Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Dyrektor oddziału

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę dyrektora oddziału w bankowości detalicznej. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia dyrektor oddziału.
30.09.2012

Dyrektor oddziału w bankowości detalicznej odpowiada za kompleksowe zarządzanie odziałem banku od strony sprzedażowej i operacyjnej. Odziały banku detalicznego różnią się od siebie wielkością, począwszy od placówek zatrudniających dwóch-trzech doradców klienta, aż po jednostki, w których pracuje ponad dwadzieścia osób, w tym doradcy zajmujący się obsługą małych i średnich firm. 

Zakres obowiązków

  • zarządzanie oddziałem banku detalicznego zarówno w obszarze sprzedażowym, jak i operacyjnym,
  • realizacja planu sprzedaży usług i produktów bankowych i inwestycyjnych w segmencie klienta indywidualnego, a także czasami małych i średnich firm,
  • odpowiedzialność za przestrzeganie procedur obowiązujących w bankowości detalicznej i dotyczących bezpieczeństwa operacyjnego,
  • rekrutacja, szkolenie, zarządzanie i motywowanie podległego zespołu doradców,
  • współpraca z działem ryzyka, zajmującym się opiniowaniem wnioskowanego finansowania,
  • zapewnienie wysokiego poziomu satysfakcji klientów,
  • bezpośredni kontakt i obsługa kluczowych klientów.

Profil

Kandydat na dyrektora oddziału w bankowości detalicznej w zależności od wielkości oddziału powinien mieć kilkuletnie doświadczenie na stanowisku doradcy klienta w przypadku niewielkiego oddziału lub doświadczenie na stanowisku szefa placówki lub Relationship Managera w przypadku większego oddziału zajmującego się również obsługą małych i średnich firm. Dyrektor oddziału powinien posiadać umiejętność zarządzania i motywowania podległych pracowników oraz posługiwać się wiedzą z zakresu procedur obowiązujących w oddziale detalicznym banku.

Perspektywy rozwoju

Dyrektor oddziału banku detalicznego może awansować na stanowisko dyrektora regionalnego, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie większej liczby oddziałów. Dla dyrektora mniejszej placówki awansem może być stanowisko dyrektora dużego oddziału lub rola Relationship Managera w bankowości korporacyjnej. Alternatywą dla szefów placówek bankowych jest kontynuowanie kariery w obszarze ryzyka kredytowego lub operacyjnego.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora oddziału bankowości detalicznej, gdzie średni udział premii to 15-30%:

TYP BANKOWOŚCI DOLNY KWARTYL MEDIANA GÓRNY KWARTYL
Dyrektor oddziału (powyżej 10 pracowników) 9 300 zł 11 500 zł 14 500 zł
Dyrektor oddziału (poniżej 10 pracowników) 7 400 zł 8 700 zł 10 000 zł

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2021