Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

IPMA-D (Certified Project Management Associate)

W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące kwalifikacji zawodowej IPMA-D.
13.12.2021

IPMA-D (Certified Project Management Associate) jest międzynarodową kwalifikacją w dziedzinie zarządzania projektami.

Dane podstawowe

Kwalifikacja IPMA -D przyznawana jest przez International Project Management Association – międzynarodową organizację non-profit zrzeszającą ponad 120 tysięcy członków należących do narodowych stowarzyszeń z zakresu zarządzania projektami zlokalizowanych w ponad 50 krajach świata. Organizacja IPMA wprowadza czterostopniowy system certyfikacji (A-D levels), w której pierwszym tytułem jest Certified Project Management Associate.

Zakres

Od kandydatów nie wymaga się doświadczenia zawodowego w zarządzaniu projektami, jednak będzie to dodatkowym atutem w zgłoszeniu. Jedynym warunkiem uzyskania certyfikatu jest zdanie egzaminu certyfikacyjnego weryfikującego wiedzę o zarządzaniu projektami w trzech elementach kompetencji. 

Egzamin prowadzony jest online w języku polskim i trwa 180 minut. 

Zestaw egzaminacyjny składa się z 28 pytań otwartych i 56 zamkniętych. Podstawą do zaliczenia egzaminu jest zaliczenie co najmniej 80% elementów kompetencji, tzn. co najmniej 23 elementy kompetencji z 28 muszą być pozytywnie ocenione. 

Czas trwania

Certyfikat IPMA-D ważny jest przez 5 lat. Aby przedłużyć jego uznawalność, należy złożyć aplikację o przedłużenie ważności certyfikatu o kolejne 5 lat. 

Perspektywy rozwoju

Posiadacz kwalifikacji IPMA-D uzyskuje tytuł Certyfikowanego Asystenta ds. Zarządzania Projektami. Posiada on wiedzę z dziedziny zarządzania projektami, którą potrafi wykorzystać w przedsięwzięciach o dowolnym poziomie złożoności. Nie posiada jednak doświadczenia zawodowego, które umożliwiłoby mu samodzielne prowadzenie przedsięwzięć. Dlatego IPMA-D jest idealną kwalifikacją dla osób, które dopiero planują lub rozpoczynają karierę w zarządzaniu projektami. W kolejnych latach,  równolegle do wzrostu doświadczenia zawodowego, posiadacze kwalifikacji IPMA-D mogą zdobywać kolejne tytuły IPMA.

Opracowano na podstawie IPMA Polska