Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Middle office

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest pojęcie middle office w ramach korporacji.
19.04.2013
W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest pojęcie middle office w ramach korporacji.
Dowiedz się, czym zajmuje się dział middle office w strukturach współczesnych organizacji, jaki jest zakres obowiązków pracowników w firmie oraz jakie możliwości kariery oferuje middle office.

Czym jest middle office – definicja i zakres obowiązków

Middle office to termin stosowany w ramach opisu struktury współczesnej korporacji, jednakże jest on o wiele rzadziej stosowany niż front czy back office. W niektórych międzynarodowych przedsiębiorstwach w ogóle nie wyróżnia się middle office, a jego funkcje wykonują dział przypisane do back office.
 
W ogólnym ujęciu middle office odpowiada za monitorowanie i przekazywanie informacji poszczególnym działom back office na temat rezultatów prac front office. Monitoring obejmuje porządkowanie danych, aby w szybki i efektywny sposób przekazać je pracownikom zaplecza administracyjnego firmy. Naczelną ideą funkcjonowania działów middle office jest kontrola, minimalizowanie ryzyka informacyjnego (tzw. information risk management) oraz ścisła praca z zasadami compliance.
 
Bardzo często działy middle office pełnią również funkcję wsparcia dla front office. Przy zakupieniu produktu lub zamówieniu usługi działy middle office starają się, aby usługa została w stu procentach wykonana, a klient zadowolony.
 
 
Inne funkcje prowadzone przez middle office to:
  • product launch – to wprowadzanie produktu w ramach korporacji, który później zostanie wprowadzony na rynek przez front office w formie oferty produktowej;
  • performance reporting – to analiza i raportowanie do managementu informacji na temat efektywnego wydawania pieniędzy w organizacji;
  • case management – dosłownie zarządzanie przypadkami, czyli analiza, ocena a następnie usprawnienie obiegu informacji w całej organizacji;
  • strategy execution – weryfikacja stopnia wdrożenia danej strategii w organizacji.

Perspektywy rozwoju w middle office - stanowiska w middle office

Funkcja middle office jest bardzo popularna w zakresie bankowości inwestycyjnej. W jej ramach możemy wyróżnić takie stanowiska jak Market Risk Assistant, który odpowiada za analizę ryzyka inwestycji czy też Product Controller, odpowiedzialny za monitoring produktów inwestycyjnych. Pracownicy tych działów zazwyczaj przechodzą do działów front office, zostając traderami.