Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Asset Management. Wywiad z Krzysztofem Jamnikiem
Krzysztof Jamnik, Graduate Entry Poland, aktualnie Onboarding & Portfolio Maintenance Specialist w UBS, w wywiadzie opowiedział nam o tym dlaczego zdecydował się pracować w Asset Management, jak znalazł się w UBS i jakie umiejętności zdobył dotychczas. Przybliżył również działania, jakie podejmował podczas włączania funduszu hedgingowego pod skrzydła firmy.

Redakcja: Jaki kierunek studiowałeś?  
Krzysztof Jamnik: Studiowałem matematykę i statystykę, planując być pracownikiem naukowym. Z biegiem czasu zmieniło się moje myślenie. Czułem potrzebę poznania nowych rzeczy z jednoczesną chęcią rozwoju umiejętności, które już wykształciłem. Dziś czuję, że Asset Management był strzałem w dziesiątkę. Wykorzystuję tutaj kompetencje zarówno twarde, jak i miękkie: umiejętność programowania łączę z szeroko pojętym „problem solving”. 

Co zadecydowało o tym, że trafiłeś właśnie do Asset Managment?
Od dawna ciekawiły mnie finanse i bankowość. Jest to obszar, który łączy wiele dziedzin, między innymi matematykę, którą studiowałem. Wymaga znajomości sytuacji geopolitycznej oraz umiejętności pracy w zespołach. Ciekawym aspektem są realizowane w nich procesy, które chętnie skupiają się na wszelkich usprawnieniach. Postanowiłem sprawdzić, czy to miejsce właśnie dla mnie. W dodatku chciałem spróbować nowej dziedziny, która da mi duże możliwości nauki. Dlatego właśnie padło na Asset Management.  

Jak znalazłeś się w UBS?
Do UBS trafiłem w lutym 2022 roku. Dowiedziałem się o firmie kilka miesięcy wcześniej od mojego znajomego, który akurat tam pracował. To on powiedział mi, czym charakteryzuje się organizacja, jakie są możliwości rozwoju i jaki jest sposób pracy. Stwierdziłem, że spróbuję swoich sił. Dostałem się na staż, a wdrożenie w obowiązki działu udawało mi się całkiem sprawnie. Mogłem też liczyć na wsparcie ze strony zespołu. Mniej więcej pół roku później wpadła mi w ręce korespondencja mailowa od managera na temat programu Graduate Entry Program (GEP). Inicjatywa ta jest skierowana do świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych, którzy chcą wejść w świat finansów i rozwijać swoją karierę w tym kierunku w szeregach UBS.

Jako ówczesny stażysta również mogłem się zgłosić i skorzystać z tej szansy. Rekrutacja do programu polegała na krótkim, godzinnym teście z Excela oraz na rozmowie kwalifikacyjnej. Ta niekoniecznie dotyczyła stricte finansów, a skupiała się bardziej na zbadaniu umiejętności miękkich i poznaniu kandydata. Uważam, że każdy, kto posiada motywacje, ma szansę dołączenia do UBS w ramach GEP. Mój udział w programie nadal trwa, a jego koniec zaplanowany jest na przełom marca i kwietnia 2024 roku. Jednak już dziś czuję, że zdobyłem  wiele praktycznej wiedzy.  

Opowiedz o swoich obowiązkach w ramach Graduate Entry Program. 
Na początku trafiłem do zespołu operacji, gdzie dostałem możliwość uczestniczenia w projekcie włączania jednego z funduszy hedgingowych do Asset Managementu UBS. Moje obowiązki były wszechstronne. Dzięki treningom prowadzonym przez osoby będące dłużej w zespole zyskałem ogrom konkretnej wiedzy.

Zgodnie z ideą programu po 6 miesiącach przeniosłem się do mojego obecnego zespołu Account Portfolio Onboarding and Account Maintenance. Tutaj zajmuję się bardziej pracą zadaniową, techniczną. Działania skupiają się między innymi nad wprowadzaniem nowych klientów do systemów bankowych oraz zakładaniem portfeli inwestycyjnych lub ich terminacją, czyli zamykaniem tych już istniejących. Jest to bardzo skomplikowany proces i wymaga zrozumienia przepływu danych od klienta przez UBS, aż do maklerów giełdowych i izb rozliczeniowych. Zespół wykonuje także regularne, dzienne i tygodniowe raporty, które pozwalają określić, co dotychczas zostało zrealizowane.  

Co najbardziej podoba Ci się w tej pracy, co w niej cenisz? 
W obszarze Asset Managment cenię otwartość na innowacje i to, że każdy jest skory do pomocy.  Praca w tym dziale polega na rozwiązaniu problemu od początku do końca, co jest bardzo satysfakcjonujące. Skupiamy się na przykład na automatyzowaniu procesu, dzięki czemu skracamy czas wykonywania danych czynności, a po wdrożeniu konkretnego narzędzia widzimy jego realne efekty. Zajmujemy się też problemami wynikającymi z błędów w systemie, które rozwiązujemy przy ścisłej współpracy z zespołem IT. To także praca, która wymaga rozumienia potrzeb klientów i prowadzenia z nimi długotrwałej, szeroko zakrojonej współpracy.  

Jakich narzędzi używasz w swojej pracy?  
Bardzo lubię usprawniać wszelkie możliwe czynności. Do tego używam Excela i działającego w nim języka programowania, czyli Virtual Basic for Applications (VBA). To, jakie możliwości daje to narzędzie, przerosło moje oczekiwania. Przy odpowiednich staraniach za jego pomocą można wysyłać maile, usuwać pliki z komputera, tworzyć foldery. Excel wykorzystujemy w naszej codziennej pracy, bo pozwala na budowanie różnych formuł. Oprócz tego wielka baza danych, która pozwala nam na wszelkie wyliczenia oraz różne platformy, które umożliwiają kontakt z bankami – generowanie zgód i umów do wglądu obu stron.  

Jakie umiejętności zdobyłeś dotychczas w UBS?  
Są to przede wszystkim umiejętność korzystania właśnie z Excela. Rozwinąłem również swoje kompetencje miękkie, między innymi umiejętność zadawania pytań, gdyż, jak to się mówi, koniec języka za przewodnika. Nauczyłem się szukania i znajdowania odpowiedzi w dużej bazie materiału. Co ważne, zdobyłem też umiejętności pracy w zespole, których nie było mi dane wystarczająco rozwinąć na studiach w skutek pandemii.   

Czy brałeś już udział w jakimś ciekawym projekcie?  
Do tej pory najciekawszą inicjatywą w mojej pracy było włączenie funduszu hedgingowego pod skrzydła Asset Management. Był to mój czas raczkowania w świecie finansów. Dzięki temu projektowi nauczyłem się obsługi wielu systemów, kompletnie różnych od tych, których używałem wcześniej. Zyskałem dużo nowej wiedzy, między innymi o tym jak działają resety w instrumentach pochodnych (tzw. derivatives), bądź rynki w różnych częściach świata; jakie obowiązują ich regulacje i w jakim celu są tworzone. Realizowanie projektu wymagało dużo pracy manualnej. Jako zespół dostaliśmy jednak możliwość dostosowania i zautomatyzowania tego procesu do swoich potrzeb. Podczas realizacji nauczyłem się wielu wartościowych rzeczy, które przydały mi się także podczas nauki do egzaminu certyfikacji Chartered Financial Analyst (CFA).

Ciekawym doświadczeniem było też dla mnie wdrażanie nowych osób do zespołu, które dołączyły do UBS później niż ja. Byłem włączony w ich szkolenie i dzięki temu wystawiałem zdobytą dotychczas wiedzę na próbę. Uważam, że było to bardzo ważne i cenne dla usystematyzowania własnych umiejętności.  

Jakie są według Ciebie kluczowe cechy niezbędne w pracy w Asset Management?  
Przede wszystkim otwartość na pozyskiwanie nowej wiedzy. Nawet doświadczone osoby z branży muszą uczyć się wszelkich procedur, które dotyczą danego zespołu, nowego systemu czy nowo wprowadzonej automatyzacji. Bardzo ważna jest też umiejętność komunikacji, ponieważ praca w Asset Management w dużej mierze polega na kontaktowaniu się czy to z osobami wewnątrz firmy, czy poza nią. Wiedza o rynkach instrumentach finansowych jest oczywiście ważna, ale tego można się nauczyć z czasem. 

Co chciałbyś przekazać osobom, które myślą o rozpoczęciu pracy właśnie w tym obszarze? 
Przede wszystkim – nie bójcie się pytać. Często pewne kwestie zostają przemilczane, a wiele osób chciałoby wiedzieć o nich więcej. Po drugie – nie bójcie się wyrażać opinii na temat pewnych usprawnień i proponować ich wdrożenia. W branży każdy jest otwarty na opinię innych i na wszelkie udoskonalenia. Każda inicjatywa jest doceniana. Trzecia porada brzmi – starajcie się zrozumieć, jak coś działa. Zrozumienie sposobu funkcjonowania danej rzeczy pozwala na zachowanie tej wiedzy w pamięci. Sam fakt można szybko zapomnieć, ale mechanizm, który powoduje, że ten fakt zachodzi, zostaje w naszej głowie na dłużej. Po czwarte i najważniejsze – nie bójcie się próbować. Od tego zależy zarówno rozwój osobisty, jak i zawodowy.  

Czytaj także – Asset Management

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Krzysztof Jamnik
Graduate Entry Poland, aktualnie Onboarding & Portfolio Maintenance Specialist w UBS

Licencjat z matematyki i statystyki na Politechnice Wrocławskiej 

We współpracy z