Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z Carl Zeiss Shared Services

Marta Listkowska, specjalista ds. HR, opowiada, dlaczego znajomość języka angielskiego to "must have" w Carl Zeiss Shared Services oraz jakich błędów w CV powinni wystrzegać się kandydaci na stanowiska związane z księgowością.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
26.03.2019
Fot. Luke Stackpoole / Unsplash

Proces rekrutacji

1. Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy jest stały od lat?

Marta Listkowska, specjalista ds. HR w Carl Zeiss Shared Services: Firma aktualnie znajduje się w okresie stabilizacji, więc otwieramy rekrutację dopiero w momencie pojawienia się zapotrzebowania. Sam proces składa się z dwóch lub trzech etapów w zależności od stanowiska.

W pierwszej kolejności zawsze zaczynamy od weryfikacji CV – już w tym momencie często sprawdzamy znajomość języka obcego, np. podczas wstępnej rozmowy telefonicznej bądź na Skype.

Następnym krokiem jest zaproszenie na spotkanie u nas w firmie. Spotkanie przeważnie odbywa się z Managerem lub Team Leaderem zespołu do którego szukamy oraz z przedstawicielem działu HR. Jeśli w wyniku przeprowadzonych rozmów nie zapadła decyzja o złożeniu oferty konkretnemu kandydatowi, prosimy o kolejne spotkanie.

Cały proces staramy się zamknąć w maksymalnie krótkim czasie – zazwyczaj są to 2 lub 3 tygodnie. Na każdym etapie informujemy kandydata o kolejnych krokach i działaniach, by nie został bez odpowiedzi. Brak informacji zwrotnej jest niestety największym grzechem popełnianym przez pracodawców w procesach rekrutacji.

Najczęstsze błędy w CV

2. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w CV kandydatów?

Do najczęściej popełnianych błędów w CV mogę zaliczyć błędy językowe oraz niespójność tekstu.

Charakter pracy księgowego wymaga dobrego oka do szczegółów, dokładności i staranności.

Kandydat, który wymienia dokładność jako jedną ze swoich mocnych stron i jednocześnie dostarcza nam aplikację z błędami ortograficznymi, może stać się po prostu niewiarygodny. Natychmiast pojawiają się wątpliwości czy taka osoba rzeczywiście jest niedokładna i jakie będzie to miało przełożenie na jej codzienną pracę.

Forma CV powinna być jasna i przejrzysta. Bardzo chętnie rozwijamy temat osiągnięć kandydata (zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych) podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat musi mieć świadomość, że to co umieści w CV może zostać w prosty sposób zweryfikowane.

Znajomość języków obcych

3. Znajomość których języków jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak weryfikowana jest w procesie rekrutacji?

Język angielski to zdecydowanie nasz „must have”. Cała oficjalna komunikacja wewnątrz firmy oraz z naszymi partnerami biznesowymi prowadzona jest właśnie w angielskim. Uważam jednak, że jego znajomość stała się już standardem i jest jednym z pierwszych wymogów ubiegania się o pracę szczególnie w korporacjach i sektorze BPO/SSC.

Równie ważny i pożądany przez nas jest także język niemiecki – w końcu jesteśmy firmą o niemieckich korzeniach. Niestety, na poznańskim rynku pracy można odczuć duży niedosyt kandydatów z jego znajomością. Oprócz tego zatrudniamy osoby znające następujące języki: włoski, hiszpański czy francuski.

Poziom języka zawsze weryfikowany jest podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najczęściej są to pytania otwarte, na które kandydat musi odpowiedzieć lub nawiązać krótki dialog z osobą rekrutującą.

Integracja pracowników firmy

4. Jakie są formy integracji pracowników w Państwa firmie?

Uważam, że na szczególną uwagę zasługują działania naszego CSR Team’u (społecznej odpowiedzialności biznesu), który jest inicjatorem wielu akcji dziejących się w firmie w ciągu roku . Do tych cieszących się największym zainteresowaniem zdecydowanie można zaliczyć: Zeiss Summer Sport Challenge – czyli wakacyjny konkurs sportowy, który ma również na celu propagowanie zdrowego trybu życia. Przez 3 miesiące uczestnicy rejestrowali za pomocą aplikacji swoje przebiegnięte bądź przejechane na rowerze kilometry oraz dopingowali się w komentarzach. W związku z tym, że pracujemy w różnych zakątkach biura, była to fantastyczna okazja do poznania siebie bliżej i wzajemnego motywowania się.

Poza tym przełom marca/kwietnia to akcja Zeiss Breakfast, która polega na tym, że chętne osoby przygotowują w domu posiłki śniadaniowe, przynoszą do pracy i sprzedają za symboliczną kwotę. Całość zebranych funduszy przekazywana jest na wybrany wcześniej szczytny cel.

W grudniu odwiedzają nas nasi najmłodsi w ramach imprezy Mikołajkowej dla dzieci pracowników.

Raz w roku organizowana jest też integracja firmowa. W 2018 roku byliśmy na jednodniowym spływie kajakowym. Każdy z teamów ma również możliwość własnej integracji – wtedy to członkowie zespołu razem decydują o formie spędzenia wspólnego czasu.

Ostatnia rada przed rozmową o pracę

5. Jaką radę dałaby Pani naszemu czytelnikowi, który chwilę po przeczytaniu tego wywiadu będzie miał właśnie rozmowę kwalifikacyjną w Państwa firmie?

Głowa do góry, uśmiech na twarzy i pamiętaj:

The sky’s the limit!

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Marta Listkowska
Specjalista ds. HR Carl Zeiss Shared Services

Swoją przygodę w branży rozpoczęła 4 lata temu po przeprowadzce do Poznania. Od tamtej pory HR stał się jej pasją i nie wyobraża sobie pracy w innej dziedzinie.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również