Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Grace period

W poniższym artykule wyjaśniamy, co oznacza pojęcie grace period w bankowości.
29.06.2018
Dowiedz się, co to jest grace period i jaki jest jego zakres.

Co to jest grace period – deifnicja

Grace period (okres bezodsetkowy) – okres odroczenia (prolongaty) spłaty kredytu na karcie kredytowej (trwa od ostatniego dnia okresu rozliczeniowego karty kredytowej do dnia w którym bank wymaga spłaty zadłużenia). 

Zakres grace period

Okresem bezodsetkowym objęte są przede wszystkim transakcje bezgotówkowe, czyli m.in. płatności kartą kredytową. Z kolei transakcje gotówkowe, do których należą m.in.wypłaty gotówki z bankomatów, nie są objęte okresem bezodsetkowym. Bank pobiera odsetki od takich operacji już od momentu ich realizacji. Różnie traktowane są przez banki przelewy z rachunku karty kredytowej – część uznaje je za transakcje bezgotówkowe i klientom przysługuje grace period, a część traktuje je jako operacje gotówkowe, od razu zaczynając obciążać odsetkami użytkownika karty. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku transakcji bezgotówkowych sprzedawca płaci prowizję. Jej duża część trafia do banku wydającego kartę i z tych pieniędzy może on finansować grace period. 

Bank rezygnuje z odsetek tylko w przypadku, gdy przed zakończeniem tego okresu klient dokona spłaty zadłużenia w całości. Jeśli tego nie zrobi, to bank policzy odsetki od całej kwoty zadłużenia od dnia dokonania płatności.