Tester aplikacji webowych / mobilnych

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę testera aplikacji, np. webowych w bankowości. Poznaj zakres obowiązków i profil osoby pracującej na tym stanowisku.
Branża: Bankowość
27.06.2023

Tester oprogramowania to bardzo ważne stanowisko w organizacjach, które rozwijają kanały mobilne czy internetowe. Głównym zadaniem testera aplikacji jest dbanie o to, by oprogramowanie danej aplikacji czy systemu działało poprawnie. W tym celu tester przeprowadza odpowiednie testy funkcjonalności, by wyłapać wszelkie możliwe błędy.

Zakres obowiązków

Do zakresu obowiązków testera aplikacji (mobilnych lub webowych) należy:

  • udział w rozwoju aplikacji webowych,
  • przygotowywanie scenariuszy testowych,
  • wykonywanie testów manualnych, integracyjnych, testów API,
  • przygotowanie przypadków testowych na podstawie historyjek użytkownika i innych elementów specyfikacji systemu,
  • wsparcie w tworzeniu testów autom,atycznych,
  • raportowanie wyników testów.

Tester aplikacji powinien w swojej pracy ściśle współpracować z Programistami, Analitykami IT i Product Ownerem w celu efektywnego prowadzenia testów i uzyskania wysokiej jakości produktu końcowego.

Profil

Dobry tester powinien posiadać umiejętność analitycznego myślenia, być osobą dokładną i zorganizowaną. Ceniona jest także dobra znajomość języka angielskiego.

W kwestii szczegółowych wymagań, w ogłoszeniach o pracę najczęściej pojawia się wymóg znajomości:

  • narzędzi wspierających proces testowania (np. JIRA),
  • SQL i WebServices,
  • narzędzi do testów serwisów jak np. SoupUI/Postman.

Mile widziana jest także wiedza z zakresu automatyzacji testów z użyciem narzędzi takich jak np. Selenium, Appium.

Perspektywy rozwoju

Testerzy aplikacji mają możliwość rozwoju w obszarze testów manualnych, testów technicznych oraz testów automatycznych. Tester powinien stale podnosić swoje kompetencje oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Międzynarodową kwalifikacją ustandaryzowaną dla testerów oprogramowania jest ISTQB Certyfikowany Tester

Wynagrodzenie

Na jakiej wysokości wynagrodzenia mogą w 2024 roku liczyć testerzy? Informacje o stawkach miesięcznej wypłaty brutto oferowanej na stanowisku testera manualnego i automatycznego pochodzą z raportu Hays.

  DOLNY KWARTYL MEDIANA GÓRNY KWARTYL
Tester automatyczny  12 000 zł 16 000 zł 18 000 zł
Tester manualny  8 000 zł 10 000 zł 13 000 zł

Źródło: Hays Poland Raport Płacowy 2024.