Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Klauzula w CV na 2023 rok. 4 przykłady zgodne z RODO

Sprawdźcie, jaką klauzulę, czyli treść dotyczącą zgody na przetwarzanie danych osobowych, należy umieścić w CV w 2023 roku. Przedstawiamy 4 przykłady, które uwzględniają przepisy RODO.
Kategoria: Poradnik kariery
25.11.2022
Fot. Kaboompics

Zgodnie z definicją ze "Słownika Języka Polskiego" PWN klauzula to:

"zastrzeżenie lub warunek w umowie, układzie, traktacie itp".

Klauzulą nazywa się także treść zgody na przetwarzanie danych osobowych przez firmę, do której przesyłamy swoją aplikację w odpowiedzi na daną ofertę pracy. Dołączenie do CV kilku zdań dotyczących tego, że zgadzamy się na to, by nasze dane osobowe brały udział w procesie rekrutacyjnym jest obowiązkowe. Jeśli tego nie zrobimy, aplikacja może trafić do kosza, choćby była idealnie przygotowana pod daną ofertę pracy.

Czasami strony za pośrednictwem których przesyła się swoje zgłoszenia (tzw. systemy ATS) zawierają formularz, który pozwala w prosty sposób na wyrażenie takiej zgody. Natomiast jeśli na żadnym etapie przesyłania aplikacji nie będzie prośby o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i nie dołączymy także takiego dopisku do CV, możemy nigdy nie doczekać się telefonu rekrutera. W takim przypadku osoba prowadząca rekrutację nie może wykorzystać numeru telefonu i zadzwonić z propozycją spotkania. Nie ze zwykłej złośliwości – po prostu nie pozwalają jej na to przepisy. 

Jeśli w ogłoszeniu o pracę nie znalazła się wymagana treść klauzuli, którą należy umieścić w dokumentach, warto uzupełnić CV o następujący, prosty zapis:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na stanowisko, na które aplikuję". 

Alternatywna jest wersja dłuższa, w której można powołać się na przepisy Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO):

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)". 

Klauzula w CV na 2023 rok – furtka do przyszłych rekrutacji

Powyższe klauzule obowiązują jedynie przy aplikacjach na konkretną ofertę pracy. Jeśli chcecie zostawić rekruterowi możliwość kontaktu w przypadku, gdyby okazało się, że Wasz profil pasuje bardziej na inne stanowisko, wystarczy zamieścić w klauzuli odpowiednie zdanie:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych również na potrzeby przyszłych rekrutacji prowadzonych przez (nazwa firmy)”.

W tym przypadku możliwa jest także dłuższa wersja, następującej treści:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych również na potrzeby przyszłych rekrutacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)".

Źródło: Klauzula w: Słownik Języka Polskiego, PWN.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również