Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Przyszłość rynku pracy. Promyki nadziei i najgorsze obawy

Sprawdźcie, jak pracownicy w Polsce widzą przyszłość rynku pracy, czy boją się starcia o stołek z robotem oraz gdzie i w jaki sposób najchętniej chcieliby pracować.
Kategoria: Raporty
06.05.2021
Fot. Unsplash

Jak Polacy aktywni zawodowo widzą przyszłość? Czy w różowych okularach, czy może w ciemnych barwach? Kilka ciekawostek dotyczących rynku pracy za kilka lat przynoszą wyniki badania PwC "Upskilling Hopes & Fears 2021". Pamiętajcie, że są to jedynie przypuszczenia respondentów. Z drugiej strony raport przynosi pewien obraz pracującej części polskiego społeczeństwa i jest odbiciem ich obaw i nadziei. 

Starcie o stołek

Dziś trudno w miejscach pracy znaleźć stołki, przypominające twarde, drewniane taborety. W wielu firmach standardem są skórzane, wygodne fotele. "Stołki", czyli "ciepłe posadki" lub po prostu "wakaty" pozostały jedynie w języku. 

Niemniej właśnie od stołków zaczniemy. Głównym czynnikiem, który zmieni rynek pracy w ciągu 3-5 lat, jest zdaniem ponad połowy badanych w Polsce (51%) szybki postęp technologiczny. Czy Polacy boją się o swoje miejsca pracy w związku z postępującą automatyzacją?

Badanie wykazało, że 57% aktywnych zawodowo Polaków widzi ze strony nowych technologii więcej możliwości niż zagrożeń. 2/3 respondentów przyznaje, że automatyzacja może nieść pewne ryzyko dla niektórych miejsc pracy, przy czym negatywnego wpływu automatyzacji na własną karierę zawodową obawia się 38% z nich, a 45% jest zupełnie spokojna o swój "stołek". Ponad połowa badanych (52%) spodziewa się, że zmiany technologiczne pozytywnie wpłyną na perspektywę ich zatrudnienia w przyszłości.  

Respondenci są podzieleni w kwestii nastawienia do zmian - 37% ma do nich stosunek pozytywny, a 40% - negatywny. Ci, którzy widzą w zmianach szansę, są podekscytowani nowymi możliwościami (21%) albo przynajmniej pewni, że odniosą sukces (16%). 

Idealne środowisko pracy

"Idealny" to, zgodnie z definicją ze Słownika Języka Polskiego PWN, "odpowiadający ideałowi, doskonały". Jakie środowisko pracy odpowiada temu opisowi i będzie postrzegane jako idealne, nie dziś, ale za lat kilka? 

81% respondentów w Polsce chce pracować w organizacji, która ma pozytywny wpływ na społeczeństwo. Z kolei 52% aktywnych zawodowo Polaków (49% na świecie) chciałoby nie mieć nad sobą żadnego szefa, tylko zostać przedsiębiorcą i założyć własną firmę. 

Środowisko pracy dziś odnosi się także do modelu pracy - tradycyjnego (w biurze, pod czujnym okiem szefa), zdalnego (tzw. home office) czy hybrydowego (trochę jednego modelu, trochę drugiego). Jaką ścieżkę respondenci uważają dziś za idealną na przyszłość?

Jak w przyszłości może wyglądać idealne środowisko pracy?
   

Tradycyjnie (takie jak przed pandemią)

14%

W dużej mierze tradycyjne z elementami pracy zdalnej

18%

Połączenie pracy zdalnej z pracą na miejscu (biuro, u klienta, itp.)

36%

W dużej mierze praca zdalna z elementami pracy w biurze

23%

Całkowicie wirtualne środowisko pracy

9%

Źródła:

  • Upskilling Hopes & Fears 2021, PwC. 

  • Słownik Języka Polskiego, PWN. 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również