Certificate in Treasury Fundamentals to międzynarodowa kwalifikacja ceniona w zawodzie specjalisty w departamencie skarbu, coraz częściej – w związku z terminologią angielską – nazywanego Treasurer.
Dane podstawowe
Certificate in Treasury Fundamentals w branży finansowej uznaje się za pierwszy krok w pozyskiwaniu wiedzy eksperckiej i profesjonalizacji zawodu pracownika w dziale skarbu (ang. treasury) i finansów korporacyjnych (ang. corporate finance). Za system certyfikacyjny odpowiada stowarzyszenie ACT (Association of Corporate Treasurers) zrzeszające profesjonalistów pracujących w działach skarbowych.
Certyfikat pozwala przede wszystkim zrozumieć najważniejsze zagadnienia terminologiczne dotyczące roli skarbu w organizacjach. Dział skarbu spotykamy w bankach oraz międzynarodowych przedsiębiorstwach. Do podstawowych zadań pracowników działu skarbu należą m.in. księgowość bankowa, procesowanie wielkokwotowych płatności, monitorowanie warunków kredytowych klientów przedsiębiorstwa, administrowanie kontami bankowymi, raportowanie oraz przygotowywanie krótkoterminowych i długoterminowych prognoz przepływów pieniężnych dla celów operacyjnych.
Zakres
Certificate in Treasury Fundamentals składa się z trzech części:
- Część pierwsza: Wprowadzenie do zagadnień finansowych (Introduction to the financial world);
- Część druga: Zasady operacji skarbowych (Principles of treasury operations);
- Część trzecia: Przegląd rynków finansowych i finansów korporacyjnych (Overview of financial markets and corporate finance).
Poniżej znajduje się szczegółowy opis poszczególnych części kwalifikacji Certificate in Treasury Fundamentals.
Część pierwsza. Introduction to the financial world:
W części pierwszej studenci mogą zapoznać się z takimi zagadnieniami, jak funkcjonowanie rynków finansowych, regulacje finansowe, podatki i legislacje. Dodatkowo w części pierwszej porusza się zagadnienia ryzyka w zawodzie skarbnika, kwestie etyczne i ład korporacyjny z punktu widzenia działu skarbowego.
W części poświęconej podstawowym zagadnieniom świata finansów uczestnicy zaznajamiają się również z głównymi założeniami corporate social responsibility (CSR) instytucji finansowych lub centrów operacyjnych międzynarodowych organizacji (tzw. insourcingowe centra dla biznesu).
Dla pracowników działów skarbowych znaczenie mają również regulacje na rynkach finansowych, stąd w części pierwszej ujęto takie ustawy, jak: Dodd-Frank Act, EMIR (European Market Infrastructure Regulation), Basel III czy Sarbanes-Oxley Act.
Część druga. Principles of treasury operations
Do najważniejszych zadań działów skarbu należą operacje skarbowe. Dlatego w części drugiej studenci dowiadują się, czym zajmują się skarbnicy, jak wygląda struktura działów skarbu oraz jak tego rodzaju komórki wspierają funkcjonowanie całej organizacji.
Wśród zagadnień poruszanych w części drugiej warto wymienić znaczenie technologii w zawodzie skarbników. Do najważniejszych systemów, z których korzystają pracownicy tego rodzaju działów, należą treasury management system (TMS), enterprise resource planning (ERP) oraz system electronic funds transfer (EFT).
Część druga dotyczy również krótkoterminowych przepływów finansowych i rezerw pieniężnych. Skarbnicy uczą się zatem, jak zapewnić całej organizacji tzw. gotowość płatniczą, minimalizować koszty zachowania płynności oraz maksymalizować zyski z nadwyżek płynności (podstawowe zagadnienia cash management).
Część trzecia. Overview of financial markets and corporate finance
Część trzecia opisuje terminologię rynku finansowego i kapitałowego o charakterze udziałowym (zagadnienia: akcje, prawa do akcji, prawa poboru, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe i certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych zamkniętych) i dłużnym (zagadnienia: depozyty bankowe, kredyty bankowe, obligacje).
Ważnym punktem w trzeciej części są również finanse korporacyjne, opisane głównie pod kątem ryzyka.
Czas trwania
Czas trwania nauki zależy od indywidualnych preferencji studenta. Zazwyczaj na każdą z powyżej opisanych części należy przeznaczyć 50 godzin (łącznie 150). Przy pracy na pełen etat kurs przygotowujący do egzaminu studenci kończą po ok. 6 miesiącach.
Kurs wieńczy egzamin składający się z 75 pytań wielokrotnego wyboru z podziałem na części:
- Część pierwsza – 22 pytania;
- Część druga – 21 pytań;
- Część trzecia – 16 pytań;
- oraz dodatkowo tzw. calculation questions – 16 pytań.
Sesja egzaminacyjna trwa 90 minut. Aby zaliczyć egzamin, należy udzielić 76 proc. poprawnych odpowiedzi, przy czym w części zawierającej pytania numeryczne trzeba poprawnie rozwiązać 8 z 16 pytań.
Kursy oraz egzamin studenci mają dostęp dzięki platformie internetowej ACT Learning Academy. Co ważne, egzamin odbywa się przy wirtualnej asyście egzaminatora dzięki wykorzystaniu rozwiązań wideo.
Egzaminy w ramach Certificate in Treasury Fundamentals odbywają się cztery razy w roku: w lutym, kwietniu, lipcu oraz październiku.
Koszt za sesję egzaminacyjną wynosi 75 funtów, czyli ok. 420 złotych. To niewiele, jednakże wydatki wzrastają w przypadku kursów internetowych, za które każdy uczestnik całościowo płaci 550 funtów czyli ok. 3 tys. złotych.
Perspektywy rozwoju
Certificate in Treasury Fundamentals jest kwalifikacją rozpoznawalną w branży finansowej głównie na anglosaskim rynku pracy. Jednakże polscy finansiści również powinni pomyśleć o tej kwalifikacji. Potocznie stanowiska skarbowe kojarzą się z sektorem bankowym, ale specjalistów i analityków treasury spotkamy również w centrach usług wspólnych (ang. shared service centres, SSC).
W systemie kompetencyjnym Certificate in Treasury Fundamentals jest definiowany jako poziom taktyczny w zawodzie skarbnika, czyli wprowadza specjalistów w podstawowe procesy i regulacje powiązane z działami skarbowymi.
Kwalifikacja Certificate in Treasury Fundamentals jest polecana specjalistom pracującym na następujących stanowiskach (nazwy stanowisk w jęz. angielskim):
-
Treasury Administrator;
-
Treasury Finance Officer;
-
Treasury Assistant;
-
Settlements Administrator;
-
Treasury Analyst;
-
Business Analyst.