Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Quiet quitting

W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie quiet quitting. Wszystko, co musisz wiedzieć o cichej rezygnacji.
22.02.2024
W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie quiet quitting.

Co to jest quiet quitting?

Quiet quitting to inaczej cicha rezygnacja. Nie oznacza faktycznego odejścia z pracy, a ograniczenia swoich zadań do tych, które ściśle mieszczą się w zakresie danego stanowiska. Pracownicy, którzy przyjmują tę filozofię, nadal wypełniają swoje obowiązki zawodowe i pobierają za nie należytą pensję. Niie stosują się jednak do kultury „praca to życie”. Nie zależy im na znaczącym rozwoju swojej kariery zawodowej i wyróżnianiu się na tle firmy. Za cel przyjmują wykonanie swoich obowiązków w określonym czasie, a następnie powrót do aktywności pozazawodowych – zostawiając pracę za sobą. 

Cicha rezygnacja, czyli quiet quitting, cechuje się np. tym, że pracownicy nie przejawiają inicjatywy, nie angażują się emocjonalnie w wykonywane obowiązki i unikają podejmowania nowych wyzwań; nie są chętni do wzięcia na siebie odpowiedzialności za duże projekty w firmie.

Quiet quitting to sposób na pracę, który skupia się na spełnianiu minimalnych wymagań zawodowych i poświęcanie im tyle czasu, zaangażowania i entuzjazmu, ile jest absolutnie konieczne[1].

 Quiet quitting: wszystko, co musisz wiedzieć o cichej rezygnacji