Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Jak napisać CV? Niezbędnik kandydata

Jak stworzyć odpowiednie CV? Które informacje doprecyzować, a które w nim pominąć? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w artykule.
Kategoria: Poradnik kariery
17.02.2023
unsplash.com

CV – czyli nasza wizytówka

CV powinno być czytelne i przejrzyste – to dwie podstawowe cechy dokumentu, który będziemy przedkładać potencjalnemu pracodawcy. Oznacza to tyle, że rezygnujemy z ozdobnych czcionek na rzecz podstawowych, takich jak Calibri, Times New Roman, Cambria... czy podobnych IOS-owych. Wielkość fontu powinna mieścić się w przedziale 10-12 pkt. Zwracamy również uwagę na dobór szablonu – jeśli nie jesteśmy sprawnymi użytkownikami edytorów graficznych czy tekstowych, warto skorzystać z gotowych, powszechnie dostępnych w internecie. W przypadku gdy biegle posługujemy się np. Canvą i zdecydujemy się na samodzielny projekt CV, koniecznym będzie zadbanie o odpowiednią kompozycję barw, by te były spójne i nie odciągały uwagi od treści. 

Zdjęcie 

Opatrzenie Curiculum Vitae swoim zdjęciem wydaje się być dobrym sposobem, by przykuć uwagę rekrutera. Nie jest jednak elementem obowiązkowym, choć w Polsce mile widzianym. Zasada ta nie dotyczy CV składanych potencjalnemu pracodawcy w Wielkiej Brytanii bądź USA. Niemniej, gdy decyzja o uatrakcyjnieniu CV swoimi zdjęciem zapadnie, zadbajmy o to, by było ono odpowiednio profesjonalne. Co to oznacza? Przede wszystkim ważna jest nasza prezencja – zarówno makijaż, fryzura oraz ubiór powinny być schludne. Warto zadbać o dress code, który będzie conajmniej casualowy. Z reguły w kadrze powinny znajdować się twarz (koniecznie w całości, nie np. przycięta z góry czy z boku, co dyskwalifikowałoby profesjonalność dołączonej fotografii) i ramiona. Zdjęcie winno być dobrze oświetlone i wyraźne.

Niezbędne informacje 

Nie będzie odkrywczym zwrócenie uwagi na tak podstawowe informacje, jak imię i nazwisko oraz dane kontaktowe. Uściślając jednak drugą informację – koniecznym jest zamieszczenie adresu mailowego i numeru telefonu. Bez tych informacji rekruter nie będzie miał możliwości kontaktu z aplikującym. 

Wykształcenie

Ważne, by pamiętać o tym, że opis swojej ścieżki edukacyjnej od przedszkola, przez gimnazjum i szkołę średnią, aż po studia, jest zbędny. Skupiamy się na ostatnich etapach swojej edukacji. Uwzględniając je, można urozmaicić je o informacje związane z działalnościami, jakich podejmowaliśmy się w czasie studiów – uczestnictwo w kołach, konferencjach naukowych, projektach czy też tytuły wydanych publikacji.

Doświadczenie 

Tworząc CV, warto sensownie rozplanować informacje dotyczące naszego dotychczasowego doświadczenia. Niestety nie jest dobrym i skutecznym pomysłem wysyłanie takich samych CV na zupełnie różne stanowiska. Informacje o naszym doświadczeniu powinny być dostosowane i doprecyzowane od oferty, na którą aplikujemy. Wtedy, oprócz naszej wyselekcjonowanej historii pracy, warto uzupełnić je o wykonywane na danym stanowisku zadania i obowiązki, odbyte kursy. 

Umiejętności

Informacje o posiadanych umiejętnościach są niezbędne. Najlepiej, gdy możemy je uargumentować podczas późniejszej rozmowy – poprzez omówienie poprzednich stanowisk, w których dane kompetencje miękkie i twarde były wykorzystywane, czy też powołując się na inną działalność np. charytatywną, uczelnianą, czy zdobyte certyfikaty. Rubryka z umiejętnościami, choćby podstawowymi, powinna zostać uwzględniona. Wysyłając CV bez niej, psujemy swój wizerunek. Bowiem jeśli w przyszłości organizacja będzie prowadziła inną rekrutację, a rekruterzy postanowią skorzystać ze zgromadzonych wcześniej CV, może się okazać, że kandydat prezentujący siebie bez nakreślenia posiadanych umiejętności, jest z miejsca skreślony.

Rekruterzy nie zakładają określonych predyspozycji i kompetencji kandydatów. Liczą na to, że Ci poinformują w przesłanym CV o wszelkich umiejętnościach (nawet tych, które wynikają z zajmowanych wcześniej stanowisk!), którymi mogą się pochwalić. Warto, podobnie jak w przypadku selekcjonowania informacji o doświadczeniu, uwzględnić takie umiejętności, które to wydają się odpowiadać potrzebom organizacji, do której się aplikuje.

Za bazowe informację można przyjąć biegłość, z jaką posługujemy się językami obcymi, pracujemy w edytorach tekstowych, graficznych czy kalkulacyjnych, a także posiadane prawo jazdy. Kolejne wymieniane kompetencje powinny być reprezentatywne dla danej osoby.

Klauzula

Na końcu CV należy dołączyć klauzulę, która dotyczy zgody na przetwarzanie danych osobowych przez organizację, do której przesyłamy dokument. Zamieszczenie tejże zgody jest obowiązkowe – warunkuje wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym w każdej firmie. Poniżej znajduje się link z aktualnym wzorem klauzuli zgodnej z RODO. 

W CV zamieszczaj informacje, które są niezbędne. Pomiń miejsce urodzenia, pesel, nazwisko rodowe czy informacje o dzieciach, stanie cywilnym lub wyznaniu. Skup się na uwzględnieniu treści, które mogą decydować o Twoim „być albo nie być" w firmie. Można pokusić się o stworzenie profilu, który na podstawie kilku konkretnych słów/zdań przybliży naszą osobę rekruterowi. Warto również wzbogacić CV o rubrykę poświęconą naszym zainteresowaniom. W niej wskazane jest zaprezentowanie czegoś wyróżniającego, czym jesteśmy żywo zainteresowani. Opis powinien być bardziej szczegółowy. W całym procesie tworzenia CV możemy kierować się nadrzędną zasadą: jakość – nie ilość!

Źródła: 

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również