Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

10 pytań, na które warto znać odpowiedź

… a raczej wcześniej ją sobie przygotować. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, staramy się przewidzieć jej scenariusz i pytania, które podczas niej padną. Dowiedz się, o co najczęściej pytają rekruterzy, i zwiększ swoje szanse na sukces!
Kategoria: Poradnik kariery
01.08.2017
Fot. Bruce Mars / Unsplash

Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej może zadecydować o jej sukcesie, warto zatem kilka dni przed wyznaczonym terminem przejrzeć swoje CV, zastanowić się, jak najlepiej przedstawić swoją karierę zawodową, oraz przemyśleć sposób odpowiedzi na najczęściej pojawiające się podczas spotkania rekrutacyjnego pytania.

Czy będą to tylko pytania dotyczące zdobytego doświadczenia? Czy będą sprawdzały wiedzę z danego obszaru bądź znajomość określonych narzędzi? Czy będą badały motywację i kreatywność? Choć pytania mogą być różnie sformułowane, jest kilka obszarów, które niemal zawsze rekruter chce zbadać podczas rozmowy. Oto one.

1. Proszę opowiedzieć coś o sobie.

To pytanie pada na rozmowie rekrutacyjnej prawie zawsze i należy do najbardziej nielubianych przez kandydatów. Rekruterzy natomiast chcą dzięki niemu stwierdzić, czy znasz swoją wartość na rynku pracy i czy potrafisz dobrze się zaprezentować.

Optymalną odpowiedzią jest krótka relacja na temat tego, kim jesteś zawodowo. Nie powtarzaj informacji na temat swojej drogi zawodowej z CV, ale powiedz o tym, co najbardziej lubisz robić w pracy, co Cię interesuje, w czym odnosisz największe sukcesy. Możesz również opowiedzieć o swoich zainteresowaniach pozazawodowych, lecz pamiętaj, że podobnie jak w CV, nie można w tym punkcie zmyślać.

2. Jaki był Pana/Pani największy sukces zawodowy?

Odpowiadając na to pytanie, warto wybrać osiągnięcie zawodowe, które jest najbardziej adekwatne do stanowiska, o które się ubiegamy. Warto podawać konkrety i zaprezentować analizę i ocenę całej sytuacji: co zadecydowało o sukcesie całego przedsięwzięcia np. dobra organizacja czy umiejętność pracy pod presją czasu. Dobrze widziane będzie zarówno opisanie swojej roli w projekcie, jak i podkreślenie współpracy zespołowej. Pozytywnie o kandydacie świadczy również relacja z tego, jak poradził sobie z napotkanymi w danym zadaniu trudnościami.

Jeśli nie masz jeszcze dużych osiągnięć zawodowych, możesz opowiedzieć o mniejszym sukcesie, który jednak stał się dla Ciebie motorem do dalszej pracy, albo o dokonaniu z czasów studiów. Także w tym przypadku warto jednak pamiętać, by opisywane zdarzenie korespondowało z przyszłą pracą i potrzebnymi w niej umiejętnościami.

3. Gdzie widzi Pan/Pani siebie za 5 lat?

To pytanie, bardzo często zadawane przez rekruterów, zwykle ma na celu zbadanie motywacji i chęci rozwoju kandydata. Ponieważ są to kwestie ważne z punktu widzenia pracodawcy, bo wpływają na jakość pracy i to, jak długo pracownik pozostanie w firmie, warto dobrze się zastanowić i odpowiedzieć rozważnie.

Eksperci radzą, by wspomnieć o rozwijaniu się w obszarach, które w danej chwili są kluczowe dla kandydata i które są przy okazji spójne z potrzebami organizacji. Można też odpowiedzieć bardziej ogólnikowo, że nadal chcemy pracować w danym dziale bądź określonej branży, ale już na wyższym stanowisku. Jak zawsze, nie należy zmyślać ani mówić o całkowicie niezgodnych ze swoimi aspiracjami celach.

4. Dlaczego mamy zatrudnić właśnie Pana/Panią?

Żeby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, trzeba doskonale znać opis stanowiska, o które się ubiegamy, i być świadomym, jakie kompetencje są na nim pożądane. Następnie wystarczy zestawić wymagania pracodawcy ze swoim doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami, by przekonać go, że spełniamy jego kryteria.

Dobrym argumentem mogą być również korzyści, jakie przyniesie firmie zatrudnienie właśnie Ciebie. Możesz w tym miejscu przywoływać swoje doświadczenia z sytuacji zbieżnych z wchodzącymi w zakres nowych obowiązków, pochwalić się znajomością narzędzi pracy na danym stanowisku, a nawet posiadaniem kontaktów branżowych – wszystko zależy od stanowiska.

Przy odpowiedzi na to pytanie może się również przydać ogólna znajomość firmy, do której aplikujesz. – Kandydatowi, który zna firmę i jej pozycję na rynku, będzie o wiele łatwiej uzasadnić dlaczego chciałby w niej pracować – potwierdza Magdalena Szewczyk z LeasingTeam Professional.

5. Co wie Pan/Pani o naszej firmie?

To pytanie jest sposobem na zbadanie motywacji kandydata, a także jego znajomości branży. Dlatego przed spotkaniem należy zgromadzić jak najwięcej informacji o pracodawcy: jego produktach, oferowanych usługach, planach rozwojowych.

Gdzie je zdobyć? Wiele organizacji, np. banków, udostępnia swoje strategie na witrynach internetowych. Przydatne mogą być rozmaite komunikaty, wydawane przez organizacje. Można też na przykład zapoznać się z wystąpieniami liderów danej firmy na konferencjach branżowych, bowiem te także mogą nam powiedzieć dużo na temat tego, w jakim kierunku zmierza dane przedsiębiorstwo. Warto wreszcie poznać opinie pracowników na temat działania organizacji.

Jak odpowiadać? Eksperci podpowiadają, że zbytnie chwalenie pracodawcy w tym miejscu nie jest najlepszym pomysłem. Można oczywiście wykazać się znajomością pozycji firmy na rynku, bardziej warto jednak skupić się na jej działalności, produktach lub reprezentowanych przez nią wartościach i powiedzieć, co nas w niej najbardziej zainteresowało i co jest zgodne z naszymi celami zawodowymi.

6. Co motywuje Pana/Panią do pracy?

Motywacja pracowników jest bardzo ważna dla pracodawców, bowiem przekłada się na ich efektywność i dostarczane przez nich wyniki. Dlatego powinieneś zastanowić się, co przynosi Ci przyjemność w pracy, z czego czerpiesz satysfakcję i co sprawia, że z większą ochotą wykonujesz swoje zadania. Czy potrzebujesz wsparcia i pozytywnej motywacji ze strony przełożonego? Czy jesteś nastawiony na osiąganie wyników? A może chcesz widzieć swoje postępy i mieć stałą informację zwrotną na temat swojej pracy?

Pytanie o motywację sprawdza też, czy kandydat odnajdzie się w danej organizacji i czy współpraca z nią będzie satysfakcjonująca i korzystna dla obu stron. Wbrew pozorom, jest to istotna kwestia i nie warto składać tu w odpowiedzi deklaracji bez pokrycia w rzeczywistości, ponieważ jeśli okaże się, że nie pasujemy do kultury firmy, czas zatrudnienia w niej może być bardzo krótki.

7. Jakie są Pana/Pani oczekiwania wobec przełożonego?

Celem tego pytania, podobnie jak tego o motywację, jest zweryfikowanie, czy kandydat pasuje do kultury organizacyjnej firmy, a także czy będzie w stanie efektywnie współpracować ze swoim przyszłym przełożonym. Każdy manager ma inny styl zarządzania, dlatego tak ważne jest, aby jeszcze na etapie rozmowy kwalifikacyjnej skonfrontować to z preferencjami kandydata. Jeśli przełożony lubi mieć wszystko pod ścisłą kontrolą, a kandydat potrzebuje dużej autonomii, współpraca nie będzie udana dla żadnej ze stron.

Dlatego warto otwarcie mówić o oczekiwaniach i czynnikach wpływających na udaną współpracę z managerem. Zastanów się, co jest dla ciebie ważne: relacje zawodowe, podejście do rozwoju pracowników, a może umiejętności merytoryczne przełożonego?

Jeśli pytanie to przybierze formę „Jak układała się Panu/Pani współpraca z dotychczasowym przełożonym?”, należy unikać mówienia o jego wadach i podać przykłady Waszej udanej kooperacji.

Możesz też w tym miejscu opisać, jaki Twoim zdaniem jaki powinien być idealny szef.

– Dobre dopasowanie pracownika i przełożonego ma kluczowe znaczenie dla powodzenia ich przyszłej współpracy. W związku z tym, dział HR często organizuje drugi etap rozmowy z kandydatem, w której uczestniczy również przyszły przełożony, aby obie strony mogły poznać wzajemne oczekiwania – komentuje ekspertka.

8. Z kim lubi Pan/Pani pracować?

Teamwork jest dziś jednym z kluczowych zagadnień organizacyjnych w wielu firmach, dlatego rekruter zadając to pytanie, chce dowiedzieć się, czy potrafisz pracować w zespole.

Żeby to udowodnić, możesz opowiedzieć o projektach, przy których pracowałeś. Przebieg prac w zespole projektowym, osiągnięty przez niego cel oraz Twoje nastawienie będą ważnymi informacjami dla rekrutera.

Co zrobić, jeśli nie masz duszy team membera? Jeśli mimo to wybierasz pracę w organizacji, która wymaga współpracy w zespole, warto ćwiczyć w sobie umiejętności i dobre zasady pracy zespołowej. Możesz powiedzieć rekruterowi, że choć do tej pory pracowałeś na samodzielnym stanowisku, masz chęć i gotowość pracy w zespole oraz zamiar rozwoju w tym kierunku.

9. Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?

To ważne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej dla obu stron. Żeby na nie odpowiedzieć, musisz znać dokładny zakres obowiązków na danym stanowisku oraz orientować się w wynagrodzeniach oferowanych w branży na podobnych szczeblach. Pozwoli Ci to bardziej obiektywnie określić wysokość satysfakcjonującego Cię wynagrodzenia, które będzie wynikało zarówno z zakresu obowiązków na danym stanowisku, jak i z Twojego doświadczenia i kompetencji. Zyskasz też pewność, że kwota ta jest realna i nie przekreśli Twoich szans na pracę ani nie będzie przesadnie niska.

W negocjacjach może pomóc przygotowanie tzw. widełek oczekiwanego wynagrodzenia, zarówno w kwocie brutto, jak i netto. Eksperci podpowiadają, by w tym miejscu zapytać też o system premiowy oraz benefity pozapłacowe takie jak: karta sportowa, opieka medyczna, bony podarunkowe czy szkolenia.

10. Gdzie jeszcze Pan/Pani aplikuje? W ilu procesach rekrutacyjnych bierze Pan/Pani udział?

To z pozoru banalne pytanie jest dość istotne, bowiem mówi rekruterowi, czego tak naprawdę szukasz. Czy jesteś konsekwentny, świadomy i pewny swego? O tym świadczy kandydowanie na podobne stanowiska, o spójnym zakresie obowiązków. Czy znasz branżę i pracodawców w niej? Możesz wymienić inne firmy, do których wysłałeś CV. Czy masz plan na swój rozwój zawodowy? Opowiedz o stanowiskach, na które aplikujesz, w kontekście swojego poprzedniego zatrudnienia.

Pytanie dodatkowe: Czy ma Pani/Pan jakieś pytania? 

Tu tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa: tak. Przed rozmową kwalifikacyjną przygotuj kilka pytań do zadania w tym miejscu. Eksperci są zgodni: niezadanie żadnego w tym momencie sprawia, że w oczach rekrutera wypadasz na osobę tak naprawdę niezainteresowaną pracą, o którą się stara.

Wielu kandydatów zastanawia się, o co w takim razie w tym miejscu zapytać. Możliwości jest przynajmniej kilka:

  • Możesz dopytać o szczegóły obowiązków na stanowisku, na które kandydujesz, a także o wykorzystywane w tej pracy oprogramowanie, liczebność zespołu, w którym się znajdziesz lub o jego współpracę z filiami zagranicznymi.
  • Możesz wyjawić zainteresowanie planami rozwojowymi firmy, zapytać o jakiś element strategii, który szczególnie Cię zainteresował lub o którym słyszałeś już w innym kontekście.
  • Możesz też zapytać, kto będzie Twoim przełożonym.
  • Kolejną opcją jest pytanie o ścieżkę kariery w firmie. Pokaż, że chcesz się rozwijać oraz że wiążesz z pracodawcą długotrwałe plany.
  • W razie gdyby wszystkie te kwestie zostały już wcześniej wyczerpująco omówione podczas rozmowy, możesz zawsze zapytać o kolejne etapy rekrutacji.

W ten sposób możesz na zakończenie rozmowy jeszcze raz wykazać swoje zainteresowanie, podkreślić kompetencje i pochwalić się znajomością branży.

Na podstawie informacji prasowej LeasingTeam Professional

Autor: Barbara Ramza
Redaktor KarierawFinansach.pl

Redaktor serwisu KarierawFinansach.pl

Zobacz również