Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

VR

W poniższym artykule wyjaśniamy, co oznacza pojęcie VR.
09.11.2022
Dowiedz się, co oznacza pojęcie VR. Poznaj definicję pojęcia VR.

Czym jest VR – definicja

VR to skrót z ang. virtual reality oznaczający wirtualną rzeczywistość. To trójwymiarowy obraz rzeczywistości (równoległej) stworzony komputerowo. Wirtualna rzeczywistość może przedstawiać różne przedmioty, obiekty czy zdarzenia. W zależności od koncepcji VR opiera się zarówno na elementach świata realnego, jak i całkowicie fikcyjnego. Określenie to oznacza po prostu wirtualną imitację rzeczywistości.

Z założenia VR ma wywoływać u ludzi naturalne i realne doznania. By to osiągnąć koniecznym jest skorzystanie ze specjalnych gogli, które przenoszą użytkownika w wirtualny świat. W VR następuje tak zwane „zanurzenie zmysłów”, które sprawia, że pomimo obecności w świecie realnym doświadcza się bodźców ze świata wirtualnego. Za pomocą gogli rzeczywistość widziana jest w 360°. Dodatkowo dźwięk jest abisoniczny, czyli słyszalny z każdej strony. 

Zalety

Zaletami techologi VR jest możliwość użytkowania w dowolnym miejscu i czasie. Dzięki wirtualnej rzeczyiwstości istnieje możliwość doświadczenia rzeczy niedostępnych na co dzień – zwiedzenie odległego muzeum, wspięcie się na Mount Everest czy skok z samolotu. 

Gogle VR stanowią atrakcyjną i motywującą formę kształcenia, która jest potwierdzona badaniami – daje do 50% większą przyswajalność wiedzy niż tradycyjne metody nauczania (np. podręczniki) [1]. Podczas użytkowania VR zwiększa się wielozmysłowy i emocjonalny wkład w proces zapamiętywania. Zależność jest prosta: im silniejsza reakcja emocjonalna na bodziec, tym trwalsze będzie jego zapamiętanie.

Wady

Podczas korzystania z gogli, czyli przebywania w wirtualnej rzeczywistości, użytkownik przemieszcza się, lecz ciało stoi w miejscu. Mózg otrzymuje sprzeczne informacje o położeniu (błędnik), co może powodować błąd poznawczy i skutkować zawrotami głowy i/lub wymiotami. Jest to tak zwana choroba symulatorowa, która jest niczym innym jak chorobą lokomocyjną, z tą jednak różnicą, że dotyczy medium wirtualnego. 

Źródła: