Temat tygodnia
M.in. o tym, co wspólnego ma praca w obszarze ryzyka w banku z lotem helikopterem.

IT Security Specialist

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę specjalisty ds. bezpieczeństwa IT (IT Security Specialist). Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku.
Branża: IT
27.07.2020

IT Security Specialist to specjalista, który zajmuje się bezpieczeństwem danych w firmach. Znaczenie tej roli stale rośnie wraz z przenoszeniem coraz większej liczby usług w przestrzeń cyfrową. Kwestie zabezpieczeń i zapobiegania zagrożeniom są szczególnie istotne w obszarze finansów, ze względu na wartość operacji, a także wrażliwe dane osobowe i informacje handlowe. Stanowią również ważny punkt zainteresowania organizacji finansowych, które postrzegane są jako instytucje zaufania publicznego i jako takie budują swój kapitał, prestiż i konkurencyjność na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa swoich klientów.

Zakres obowiązków

Do najczęściej wymienianych obowiązków osób na stanowisku IT Security Specialist należy:

  • rozwijanie i utrzymywanie infrastruktury ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi,
  • przeprowadzanie analiz, kontroli i testów bezpieczeństwa aplikacji i systemów bankowych;
  • analizowanie zdarzeń, reguł firewalli, konfiguracja urządzań sieciowych, itp.,
  • tworzenie i opiniowanie regulacji wewnętrznych dotyczących zarządzanych systemów,
  • współpraca z audytorami oraz jednostkami cyberbezpieczeństwa,
  • projektowanie i wdrażanie mechanizmów bezpieczeństwa systemów bankowości elektronicznej po stronie banku i użytkowników końcowych;
  • realizowanie projektów związanych z infrastrukturą bezpieczeństwa IT.

Profil

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić osoby IT Security Specialist, najczęściej poszukują osób o następującym profilu:

  • płynnie komunikuje się w języku angielskim,
  • jest osobą konsekwentną, wytrwałą w działaniu i samodzielną,
  • potrafi współpracować w zespole,
  • posiada wiedzę z zakresu administrowania sieciami (najlepiej minimum na poziomie egzaminu Cisco CCNA),
  • posiada wiedzę dotyczącą technik i typów ataków oraz podatności systemów oraz sieci,
  • zna aspekty bezpieczeństwa systemu Linux i/lub MS Windows,
  • portafi przeprowadzać testy i kontrole bezpieczeństwa systemów, sieci i aplikacji,
  • zna zasady bezpiecznego programowania i jest otwarta na współpracę z deweloperami,
  • posiada doświadczenie lub pasjonuje się obszarem bezpieczeństwa IT.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenia w obszarze IT Security kształtują się w 2020 roku następująco:

Tabela wynagrodzeń specjalistów w obszarze IT Security
Nazwa stanowiska minimalne najczęściej oferowane maksymalne
IT Security Manager 16 000 17 000 18 000
Security Engineer 12 000 14 000 18 000
Security Network Engineer 14 000 16 000 18 000
Security Analyst 10 000 11 000 12 000

W tabeli zostały przedstawione wynagrodzenia miesięczne brutto w oparciu o umowę o pracę [PLN] w Polsce południowej.

Źródło: "Przegląd wynagrodzeń 2020. Information Technology", Michael Page, 2020.