. Unsplash
Zobacz
oferty pracy

Kolor zielony stał się zdecydowanie kolorem „modnym”, chociaż zapewne nie będzie to fortunne określenie. Można raczej uznać, że dzięki rosnącej świadomości ekologicznej, zarówno firm, jak i osób indywidualnych, przyczynia się on do rewolucji światopoglądowej.

Raport "Zielone Finanse w Polsce 2021", przygotowany w wyniku strategicznego porozumienia ramowego Instytutu Odpowiedzialnych Finansów i UN Global Compact Network Poland, podaje, że według agencji Bloomberg wartość aktywów o zrównoważonym profilu ESG Global Projected AUM by Country w skali globalnej osiągnie na koniec 2021 roku prawie $40 bln. Do końca 2025 roku będzie to już $53 bln, czyli 1/3 wszystkich globalnych aktywów finansowych. Jasno pokazuje to nadchodzące trendy.

Sektor finansowy ma ogromną siłę, nie tylko w kwestii finansowania np. badań i rozwiązań dotyczących alernatywnych źródeł energii, ale i zwracania uwagi na kwestie związane z ładem korporacyjnym, zrównoważonym łańcuchem dostaw, dbałością o środowisko oraz odpowiedzialności społecznej (ESG – Environmental, Social and Corporate Governance).

W tym samym raporcie można przeczytać, że (jak wskazuje globalne badanie ING) firmy wzmocniły agendę zrównoważonego rozwoju pomimo pandemii Covid-19. W ostatnich dwóch latach wzrosła świadomość firm w zakresie zmian klimatycznych i ich gotowość do podejmowania działań na rzecz ochrony klimatu. Wiele międzynarodowych firm, takich jak np. Apple czy Microsoft, zareagowało na zmiany klimatu, deklarując do 2030 roku zerowy bilans emisji dwutlenku węgla w swojej biznesowej działalności. Firmy będą produkować urządzenia z materiałów, które można ponownie przetworzyć.

Oczywiście sektor bankowy nie opiera się na produkcji, jednak może zrobić bardzo dużo, aby iść z duchem zielonego trendu. Według raportu Mazars, międzynarodowej firmy audytorskiej, większość ocenianych banków wykazała duże zainteresowanie zrównoważonym rozwojem i poczyniła znaczne postępy na drodze do jego implementacji, wprowadzając odpowiednie regulacje.

BNY Mellon jest jedną z tych firm w sektorze bankowym, dla której działania w zakresie ESG stanowią kluczową rolę w codziennej działalności. Mamy bogatą, sięgającą ponad 15 lat, tradycję raportowania ESG. Czynimy zobowiązania co do efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych, ograniczania ryzyka klimatycznego oraz wspierania innowacyjnych rozwiązań energetycznych. Kładziemy nacisk na efektywne i proaktywne zarządzanie naszymi relacjami z najważniejszymi interesariuszami społecznymi oraz uczciwe, etyczne i sprawiedliwe przywództwo.

Komentarze:

Katarzyna Goniacz-Ferenc, Poland Legal Entity Business Controller w BNY Mellon:

Zielone finanse to zdecydowanie przyszłość. Chodzi tu również o to, jakie są obecnie oczekiwania pracowników, którzy zwracają coraz więcej uwagi na zaangażowanie firmy w wartości naprawdę ważne, przyczyniające się do poprawy jakości życia na naszej planecie.

Osobiście wolę pracować w organizacji, która stawia wartości ESG na pierwszym miejscu i dlatego wybrałam pracę w BNY Mellon – firmie, która funkcjonuje w duchu zielonego trendu i robi naprawdę wiele, aby zmienić rzeczywistość. Począwszy od tworzenia grup pracowniczych zajmujących się tematami „zrównoważonego rozwoju” po chociażby tworzenie raportowania w zakresie ESG. W BNY Mellon panuje ład korporacyjny, który jasno pokazuje zaangażowanie liderów najwyższego szczebla w strategie i działania ESG.

Piotr Dąbrowski, Poland Legal Entity Finance Controller w BNY Mellon:

Organizacje szeroko rozumianego świata finansów kładą coraz większy nacisk na idee i raportowanie ESG. Bycie częścią organizacji, która ma długie tradycje w odpowiedzialnym raportowaniu niefinansowym to nie tylko wielki zaszczyt, ale też szanse i wyzwania dnia codziennego.

Myślę, że dziś na każdym kroku widoczna jest również powszechność idei wywodzących się z paradygmatu ESG, nie tylko w świecie stricte finansów. Czytając codzienne wiadomości, możemy dowiedzieć się m. in., że sukces transformacji energetycznej sektora i skuteczna zmiana miksu energetycznego kraju zależy w dużej mierze od pozyskania odpowiedniego poziomu „zielonego” finansowania rozwoju OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Jeden z wiodących przedstawicieli angielskiej Premier League ogłasza podpisanie umowy sponsorskiej z platformą blockchain, podkreślając na pierwszym miejscu zrównoważone i przyjazne dla środowiska podejście do wykorzystania energii przez nowego Partnera. A moje córki grają w wolnej chwili w „zielone” Monopoly. To też chyba znak naszych czasów...

Źródła:

Autor: Katarzyna Goniacz-Ferenc
Kontroler biznesowy BNY Mellon Poland

Pracuje w BNY Mellon od 2020 roku jako Kontroler Biznesowy spółki odpowiedzialny za metryki, raporty, dashboardy oraz przygotowania posiedzeń Zarządu. Dodatkowo prowadzi różnego rodzaju projekty strategiczne dla Polski.

Przed dołączeniem do BNY Mellon pracowała w międzynarodowych firmach na pozycjach związanych z analizą finansową, raportowaniem, zarządzaniem biznesowym oraz zarządzaniem projektami.

Ma ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe. Posiada certyfikat Six Sigma Green Belt oraz CIMA Advanced Diploma in Management Accounting.

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, z tytułem magistra Finansów. Posiada również tytuł licencjata Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Filologii angielskiej na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu. Dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z Rachunkowości i Podatków. Przez wiele lat wspierała ABSL we Wrocławiu, a obecnie jest leaderem grupy pracowniczej WIN w BNY Mellon (Women’s Initiative Network).

Autor: Piotr Dąbrowski
Kontroler biznesowy BNY Mellon

Dołączył do BNY Mellon w 2020 roku jako Group Manager, External Reporting, aby objąć rolę Kontrolera w obszarze Polska. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w audycie, kontrolingu, podatkach i rachunkowości. Jest zorientowanym na cele kierownikiem zespołu księgowego, skutecznie i efektywnie nadzorującym wymogi zgodności i raportowania.

Przed dołączeniem do BNY Mellon, pracował zarówno dla międzynarodowych korporacji, jak i polskich firm, takich jak: Deloitte Audyt, Fortum Power and Heat Polska, Fortum Silesia. Karierę zawodową rozpoczynał jako asystent audytora, by ewoluować w kierunku Kontrolera Finansowego.

Piotr jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, z tytułem magistra Finansów. Od 2014 roku posiada uprawnienia Biegłego Rewidenta. Jest członkiem Polskiej Izby Biegłych Rewidentów oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

W wolnym czasie Piotr lubi biegać i czytać książki o rozwoju osobistym.

Zobacz również