Temat tygodnia
Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje w 2023 roku
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

10-20-30 i inne tajniki udanej prezentacji

Jak przygotować profesjonalną prezentację multimedialną, która zainteresuje słuchaczy? Zobaczcie, ile średnio slajdów powinno mieć 20-minutowe wystąpienie i poznajcie kilka innych ciekawostek.
Kategoria: Poradnik kariery
31.03.2020
Fot. Kaboompics

Umiejętność prezentowania informacji to dziś niezbędna kompetencja każdego lidera. Coraz częściej oczekuje się jej także u szeregowych pracowników, którzy w kilku żołnierskich słowach, popartych twardymi danymi w postaci estetycznych slajdów, będą w stanie zaprezentować wyniki swojej pracy.

Dobra prezentacja to taka, która zainteresuje słuchaczy, wyczerpie temat i zostanie zapamiętana na długo. Ćwiczenie czyni mistrza, dlatego warto pracować nad tym, by każdy kolejny występ ze slajdami za plecami był coraz lepszy. "Biblią" wszystkich tych, którzy chcieliby poznać sposoby na eleganckie, zwięzłe i inteligentne metody przekazywanie odbiorcom swoich idei, jest książka "Profesjonalna prezentacja multimedialna" napisana przez Pawła Lenara. Autor zdradza tajemnice prawdziwych liderów świata związane z wystąpieniami publicznymi i przekazuje sprytne sposoby unikania błędów związanych z prowadzeniem prezentacji. 

Trzy liczby - wzór na dobre wystąpienie

Ile slajdów powinna zawierać dobra prezentacja? - to częste pytanie, na które trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Największą pokusą osób, które przygotowują prezentacje jest stworzenie zbyt wielu slajdów, które całkowicie wyczerpują temat wystąpienia. Jedną z pomocnych metod może być zasada 10-20-30, przygotowana przez Guya Kawasakiego, która sprawdza się przede wszystkim w prezentacjach koferencyjnych, gdy należy szybko i sprawnie przedstawić temat. 

 • 10  slajdów. Przygotuj 10 slajdów, nie więcej, w których zawrzesz kluczowe aspekty dla przedstawienia danego tematu, 

 • 20  minut. Przedstaw temat w 20 minut. To czas, kiedy poziom uwagi słuchaczy jest największy. 

 • 30  czcionka. Czcionka powinna być większa niż 30 pkt, dzięki temu będzie czytelna dla większości słuchaczy. 

Prezentacjo, powiedz przecie...

Jak powinna wyglądać dobra prezentacja? Wygląd ma duże znaczenie. Jeśli będziecie trzymać się sztywno 5 podstawowych zasad, slajdy będą wyglądały jak marzenie, a czytelnicy nie będą mogli oderwać od nich oczu. 

 1. Unikajcie zbyt dużej ilości tekstu na jednym slajdzie.
 2. Jeden slajd - jedna myśl. 
 3. Dobry obraz wart jest więcej niż 10 przeładowanych informacjami slajdów. Działajcie na wyobraźnię słuchacza. 
 4. Twórzcie schematy i wykresy, które pozwolą czytelnikom łatwiej zrozumieć istniejące powiązania w wystąpieniu. 
 5. Dostosujcie kolorystykę slajdów do omawianego tematu. Ważny jest odpowiedni kontrast i dobór kolorów. Najlepiej w prezentacji ograniczyć się do wyboru 3-4 pasujących do siebie kolorów. 

3 sytuacje, kiedy czytanie z kartki jest dozwolone

Nawiązanie relacji z gronem odbiorców jest możliwe tylko wtedy, kiedy wzrok prowadzącego skierowany jest na słuchaczy, a nie na kartkę. Tylko wtedy, gdy słowa płyną prosto z serca, są wypowiedziane pod wypływem emocji, najlepiej oddziałują na widownię. Akcentu nałożonego na poszczególne słowa, chwili wymownego spojrzenia czy dłuższego milczenia nie da się wyczytać z kartki. Zróbcie ze swojego przemówienia show, prezentację, którą zapamięta się na długo. Uciekajcie od nudnych wykładów, wypowiedzianych monotonnie, które możecie pamiętać choćby z okresu studiów. Na pewno nieraz w takich uczestniczyliście. 

Paweł Lenar we wspomnianym poradniku przedstawia kilka sytuacji, kiedy dozwolone jest czytanie z kartki:

 • gdy cytujecie czyjeś słowa, 
 • gdy nie chcecie angażować się emocjonalnie, jedynie w krótkich słowach przedstawić swoje stanowisko, 
 • gdy jest to mowa pogrzebowa. 

Na sali treningowej

Tak, jak wcześniej wspominaliśmy - trening czyni mistrza, dlatego ćwiczcie wystąpienia, choćby przed lustrem w łazience. Nagrywajcie się i przeglądajcie nagrania. Wyciągajcie błędy, poprawiajcie się, dążcie do perfekcji! Dobrą naukę można wyciągnąć choćby z wykładów liderów, np. konferencji TEDx Talks. Głodnym wskazówek polecamy też wspomnianą wcześniej książkę "Profesjonalna prezentacja multimedialna".

Źródło: Paweł Lenar, "Profesjonalna prezentacja multimedialna", Gliwice 2010. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również