Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

PRINCE2 (PRojects IN Controlled Environments)

W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące kwalifikacji zawodowej PRINCE2 (PRojects IN Controlled Environments).
14.12.2021

PRINCE2 (PRojects IN Controlled Environments) jest międzynarodową kwalifikacją z zakresu zarządzania projektami.

PRINCE2 jest jedną z najbardziej uznawanych kwalifikacji z zakresu zarządzania projektami, rozpoznawalną na całym świecie, która coraz częściej pojawia się jako jedno z koniecznych wymagań na stanowiska związane z zarządzaniem projektami. Certyfikat stanowi nie tylko poświadczenie posiadania obszernej wiedzy, lecz także umiejętności jej sprawnego wykorzystania w praktyce. 

Zakres

Aby otrzymać pełną kwalifikację PRINCE2 należy zdać dwa egzaminy: PRINCE2 Foundation oraz PRINCE2 Practitioner.

Prince2 Foundation

Foundation jest podstawowym certyfikatem w zakresie metodyki zarządzania projektami. Można go traktować jako samodzielne szkolenie lub jako wstęp do szkolenia PRINCE2 Practitioner.

Czas trwania egzaminu: 60 minut
Objętość: 60 pytań

Prince2 Practitioner

Do egzaminu przystąpić mogą osoby posiadające potwierdzenie zaliczenia jednego z następujących egzaminów: 

  • PRINCE2 Foundation
  • Project Management Professional (PMP)®
  • Certified Associate in Project Management (CAPM)®
  • IPMA ‒ poziom A® (Certyfikowany dyrektor projektu)
  • IPMA ‒ poziom B® (Certyfikowany główny kierownik projektu)
  • IPMA ‒ poziom C® (Certyfikowany kierownik projektu)
  • IPMA ‒ poziom D® (Certyfikowany specjalista ds. zarządzania projektami)

Egzamin nie skupia się na sprawdzeniu wiedzy teoretycznej, a na weryfikacji umiejętności wykorzystania metodyki PRINCE2 w procesach związanych z  zarządzaniem projektami.

Czas trwania egzaminu: 2,5 godziny
Objętość: 78 pytań

Czas trwania

Certyfikat PRINCE2 przyznawany jest na 5 lat. Dlatego osoby zainteresowane podtrzymaniem kwalifikacji, powinny przystąpić do egzaminu powtórkowego w terminie 3 do 5 lat od daty uzyskania certyfikatu. Wymagania dotyczące egzaminu recertyfikacyjnego są takie same jak wymagania do egzaminu Practitioner. Egzamin trwa jednak zaledwie godzinę i składa się z 3 pytań zawierających 10 części. Tak jak Pracititioner, egzamin recertyfikacyjny jest egzaminem typu open book, a pełny zakres zagadnień znajduje się w podręczniku PRINCE2.

Perspektywy rozwoju

Kwalifikacja PRINCE2 przeznaczona jest dla osób, które zawodowo zajmują się zarządzaniem projektami. Choć doświadczenie zawodowe nie jest wymagane, okazuje się pomocne podczas zdawania zorientowanego na praktykę egzaminu PRINCE2 Practitioner. Posiadacze kwalifikacji PRINCE2 zwykle zajmują stanowiska dyrektora/kierownika projektu lub członka zespołu projektowego, który chce podnieść swoje kwalifikacje w celu uzyskania możliwości objęcia kierowniczego stanowiska.