Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kariera w Finansach i Bankowości 2016/2017
Podziel się:
Rozwój oprogramowania

Wybierz karierę w tej branży, jeżeli…

  • Chcesz rozwijać innowacyjne narzędzia w oparciu o najnowsze technologie programistyczne
  • Widzisz siebie w zespole złożonym z osób o bardzo zróżnicowanym profilu zawodowym
  • Chcesz realizować projekty w oparciu o rozwiązania dedykowane stricte branży finansowej

W XXI w. tylko te organizacje, które potrafią zarówno wykorzystać potencjał nowych technologii, jak i uczą się myśleć innowacyjnie, są i będą w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom po stronie klientów i szerzej – całego świata biznesu.

Obecnie coraz śmielej wkraczamy w rzeczywistość, którą kształtują zjawiska powiązane z czwartą rewolucją technologiczną, i stoimy u progu nowej epoki, w której urządzenia zaczną komunikować się bez ingerencji człowieka, powstaną inteligentne ubrania, a już za chwilę zanurzymy się w rzeczywistości rozszerzonej. Dlatego kompetencje powiązane ze znajomością funkcjonowania i projektowania technologii stają się kluczowe wśród najbardziej rozchwytywanych kandydatów na rynku pracy. Ale technologiczna rzeczywistość nie dotyka nas tylko w mikroskali. Jak już wspominano wcześniej, każde przedsiębiorstwo, chcące utrzymać silną pozycję, musi odkryć w sobie pierwiastek innowacyjności oraz zainwestować w rozwój technologicznego DNA.

W dzisiejszym świecie liczy się nie tylko szybkość dostarczania produktów i usług, ale również możliwość ich różnicowania ze względu na odmienne kanały dystrybucji. Coraz silniejsza pozycja klienta oznacza dla firm finansowych większą konkurencję – zarówno pod względem jakości obsługi, jak i sprawności działania wewnętrznych procesów. Żeby znaleźć bądź utrzymać klientów, sektor finansowy musi lepiej zrozumieć ich potrzeby. Kompleksowe wsparcie w tym zakresie mogą zapewnić organizacjom odpowiednio zaprojektowane i wdrożone systemy, które ułatwiają zarówno tworzenie ofert spełniających oczekiwania klientów, jak i wspomagają gromadzenie, analizę oraz przepływ danych.

– Znaczenie działów rozwoju oprogramowania rośnie, odkąd dla klientów instytucji finansowych na równi z produktem ważny stał się łatwy dostęp do niego oraz usług z nim związanych. Podobnie w przypadku narzędzi wspierających sprzedaż. Posiadanie przez towarzystwo ubezpieczeniowe atrakcyjnych narzędzi sprzedażowych jest elementem przyciągającym doradców czy brokerów – wyjaśnia Jarosław Pękala, Dyrektor Departamentu Rozwoju Systemów Informatycznych w AXA Polska. – W związku z tym oprogramowanie z roli narzędzia optymalizującego pracę działów wewnętrznych staje się również częścią produktu i przewagi rynkowej przedsiębiorstwa.

W praktyce to nowe podejście oznacza silniejszą pozycję departamentów zajmujących się software development oraz wzrost zapotrzebowania na różnej klasy specjalistów.

Ścieżka kariery

Software development to bardzo szerokie pojęcie, a jego definicja zależy w dużej mierze od profilu biznesowego organizacji. Nie wszystkie przedsiębiorstwa zajmują się również tworzeniem oprogramowania. Duża część z nich decyduje się na ścisłą współpracę z firmą technologiczną, od której kupuje dedykowane narzędzia informatyczne, skupiając się wyłącznie na funkcjach nadzorczych. Jednakże w przypadku sektora finansowego, który musi szybko reagować na zmiany oraz funkcjonuje w silnie regulowanej prawnie przestrzeni, posiadanie własnego pionu software development odgrywa istotną rolę. Takie podejście przekłada się na większą walkę o kandydata.

– W przypadku pracowników działów IT pracodawca konkuruje nie tylko z innymi przedstawicielami świata finansów czy firmami okołofinansowymi. Musi on przekonać do siebie pracownika, który nie jest silnie związany z określoną branżą. Konkuruje więc na rynku specjalistów IT, a nie na rynku pracodawców finansowych – mówi Jarosław Pękala.

Zależnie od struktury organizacji w zespołach zajmujących się rozwojem oprogramowania pracują specjaliści o bardzo zróżnicowanym profilu zawodowym. Stanowiskiem, od którego można rozpocząć swoją karierę, jest młodszy programista bądź tester. W dalszych etapach rozwoju zawodowego młoda osoba rozwija wiedzę z obszaru języków programowania oraz bliżej poznaje profil biznesowy organizacji i specyfikę jej produktów oraz usług, stając się ekspertem. Dalsza ścieżka kariery zależy już bezpośrednio od indywidualnych ambicji pracownika.

– Struktura i umiejscowienie zespołów rozwoju zależy od wielkości organizacji i postawionych zadań – informuje Jarosław Pękala. – AXA posiada własne zespoły zapewnienia jakości i utrzymania, a także zarządzania projektami i analiz biznesowych, które występują poza strukturami IT. Wspólnie z Departamentem Infrastruktury Informatycznej jesteśmy częścią Obszaru Operacji i IT.

Poszukiwane umiejętności

Rozwój oprogramowania wymaga od przedsiębiorstw zastosowania odpowiednich metodyk wykorzystywanych w zarządzaniu projektami IT. Organizacje coraz częściej odchodzą od klasycznego, kaskadowego podejścia i skłaniają się ku metodykom zwinnym (ang. agile software development), które kładą większy nacisk na pracę zespołową oraz zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron, czyli nie tylko programistów, architektów bądź testerów, ale również osób po stronie biznesu. Ale myślenie agile’owe to nie tylko i wyłącznie grupa nowych metodyk; to filozofia mająca wpływ na kulturę organizacyjną.

– Obserwujemy zmianę podejścia do współpracy między działami rozwoju a naszymi klientami wewnętrznymi. Od wdrożenia Scrum w AXA zespoły bardzo blisko współpracują, a więc musiały znaleźć wspólny język. Chodzi tu zarówno o wiedzę merytoryczną, ale również o zaufanie i dopasowanie komunikacyjne – dodaje Jarosław Pękala.

 W nowej rzeczywistości programiści muszą wykazać się rozwiniętymi kompetencjami miękkimi, a użytkownicy – nauczyć się myślenia systemowego. Jednocześnie rynek finansowy jest na tyle bogaty, że zwłaszcza deweloperzy mogą angażować się w bardzo różnorodne projekty: od niszowych rozwiązań dedykowanych dla firm ubezpieczeniowych, przez projektowanie i programowanie baz danych, po budowanie rozwiązań portalowych czy mobilnych oraz integrację.

Jarosław Pękala

Dyrektor Departamentu Rozwoju Systemów Informatycznych, Grupa AXA w Polsce

W AXA Polska od: 2008 r.
Ukończyłem: Informatykę Ekonomiczną na Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny)
Z sektorem finansowym jestem związany od: początku pracy w AXA    
Karierę zaczynałem jako: programista, a następnie architekt
W obecnym miejscu pracy zaskoczył mnie: doskonały i zgrany zespół posiadający szeroką wiedzą biznesową.
Warto do nas aplikować, ponieważ: rozwiniesz swoje umiejętności techniczne oraz zdobędziesz wiedzę biznesową wśród świetnych ludzi.

 

W sektorze finansowym powstaje coraz więcej innowacyjnych produktów IT. Czy Państwa zdaniem młodzi programiści i przyszli architekci (inżynierowie) traktują pracodawców z tej branży jako atrakcyjne miejsce pracy (w kontekście ich rozwoju zawodowego)? Czy jest wręcz odwrotnie – instytucje finansowe to wciąż dla nich przestrzeń zawodowa zarezerwowana wyłącznie dla osób z wykształceniem ekonomicznym i biznesowym?

Nie zaobserwowałem takiego trendu. Rodziny zawodów związane z IT są specyficzne. To specjaliści posiadający umiejętność dostosowania się do nowego miejsca pracy i dość szybko przyswajający terminologię – w naszym przypadku – dotyczącą branży ubezpieczeń. Oczywiście doświadczenie biznesowe znacząco podnosi wartość pracownika. Firmy należące do dużych grup kapitałowych, jak m.in. AXA, pozwalają również na zdobywanie doświadczeń w wielu obszarach należących do szeroko rozumianego rozwoju systemów IT – od systemów polisowych i prowizyjnych, przez integrację międzysystemową, po aplikacje mobilne. Znane marki finansowe są również postrzegane jako pewny i stabilny pracodawca, co wielokrotnie podkreślają osoby starające się o pracę w AXA. Grupa AXA stawia na innowacje. Szczególnie, jeśli chodzi o ich wykorzystanie w biznesie. To również jest zauważane przez młodych ludzi.

Jaki jest podstawowy zakres obowiązków działu rozwoju oprogramowania? Jak może wyglądać jego struktura i umiejscowienie w ramach pionu IT w instytucji finansowej?

Z reguły są to dwa obszary obowiązków – rozwój rozumiany jako wprowadzanie zmian do środowiska systemów informatycznych oraz serwisowanie systemów wykorzystywanych w organizacji, czyli reakcja i rozwiązywanie incydentów zgłoszonych przez użytkowników. 
Struktura i umiejscowienie jest dostosowane do wielkości organizacji i postawionych zadań. Niektóre Towarzystwa przekazują zewnętrznym podmiotom całość lub część funkcji działu rozwoju oprogramowania, skupiając się na funkcjach nadzorczych. AXA posiada własne zespoły zapewnienia jakości i utrzymania, a także zarządzania projektami i analiz biznesowych, które występują poza strukturami IT. Wspólnie z Departamentem Infrastruktury Informatycznej jesteśmy częścią Obszaru Operacji i IT.

Jak ewoluowały departamenty software development w ciągu dwóch ostatnich dekad? Czy ich znaczenie rośnie z roku na rok ze względu na dynamiczny rozwój nowych technologii?

Znaczenie działów rozwoju oprogramowania rośnie, odkąd dla klientów instytucji finansowych na równi z produktem ważny stał się łatwy dostęp do niego oraz usług z nim związanych. Podobnie w przypadku narzędzi wspierających sprzedaż. Posiadanie przez towarzystwo ubezpieczeniowe atrakcyjnych narzędzi sprzedażowych jest elementem przyciągającym doradców czy brokerów. W związku z tym oprogramowanie z roli narzędzia optymalizującego pracę działów wewnętrznych staje się również częścią produktu i przewagi rynkowej przedsiębiorstwa. 

Czy Państwa zdaniem mamy do czynienia z coraz silniejszą konkurencją w walce o talenty pomiędzy sektorem fintech a "tradycyjnym" światem finansów?

W przypadku pracowników działów IT pracodawca konkuruje nie tylko z innymi przedstawicielami świata finansów czy firmami okołofinansowymi. Musi on przekonać do siebie pracownika, który nie jest silnie związany z określoną branżą. Konkuruje więc na rynku specjalistów IT, a nie na rynku pracodawców finansowych.

Jak może przebiegać modelowa ścieżka kariery programisty (dewelopera) w dziale zajmującym się rozwojem oprogramowania?

AXA prowadzi wakacyjne projekty stażowe, również w ramach grupy #ALLiance4YOUth, co czyni naszego pracodawcę bardzo dobrym miejscem, aby rozpocząć zdobywanie wartościowych doświadczeń. Dla osób chcących związać się z nami na dłużej oferujemy pracę jako inżynier w dziale wsparcia. Podchodzimy elastycznie do umów z początkującymi programistami, chcącymi pracę godzić z nauką. Etapem kolejnym jest praca w jednym z zespołów dostarczających rozwiązania dla domen biznesowych w ramach wybranej ścieżki kariery, począwszy od stanowiska młodszego programisty lub testera. 

Jak będzie wyglądać instytucja finansowa przyszłości? Czy zgadzają się Państwo z opinią teoretyków rynku pracy, że kandydat jutra będzie musiał posiadać profil hybrydowy, tzn. łączący wiedzę merytoryczną na temat danej branży oraz kompetencje programistyczne?

Obserwujemy zmianę podejścia do współpracy między działami rozwoju a naszymi klientami wewnętrznymi. Od wdrożenia Scrum w AXA zespoły bardzo blisko współpracują, a więc musiały znaleźć wspólny język. Chodzi tu zarówno o wiedzę merytoryczną, ale również o zaufanie i dopasowanie komunikacyjne. W chwili obecnej ten model jest dla nas optymalny. Wymagał co prawda dostosowania się do nowej sytuacji, ale efekty zrekompensowały wysiłek.

Jakie kompetencje mają znaczenie w profilu kandydata, który chciałby rozpocząć karierę w obszarze software development? Jakie języki programowania są pożądane?

Kandydat przede wszystkim powinien zwrócić uwagę, czego oczekuje przyszły pracodawca i podkreślić własne doświadczenia, osiągnięcia lub ambicje w tym zakresie. Rynek finansowy jest różnorodny, więc i oferty dotyczą programistów różnych dziedzin: od niszowych rozwiązań dedykowanych dla firm ubezpieczeniowych, poprzez projektowanie i programowanie baz danych, po najpopularniejsze języki, jak m.in. Java czy rodzina .Net.

Co wpływa na Pana poczucie satysfakcji w miejscu pracy?

Z jednej strony ciekawość nowych technologii i wielość projektów (słowem-kluczem jest w tym kontekście różnorodność), które można ustabilizować przez przewidywalność procesów. Istotne jest również jasne określenie celów, ich akceptowanie i osiąganie. Systematyczne doążenie do celu, często poprzez małe sukcesy, jest składową większej całości – poczucia satysfakcji z pracy.

Od czego zależy sukces projektu w zakresie software development?

Przede wszystkim od pracy ludzi, ale również równowagi między oczekiwaniami a możliwościami środowiska IT. Moim zdaniem skrajne podejście, tj. realizowanie wymagań bez zastanowienia się nad docelową architekturą czy też przeinwestowanie komponentów bez dostarczania wartości biznesowych powoduje, że projekt zakończy się porażką. W przypadku AXA równowagę uzyskujemy dzięki bliskiej współpracy użytkowników i zespołów realizacyjnych zgodnie ze Scrum.

Czy zawsze chciał Pan pracować na rzecz instytucji finansowej w ramach swojej profesji?

Od zawsze instytucje finansowe były w kręgu moich zainteresowań, dlatego zdecydowałem się podjąć studia na kierunku informatyka ekonomiczna. Doświadczenia zawodowe rozpocząłem jeszcze w trakcie nauki uniwersyteckiej i kontynuowałem karierę po jej zakończeniu jako programista i architekt, ale w zupełnie innych obszarach (administracja, służby ratownicze i zarządzanie kryzysowe). AXA, w której pracuję od ponad ośmiu lat, jest moim pierwszym miejscem pracy w branży finansowej.

Jakich specjalistów w obszarze software development poszukuje obecnie AXA Polska?

AXA zatrudnia programistów różnych technologii, testerów, scrum masterów, analityków biznesowych i kierowników projektu. Oferty pracy pojawiają się na bieżąco.

Czy Pana pracodawca tworzy innowacyjne środowisko pracy?

Nasze środowisko jest innowacyjne na wielu płaszczyznach, począwszy od rozwiązań HR (np. swoboda wyboru świadczeń oferowanych pracownikowi w ramach tzw. Kafeterii Świadczeń), poprzez programy ogólnofirmowe (jak np. Planet Idea, inicjatywa, w ramach której pracownicy mogą zgłaszać projekty innowacyjne i są finansowo nagradzani za ich realizację), do udziału w projektach wprowadzających nowoczesne i innowacyjne rozwiązania IT. 

Czy w świecie programistycznym liczą się także kompetencje przywódcze?

Wśród programistów za ważniejsze uważam umiejętności komunikacyjne oraz współpracę. Jeśli natomiast ktoś chce kontynuować swoją karierę jako lider zespołu, architekt czy scrum master, rozwój kompetencji przywódczych jest nieodzowny. Ponieważ pracujemy w zespołach samozarządzających się, jest to możliwe w ramach bieżącej pracy.