Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Leasing

W poniższym artykule wyjaśniamy, co oznacza pojęcie leasingu w świecie biznesu.
29.06.2018
Dowiedz się, co to jest leasing i poznaj jego rodzaje.

Co to jest leasing – definicja

Leasing to usługa polegająca na finansowaniu nabycia środków trwałych (samochodów, maszyn, urządzeń itd.) na zlecenie klienta. Umożliwia pozyskiwanie dóbr inwestycyjnych na zasadzie odpłatnego użytkowania. Reguluje to umowa leasingowa.

Rodzaje leasingu

Rodzajami leasingu są:

  • leasing finansowy (kapitałowy) – polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Leasing finansowy charakteryzuje się zawieraniem w sobie klauzuli opcji na sprzedaż przedmiotu leasingu po zakończeniu okresu umowy. Oznacza to iż osoba korzystająca z tego leasingu ma prawo wykupu (przeniesienia własności) rzeczy. Leasing finansowy jest zbliżony do kredytu/pożyczki. Przedmiotem „pożyczki” jest tu środek trwały. Rata podzielona jest na część kapitałową i odsetkową (stanowi koszt uzyskania przychodu u osoby korzystającej z leasingu). 
  • leasing operacyjny (bieżący) – Przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy, który ponosi koszty utrzymania przedmiotu leasingu, jego napraw i ubezpieczenia oraz ma obowiązek płacenia podatków (zbliża to leasing do umowy najmu/dzierżawy). Osoba korzystająca z usługi leasingu używa przedmiotu i pobiera pożytki (płaci czynsz leasingowy).