Stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa przez pracowników instytucji finansowych

Redakcja KarierawFinansach.pl, KarierawFinansach.pl

W tym tekście znajdziesz informacje dotyczące nowego Standardu Kwalifikacyjnego – Stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa przez pracowników instytucji finansowych.

Kwalifikacja "Stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa przez pracowników instytucji finansowych" jest skierowana do każdego pracownika instytucji finansowej oraz infrastruktury finansowej, tzn. banku, ubezpieczyciela czy agenta rozliczeniowego, którzy mają kontakt z technologiami cyfrowymi, mogącymi stwarzać cyberzagrożenie w środowisku własnym pracy oraz dla klientów. Kwalifikacja odpowiada także na potrzeby pracowników firm i instytucji infrastruktury sektora finansowego, takich jak Krajowa Izba Rozliczeniowa, Biuro Informacji Kredytowej, firmy-outsourcerzy banków, pracownicy pośredników finansowych i agregatorów płatności i innych. Kwalifikacja może być także użyteczna dla pracowników, mających kontakt z reklamacjami i zgłoszeniami klientów, których działania mogą być narażone na cyberzagrożenia.

Zakres wiedzy

Wymogiem egzaminacyjnym jest zdanie egzaminu w formie testu pisemnego oraz mini-symulacji komputerowych (zadań praktycznych) na podstawie opisu wymogów Standardu z zakresu cyberbezpieczeństwa, które są dostępne na stronie Związku Banków Polskich. Poszczególne zagadnienia mogą być pogłębiane lub uzupełniane na podstawie dostępnej na rynku innej literatury i źródeł internetowych.

Egzamin składa się z części pisemnej (test) i praktycznej (mini-symulacje komputerowe z możliwością pytania ustnego). Osoba zdająca, która uzyskała wynik pozytywny w części pisemnej egzaminu, zostaje dopuszczona do części praktycznej egzaminu. Egzamin pisemny składa się z 50 pytań (test jednokrotnego wyboru). W części pisemnej egzaminu osoba zdająca musi uzyskać minimum 75% wszystkich poprawnych odpowiedzi, tzn. 38 punktów.

W części praktycznej egzaminu zdający musi wykonać zadania praktyczne (mini-symulacje komputerowe). Wymogi merytoryczne egzaminu zostały opisane w Standardzie Kwalifikacyjnym z zakresu „Stosowania zasad cyberbezpieczeństwa”, opublikowanym na stronie internetowej Związku Banków Polskich.

Dla zainteresowanego banku, innej instytucji finansowej czy studentów lub absolwentów uczelni wyższych jest możliwość przeprowadzenia egzaminu z zakresu cyberbezpieczeństwa w dogodnym miejscu na terenie całego kraju. W tym celu wymagane jest zgłoszenie przeprowadzenia egzaminu do Sekretariatu Systemu Standardów ZBP pod adresem e-mail: standardy@zbp.pl. 

Perspektywy

Osoba posiadająca kwalifikację "Stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa przez pracowników instytucji finansowych", posiadając równocześnie wykształcenie kierunkowe związane z obszarem bankowości i finansów, może pracować w banku, bądź innej instytucji finansowej, a także instytucjach i firmach infrastruktury sektora finansowego, takich jak Krajowa Izba Rozliczeniowa, Biuro Informacji Kredytowej, firmy-outsourcerzy banków. Może też aplikować na stanowiska związane z bezpośrednią obsługą klienta, przyjmowaniem zgłoszeń klientów, a także wszędzie tam, gdzie jednym z zadań jest edukowanie klientów w zakresie podstaw cyberbezpieczeństwa: uświadamianie o zagrożeniach wynikających z funkcjonowania w cyberprzestrzeni oraz propagowanie zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń i systemów teleinformatycznych.

Uzyskanie certyfikatu daje szansę na pracę w obszarze, który uchodzi za perspektywiczny. Obecnie brakuje wykwalifikowanej kadry w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Certyfikat daje możliwość dalszego rozwoju w ciekawym obszarze i modeluje przyszłość pracowników, którzy, być może, zwiążą swoją karierę z tą dziedziną działalności. Uzyskanie certyfikatu jest tylko początkiem drogi. Konieczne jest stałe podnoszenie wiedzy poprzez samodzielne poszukiwanie informacji oraz uczestnictwo w wyspecjalizowanych szkoleniach. Kwalifikacja daje także szansę na pracę w środowisku eksperckim skupiającym specjalistów z różnych dziedzin. Certyfikat pozwala na wejście w bardzo ciekawy, zmienny i intrygujący świat.

Źródło: Związek Banków Polskich.

Autor

Redakcja KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl

KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach.