Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 najważniejszych lekcji dla przyszłych finansistów

Świat finansów nieustannie się zmienia, w ostatnich latach szybciej niż kiedykolwiek. Jak zachować odpowiedni poziom kompetencji jako specjalista ds. finansów? To pytanie było kluczowe podczas wydarzenia IMA Finance Transformation, które niedawno odbyło się w Amsterdamie.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Poradnik kariery
08.11.2023

Wśród prelegentów znaleźli się Jerôme de la Chambre (Manager Sustainability, McDonald's), Guido Dubbeld (były CFO Grupy, Eneco) oraz były CFO IMA® (Institute of Management Accountants). Opierając się na własnych doświadczeniach i obserwacjach podzielili się swoją wiedzą z publicznością.

Według ekspertów istnieje pięć najważniejszych lekcji dla przyszłych finansistów:

1. Pracuj nad swoimi umiejętnościami miękkimi, ponieważ są one niezbędne

W przeszłości specjaliści ds. finansów mogli skupiać się wyłącznie na bilansowaniu ksiąg rachunkowych. Te czasy już minęły. Nowoczesny specjalista ds. finansów musi wykraczać poza liczby. Twoja wartość na rynku rośnie, gdy posiadasz kompetencje miękkie.

Mowa tu o umiejętnościach takich jak analityczne myślenie, przekazywanie swoich pomysłów współpracownikom w jasnym języku, czy przekonywanie ludzi do własnych ambicji. Innymi słowy: Potrzebujesz umiejętności społecznych i intelektualnych, które pomogą Ci stać się istotną częścią sukcesu twojej organizacji.

2. Stale doskonal swoje umiejętności

Szlifując i doskonaląc swoje umiejętności nie tylko zwiększasz własną wartość dodaną dla organizacji, ale także czerpiesz większą satysfakcję ze swojej pracy.

Jedną z doskonałych opcji doskonalenia umiejętności jest zdobycie certyfikatu CMA® (Certified Management Accountant). Ta uznawana na całym świecie kwalifikacja pokazuje, że rozumiesz nie tylko „co” kryje się za liczbami, ale również „dlaczego”. Zdobycie CMA może być dobrym krokiem w kierunku kariery w zarządzie i podnieść twoją wiarygodność jako lidera biznesowego. Ukazuje także działowi HR i przełożonemu twoje zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji. Jest również istotne w przy negocjacji kontraktu, a przełożeni wręcz powinni zachęcać swoich pracowników do zdobywania profesjonalnych certyfikatów.

3. Przejmij inicjatywę w korzystaniu z danych

Organizacje mają dostęp do ogromnych ilości danych. Jednak zrozumienie tych informacji wymaga umiejętnej analizy. Co owe dane mogą oznaczać dla podejmowania decyzji? Jak je uzasadnić? I jak sprawić, by proces ten był zrozumiały dla wszystkich?

Specjaliści ds. finansów idealnie nadają się do objęcia przywództwa w tym zakresie. Jeśli uda ci się przekształcić skomplikowane dane w jasną historię finansową – wyjaśniającą wpływ pewnych decyzji na operacje biznesowe – staniesz się nieoceniony.

4. Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie, ale nie można go osiągnąć w pojedynkę

W dzisiejszym świecie zrównoważony rozwój jest wymogiem. Nie możemy już tego ignorować. Niestety, rozmowy na temat klimatu i zrównoważonego rozwoju często pozostają niejasne i abstrakcyjne. To musi się zmienić. Jak więc uczynić kwestię zrównoważonego rozwoju konkretną?

Po raz kolejny ważną rolę odgrywają dane – a specjaliści ds. finansów muszą również wziąć za to odpowiedzialność.

Dzięki starannej i umiejętnej analizie i kwantyfikacji, specjalista ds. finansów może jasno określić, jakie są skutki zrównoważonego rozwoju. Ale finansista nie może zrobić tego sam. Skontaktuj się z innymi zespołami i zobacz, z czym mają do czynienia. W ten sposób automatycznie zauważysz, co dzieje się w pozostałej części organizacji i będziesz mógł wykorzystać swój unikalny sposób myślenia, aby podjąć decyzję.

5. Bądź również przygotowany na to, aby dodać gazu

Specjaliści ds. finansów są na ogół ostrożni, często mówią „stop”, „nie, nie ma na to budżetu”, „nie, niestety to nie zadziała”. Czasami ta ostrożność jest konieczna, ale czasami nie.

Szczególnie w przypadku transformacji na dużą skalę, takich jak zrównoważony rozwój, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy powiedzieć „tak.” Oprócz hamulca trzeba też wiedzieć, jak znaleźć pedał gazu. Wspieraj dobre pomysły, gdy się na nie natkniesz.

Specjaliści ds. finansów przyszłości powinni być w czołówce rozwoju swojej organizacji, a dzieje się tak tylko wtedy, gdy zapewnią wsparcie we właściwym czasie. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz, że następnym razem zostaniesz pominięty.

Zaoszczędź 40% na opłacie za wstęp do programu CMA i członkostwie IMA (Institute of Management Accountants), korzystając z kodu rabatowego: 40FALL.
Oferta wygasa 16 listopada 2023 r.

Czytaj także – Sprostać wymaganiom jutra: umiejętności istotne dla specjalistów ds. finansów

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również