Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Broker ubezpieczeniowy

W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące kwalifikacji zawodowej Broker ubezpieczeniowy.
Kategoria: Ubezpieczenia
20.12.2021
Broker ubezpieczeniowy jest polską kwalifikacją z dziedziny ubezpieczeń i reasekuracji. Rodzaj pośrednika ubezpieczeniowego, reprezentuje interesy ubezpieczeniowe klienta: identyfikuje ryzyko, doradza w zakresie ubezpieczeń, uczestniczy w zarządzaniu i wykonaniu umów ubezpieczenia (likwidacja szkody).

Dane podstawowe

W Polsce działalność brokera ubezpieczeniowego można rozpocząć po pozytywnym zaliczeniu egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, który reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2003 roku w sprawie działania Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz po wpisaniu do rejestru brokerów ubezpieczeniowych.

Zakres

Egzamin na brokera ubezpieczeniowego ma charakter państwowy. Aby do niego przystąpić, należy złożyć w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o przystąpienie do egzaminu oraz wnieść opłatę egzaminacyjną. 

Perspektywy rozwoju

Praca brokera ubezpieczeniowego charakteryzuje się dużą mobilnością i dyspozycyjnością. Ponieważ jest to zawód ściśle powiązany z sprzedażą oraz doradztwem ubezpieczeniowym, brokerzy rzadko spędzają czas w biurze. Czas pracy wypełniają im spotkania z klientami. Dlatego udaną karierę gwarantują wysoko rozwinięte kompetencje miękkie, komunikatywność czy umiejętność negocjowania.

W zakres obowiązków brokera wchodzi:

  • udzielanie porad i informacji w dziedzinach w pełni pokrywających się z jego kompetencjami;
  • w przypadku wystąpienia szkody dbanie o prawidłowe prowadzenie sprawy w celu uzyskania odpowiedniego odszkodowania;
  • przedkładanie uzasadnionego interesu klienta nad własny zysk.

Opracowanie na podstawie www.knf.gov.pl.

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć