System Engineer

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę administratora systemów IT (System Engineer). Poznaj zakres obowiązków i profil osoby pracującej na tym stanowisku.
Branża: IT
27.06.2023

System Engineer, czyli inżynier systemów, czy administrator systemów IT to specjalista z dziedziny inżynierii i zarządzania inżynierią, koncentrującej się na projektowaniu, integracji i zarządzaniu złożonymi systemami w ich cyklach życia.

Zakres obowiązków

Do głównych obowiązków na stanowisku System Engineer należy:

  • zarządzanie i monitorowanie wszystkich zainstalowanych systemów i infrastruktury,
  • instalowanie, konfigurowanie, testowanie i konserwacja systemów operacyjnych, oprogramowania aplikacyjnego i narzędzi do zarządzania systemem,
  • zapewnienie najwyższego poziomu dostępności systemów i infrastruktury,
  • analizowanie i projektowanie automatyzacji procesów, np. z wykorzystaniem C # i Microsoft .NET Framework oraz różnych API systemu,
  • koordynacja prac rozwojowych podczas cyklu życia projektu,
  • przygotowywanie i dostarczanie dokumentów dotyczących cyklu życia zgodnie z wymaganiami projektu,
  • zapewnienie terminowości,
  • zarządzanie jakością wyników,
  • sugerowanie zmian w procesie rozwoju i kierowanie jego wdrożeniem.

Profil

Wśród wymagań dotyczących kandydatów na stanowisko System Engineer najczęściej wymienia się:

  • umiejętność dobrej organizacji czasu,
  • zorientowanie na wyniki
  • umiejętności techniczne, analityczne i interpersonalne
  • wielozadaniowość w środowisku biznesowym,
  • umiejętność pisania specyfikacji technicznych, zaleceń i dokumentacji rozwojowej,
  • dobra znajomość projektowania i analizy zorientowanej obiektowo,
  • zdolność do tworzenia łatwych w utrzymaniu, skalowalnych, przetestowanych przez deweloperów rozwiązań.

Ważna jest też praktyczna znajomość pełnych frameworków, które mogą różnić się w zależności od organizacji. Może to być np. Microsoft .NET (zwłaszcza .NET CORE), w tym C #, MS SQL Server i odpowiednie standardy internetowe, takie jak np. JavaScript, CSS i JQuery.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenia w obszarze administratorów systemów kształtują się w 2023 roku następująco:

Tabela miesięcznych wynagrodzeń brutto specjalistów w obszarze IT Security
Administrator Systemu DOLNY KWARTYL MEDIANA GÓRNY KWARTYL
Warszawa 12 000 13 500 15 000
reszta Polski 10 000 12 000 14 000

Źródło: "Goldman Racruitment Salary Survey 2023"