Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Broker ubezpieczeniowy

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę brokera ubezpieczeniowego. Poznaj zakres obowiązków i profil osoby pracującej na tym stanowisku.
Branża: Ubezpieczenia
28.01.2021

Broker ubezpieczeniowy to pośrednik ubezpieczeniowy, który reprezentuje interesy ubezpieczeniowe klienta: identyfikuje ryzyko, doradza w zakresie ubezpieczeń, uczestniczy w zarządzaniu i wykonaniu umów ubezpieczenia (likwidacja szkody).

Zawód brokera ubezpieczeniowego polega na pośrednictwie pomiędzy klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Należy pamiętać, że zawód ten ściśle związany jest z funkcją doradczą, ponieważ broker reprezentuje interesy klienta (od niego otrzymuje pełnomocnictwo), a nie zakładu ubezpieczeń.

Zakres obowiązków

Do głównych zadań brokera należy:

  • ocena ryzyka i próba znalezienia jak najlepszego wariantu ubezpieczenia dla klienta przy uwzględnieniu jego możliwości finansowych,
  • pomoc w kontaktach z ubezpieczycielem, 
  • udzielanie porad i informacji w dziedzinach w pełni pokrywających się z jego kompetencjami,
  • w przypadku wystąpienia szkody - dbanie o prawidłowe prowadzenie sprawy w celu uzyskania odpowiedniego odszkodowania,
  • przedkładanie uzasadnionego interesu klienta nad własny zysk.

Broker ubezpieczeniowy powinien systematycznie analizować potrzeby swojego klienta w kontekście aktualnej sytuacji gospodarczo-politycznej, tak aby nie działać na szkodę jego interesów.

Profil

W Polsce działalność brokera ubezpieczeniowego można rozpocząć po pozytywnym zaliczeniu egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, który reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2003 roku w sprawie działania Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz po wpisaniu do rejestru brokerów ubezpieczeniowych. 

Perspektywy rozwoju

Praca brokera ubezpieczeniowego charakteryzuje się dużą mobilnością i dyspozycyjnością. Ponieważ jest to zawód ściśle powiązany z sprzedażą oraz doradztwem ubezpieczeniowym, brokerzy rzadko spędzają czas w biurze. Czas pracy wypełniają im spotkania z klientami. Dlatego udaną karierę gwarantują wysoko rozwinięte kompetencje miękkie jak komunikatywność czy umiejętność negocjowania.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku brokera ubezpieczeniowego wynoszą – w zależności od specjalności – średnio od 6 do nawet 14 tys. złotych. Wynagrodzenia wszystkich brokerów ujętych w zestawieniu pozostają na tym samym poziomie jak przed rokiem. 

Brokerzy ubezpieczeniowi: wynagrodzenia w 2021 roku (brutto)
  MINIMALNE ŚREDNIE MAKSYMALNE
Broker Ubezpieczeń Majątkowych 6 000 9 000 14 000
Broker Ubezpieczeń Osobowych 6 000 8 000 11 000
Broker Ubezpieczeń Należności 7 000 10 000 12 000
Broker Ubezpieczeń Morskich 8 000 10 000 12 000

Źródło: "Raport płacowy 2021. Trendy na rynku pracy" opracowany na podstawie danych uzyskanych w ramach procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez Hays Poland w 2020 r.