Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CIA (Certified Internal Auditor)

W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące kwalifikacji zawodowej CIA (Certified Internal Auditor).
Kategoria: Audyt
17.01.2022

CIA (the Certified Internal Auditor) jest międzynarodową kwalifikacją z dziedziny audytu wewnętrznego.

Dane podstawowe

Międzynarodowa kwalifikacja CIA (the Certified Internal Auditor) jest oparta o najlepsze praktyki oraz standardy, których jakość gwarantuje The Institute of Internal Auditors (w skrócie IIA/IIA Global). W Polsce IIA Global jest reprezentowany od 2002 roku przez Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. IIA Global powstał w 1941 roku i nieustannie pełni rolę światowego lidera w dziedzinie normalizacji, certyfikacji, badań, kształcenia i przygotowania do praktycznego wykonywania zawodu audytora wewnętrznego. 

Zakres

Żeby uzyskać dyplom CIA należy:

  • zdać wszystkie trzy części egzaminu, 
  • ukończyć studia wyższe z dyplomem magistra i udokumentować roczne doświadczenie zawodowe w audycie wewnętrznym lub w pokrewnych dziedzinach albo ukończyć studia wyższe z dyplomem licencjata i udokumentować 2-letnie doświadczenie zawodowe w audycie wewnętrznym lub w pokrewnych dziedzinach lub mieć tytuł Internal Audit Practitioner oraz udokumentowane 5-letnie doświadczenie zawodowe w audycie wewnętrznym lub w pokrewnych dziedzinach lub posiadać wykształcenie średnie i udokumentowane 5-letnie doświadczenie w audycie wewnętrznym lub w pokrewnych dziedzinach. 

Za pokrewne dziedziny uznaje się: audyt wewnętrzny, zapewnienie jakości, zarządzanie ryzykiem, audyt/ocenę, zgodność (compliance), audyt zewnętrzny, kontrolę wewnętrzną.

Perspektywy rozwoju

Kwalifikacje CIA są zalecane dla profesjonalistów, którzy chcą rozpocząć karierę w audycie wewnętrznym lub którzy mają minimum 2-letnie doświadczenie w tym obszarze. Wiedza nabywana w trakcie kursu jest również przydatna na stanowisku dyrektora finansowego, kontrolera finansowego oraz coraz więcej członków zarządu legitymuje się również tym międzynarodowym tytułem.

Opracowanie na podstawie iia.org.pl.

Stanowiska, które łatwiej osiągnąć