28-06-2013 | Joanna Urbaniak

Konsultant w dziale doradztwa podatkowego: opis stanowiska, zakres obowiązków

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę konsultanta w dziale doradztwa podatkowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia konsultant w dziale doradztwa podatkowego.
 

Przejdź do pełnej listy opisów stanowisk w finansach »

 

Konsultant w firmie doradztwa podatkowego jako członek zespołu bierze udział w projektach doradczych pod nadzorem starszego konsultanta. Konsultantom, którzy posiadają przynajmniej dwuletnie doświadczenie, powierza się czasami samodzielne prowadzenie mniejszych projektów. Konsultant zanim się zdecyduje na specjalizację w jednym z podatków, bierze udział w różnych projektach. Najczęściej występujące  specjalizacje w firmach doradczych to podatki pośrednie (np. VAT i akcyza), podatki bezpośrednie (np. CIT), ceny transferowe, postępowanie podatkowe i sądowe, doradztwo w zakresie podatków osobistych oraz podatkowe aspekty fuzji i przejęć. Specjalizacja konsultantów, jeżeli chodzi o problematykę projektu, występuje częściej w dużych firmach doradczych i w biurach zlokalizowanych w Warszawie.

 

Zobacz oferty pracy w konsultingu »


 

Zakres obowiązków

  • przygotowanie w zależności od rodzaju projektu elementów lub pełnych dokumentów: opinii podatkowych, raportów dokumentacji, materiału do postępowania
  • wyszukiwanie i analiza informacji (przepisy podatkowe, orzeczenia sądów, interpretacje, prasa i literatura fachowa)
  • przygotowanie wniosków o interpretację podatkową do Ministerstwa Finansów
  • sporządzanie pism do organów podatkowych oraz sądów administracyjnych
  • udział w audytach i przeglądach podatkowych
  • przygotowanie formularzy i deklaracji podatkowych
  • kontakty z klientami i organami skarbowymi

 

Profil

 

Konsultant to osoba posiadająca z reguły do trzech lat doświadczenia w firmie doradztwa podatkowego. Aby rozpocząć pracę na stanowisku konsultanta, należy ukończyć studia wyższe najlepiej  o profilu ekonomicznym lub prawniczym. Na tym stanowisku liczą się umiejętności analityczne, komunikacyjne oraz pracy w zespole. Od kandydatów na stanowisku konsultanta oczekuje się gotowości do ekstensywnej nauki oraz projektowego charakteru pracy.

 
 

Wynagrodzenie

 

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku konsultanta w dziale doradztwa podatkowego

 

Typ firmy Dolny kw. Mediana Górny kw.
Wielka czwórka (Big4) 5 100 zł 5 900 zł 6 700 zł
Pozostali (second tier) 3 600 zł 4 600 zł 5 300 zł
Średni udział premii   3%  

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2015

 

Zobacz oferty pracy w konsultingu » 


 

Perspektywy rozwoju

 

Konsultant może kontynuować karierę w doradztwie podatkowym, awansując po trzech latach na stanowisko starszego konsultanta, które jest pierwszym poziomem stanowiska kierowniczego w firmie doradczej. Aby zostać starszym konsultantem, pracodawca często oczekuje uzyskania uprawnień doradcy podatkowego. Osoby z doświadczeniem na stanowisku konsultanta mogą kontynuować karierę na stanowisku specjalisty ds. podatków lub samodzielnego księgowego w tradycyjnej firmie lub jako Tax Analyst w firmach typu BPO/SSC.


 

Konsultant w organizacji

 

Przełożeni Podwładni
Starszy konsultant Brak

 

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2015

Temat pod lupą

Teamwork to nie tylko hasło

Na pytanie: Czy potrafisz pracować w zespole?, większość z nas odpowiada twierdząco. Zarządzanie projektowe i praca zespołowa są w modzie biznesowej, nic zatem dziwnego, że chcemy się wykazać ich znajomością. Wymagają one jednak zarówno kompetencji u pracownika, jak i przygotowania ze strony organizacji.

Więcej artykułów
Awanse
Jakub Wojnarowski

Jakub Wojnarowski nowym dyrektorem ACCA Polska

Jakub Wojnarowski obejmie w kwietniu funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego przedstawicielstwa ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Let’s Begin the Tax Game

W imieniu organizatora zapraszamy do udziału w konkursie Tax’n’You 2017. To możliwość sprawdzenia się i rozpoczęcia kariery w charakterze doradcy podatkowego w jednym z biur KPMG w Polsce, a także szansa zdobycia nagród finansowych i rzeczowych.

Więcej wydarzeń
UE