Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Certificate in Treasury Fundamentals (CertTF)

Informacje na temat kwalifikacji zawodowej Certificate in Treasury Fundamentals: kursy, czas trwania kursów, perspektywy rozwoju. Dowiedz się więcej o kwalifikacji Certificate in Treasury Fundamentals.
Kategoria: Administracja
09.12.2021

Certificate in Treasury Fundamentals to międzynarodowa kwalifikacja ceniona w zawodzie specjalisty w departamencie skarbu, coraz częściej – w związku z terminologią angielską – nazywanego Treasurer.

Dane podstawowe

Certificate in Treasury Fundamentals w branży finansowej uznaje się za pierwszy krok w pozyskiwaniu wiedzy eksperckiej i profesjonalizacji zawodu pracownika w dziale skarbu (ang. treasury) i finansów korporacyjnych (ang. corporate finance). Za system certyfikacyjny odpowiada stowarzyszenie ACT (Association of Corporate Treasurers) zrzeszające profesjonalistów pracujących w działach skarbowych.

Certyfikat pozwala przede wszystkim zrozumieć najważniejsze zagadnienia terminologiczne dotyczące roli skarbu w organizacjach. Dział skarbu spotykamy w bankach oraz międzynarodowych przedsiębiorstwach. Do podstawowych zadań pracowników działu skarbu należą m.in. księgowość bankowa, procesowanie wielkokwotowych płatności, monitorowanie warunków kredytowych klientów przedsiębiorstwa, administrowanie kontami bankowymi, raportowanie oraz przygotowywanie krótkoterminowych i długoterminowych prognoz przepływów pieniężnych dla celów operacyjnych.

Zakres

Certificate in Treasury Fundamentals składa się z trzech części:

  • Część pierwsza: Wprowadzenie do zagadnień finansowych (Introduction to the financial world);
  • Część druga: Zasady operacji skarbowych (Principles of treasury operations);
  • Część trzecia: Przegląd rynków finansowych i finansów korporacyjnych (Overview of financial markets and corporate finance).

Czas trwania

Kurs wieńczy egzamin składający się z 75 pytań wielokrotnego wyboru. Sesja egzaminacyjna trwa 90 minut. Aby zaliczyć egzamin, należy udzielić 76 proc. poprawnych odpowiedzi.

Kursy oraz egzamin studenci mają dostęp dzięki platformie internetowej ACT Learning Academy. 

Egzaminy w ramach Certificate in Treasury Fundamentals odbywają się na żądanie. 

Perspektywy rozwoju

Certificate in Treasury Fundamentals jest kwalifikacją rozpoznawalną w branży finansowej głównie na anglosaskim rynku pracy. Jednakże polscy finansiści również powinni pomyśleć o tej kwalifikacji. Potocznie stanowiska skarbowe kojarzą się z sektorem bankowym, ale specjalistów i analityków treasury spotkamy również w centrach usług wspólnych (ang. shared service centres, SSC). 

W systemie kompetencyjnym Certificate in Treasury Fundamentals jest definiowany jako poziom taktyczny w zawodzie skarbnika, czyli wprowadza specjalistów w podstawowe procesy i regulacje powiązane z działami skarbowymi.

Kwalifikacja Certificate in Treasury Fundamentals jest polecana specjalistom pracującym na następujących stanowiskach (nazwy stanowisk w jęz. angielskim):

  • Treasury Administrator;
  • Treasury Finance Officer;
  • Treasury Assistant;
  • Settlements Administrator;
  • Treasury Analyst;
  • Business Analyst.

Więcej informacji na temat tej kwalifikacji znajdziesz na stronie: academy.treasurers.org