Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Agent transferowy. Jak ważne jest to, co robi oraz jak to robi

Ostatnie wahania na rynku papierów wartościowych związane z wybuchem pandemii pokazały, że rola agenta transferowego nigdy nie była ważniejsza. O specyfice pracy Transfer Agenta opowiada Arkadiusz Kopcik, Vice President w Brown Brothers Harriman.
Artykuł sponsorowany
Akcja redakcyjna: Okiem eksperta
Kategoria: Wiadomości
27.07.2020
Fot. Shutterstock

Rola agenta transferowego

Wielu z Was podczas swoich studiów licencjackich czy magisterskich uczestniczyło w zajęciach z finansów. Niektórzy próbowali nawet inwestować na rynku finansowym. Aby zostać indywidualnym inwestorem należy jedynie wykonać kilka prostych kroków, takich jak: otwarcie konta w domu maklerskim, zasilenie go środkami pieniężnymi, a w momencie, kiedy znajdziesz już obiecującą inwestycje, dokonać zakupu akcji. Powiedzmy, że było to zobrazowanie procesu w dużym uproszczeniu.

Teraz, wyobraź sobie, że Twoja wiedza o rynkach finansowych jest znikoma, nie masz kwalifikacji analityka inwestycyjnego ani nie posiadasz dogłębnej wiedzy, potrzebnej do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Jednak nadal chcesz inwestować. Dla wielu inwestorów rozwiązaniem jest zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, ponieważ oferują one swoim klientom możliwość czerpania korzyści płynących z dostępu do rynków finansowych, a jednocześnie przejmują obsługę najbardziej czasochłonnych i złożonych procesów inwestycyjnych. Inwestowanie w fundusz inwestycyjny w większości przypadków wiąże się z zostaniem członkiem większego programu zbiorowego. Mówiąc prościej, będą tam również inni inwestorzy, którzy chcą być traktowani fair. Nie możemy zapomnieć o perspektywie samego funduszu – oni również chcieliby znać swoich inwestorów lepiej, wiedzieć, że są solidnymi i profesjonalnymi partnerami.

To właśnie agent transferowy (Transfer Agent – TA) działający z ramienia funduszu inwestycyjnego jest mostem łączącym inwestora oraz fundusz, zapewniającym szerokie spektrum usług dla obu stron.

Agent transferowy. Co jest w środku?

Decyzja została podjęta i znalazłeś fundusz inwestycyjny, który pokrywa się z Twoim założonym celem inwestycyjnym i uwzględnia Twoją tolerancję ryzyka. Przeszedłeś przez całą „papierologię”, wysłałeś dokumenty do agenta transferowego i zastanawiasz się, co się z tym dzieje dalej. Procesy w oparciu o które operuje dział TA są wielopłaszczyznowe, ale wyróżnić można dwa podstawowe działania: pierwsze dotyczy weryfikacji źródeł finansowania (Know Your Customer – KYC) celem przeciwdziałaniu zjawisku „prania brudnych pieniędzy” (Anti-Money Laundering – AML). Są to bardzo ważne działania podejmowane przez analityków TA zarówno na etapie tworzenia nowego konta, jak i podczas cyklicznej analizy na kontach już istniejących. Mając na względzie ochronę interesów funduszu i inwestorów, agent transferowy przeprowadza kompleksową ocenę każdego inwestora. W skład tej oceny wchodzą między innymi: weryfikacja tożsamości inwestora, jego aktywność inwestycyjna oraz źródło dochodu.

Druga podstawowa funkcja jest związana z samymi transakcjami. Dealer, na podstawie instrukcji otrzymanej od inwestora, zleca zakup jednostek uczestnictwa wybranego funduszu inwestycyjnego. W tym momencie inwestor pojawi się w rejestrze, wśród innych inwestorów. Zarządzający funduszem inwestycyjnym, który w imieniu funduszu nadzoruje dany portfel aktywów, zostanie poinformowany przez Agenta transferowego o zakupie jednostek uczestnictwa. W oparciu o tę wiedzę będzie mógł podejmować kolejne decyzje inwestycyjne. Jednym z elementów przetwarzania transakcji po stronie TA jest również ewentualne przewalutowanie wpływów na walutę bazową albo walutę, w jakiej akurat operuje dany fundusz inwestycyjny, tak aby zarządzający funduszem otrzymywał środki w wybranej walucie. Ten sam mechanizm obowiązuje w przypadku strategii headingowej, kiedy w momencie zaistnienia konieczności wymiany waluty TA wyda dyspozycję do innego działu (np. FX Desk) o dokonanie przewalutowania.

Inną rolę będzie pełnił zespół Cash, który ma za zadanie monitorować, czy środki wynikające z zakupu jednostek uczestnictwa przez inwestora wpływają na czas, a równocześnie czy środki pieniężne ze sprzedaży jednostek uczestnictwa są wysyłane do inwestorów. W zależności od rodzaju inwestora (oprócz inwestorów indywidualnych wyróżniamy również inwestorów instytucjonalnych, takich jak banki, fundusze emerytalne czy firmy ubezpieczeniowe itp.) mogą być zaangażowane jeszcze inne zespoły. Przykładowo zespół Trailer Fees oblicza prowizję dla dystrybutorów funduszy.

Opisana powyżej praca nie jest zwykle widoczna dla inwestora. Jednak, w razie jakichkolwiek pytań, inwestor może zwrócić się do TA. Komunikacją z inwestorem zajmuje się zespół Sharholder Services (SHS), który będzie pierwszym źródłem kontaktu dla inwestora na każdym etapie inwestycji. Zespół ten ponadto zajmuje się dostarczaniem różnego rodzaju informacji oraz raportów zarówno inwestorom, jak i samemu funduszowi.

Agent Transferowy – jak pracuje się w świetnej firmie?

Ostatnie wahania na rynku papierów wartościowych związane z pojawieniem się COVID-19 oraz wybuchem pandemii pokazały, że rola agenta transferowego nigdy nie była ważniejsza. Początkowo spowodowała ona chęć upłynnienia środków przez wielu inwestorów, a co za tym idzie – rekordowe liczby transakcji. Samo przeprowadzenie takiej liczby transakcji może stanowić nie lada wyzwanie. Kluczem do sukcesu jednak jest zespół ludzi, z którymi współpracujesz.

W moim przypadku tym zespołem jest departament Transfer Agency w firmie Brown Brothers Harriman (BBH). Podczas wielu zróżnicowanych ról menedżerskich w ciągu mojej kariery w BBH, zdałem sobie sprawę, że stworzenie dobrego zespołu jest zawsze ogromnym, ale równocześnie bardzo satysfakcjonującym wyzwaniem. I nie chodzi tutaj tylko o znalezienie odpowiedniego kandydata, który posiada odpowiednie doświadczenie i zestaw umiejętności. Tutaj potrzeba wiele więcej. Kamieniem węgielnym jest stworzenie środowiska pracy, opartego na wzajemnym szacunku, przyjaznej atmosferze, gdzie praca zespołowa, integralność i profesjonalizm są doceniane i są na porządku dziennym. Takim miejscem jest dla mnie BBH. Miejscem, gdzie zarówno świetnie jest zacząć swoją karierę zawodową, jak i ją kontynuować.

W Brown Brothers Harriman, mówimy, że naszym największym kapitałem są ludzie. Osobiście uważam, że rozpoczęcie kariery w BBH w 2007 roku było moją najlepszą inwestycją długoterminową. Znajomi często pytają mnie, dlaczego od tylu lat jestem związany z jedną firmą. Miałem szansę pracować w różnych biurach BBH, być częścią różnych zespołów, zarządzać strategicznymi inicjatywami, dostawać rozległe czasowo zadania. Miewałem wzloty i upadki, ale zawsze moja ciężka praca i zaangażowanie, jakie wkładałem, były docenione, a ja dojrzewałem zawodowo i osobiście. Po 13 latach w BBH wiem, że jestem jego częścią.

Jeśli stawiasz sobie wysoko poprzeczkę, a jednocześnie jest dla Ciebie ważna dobra atmosfera w pracy, sprawdź nasze otwarte pozycje w Transfer Agency i nie tylko. Kto wie, może to też miejsce dla Ciebie!

Autor: Arkadiusz Kopcik
Vice President Brown Brothers Harriman

Vice President w Brown Brothers Harriman (BBH), gdzie pracuje już ponad 13 lat. Od października 2018 w roli Assistant Departament Head w Transfer Agency w BBH Kraków. Wcześniej zajmował managerską rolę w BBH Kraków w departamencie Alternatives jako część programu rozwojowego dla pracowników. W latach 2007-2015 pracował w Luksemburgu, gdzie zajmował się zespołami Client Service i Fund Accounting.

Arkadiusz posiada stopień magisterski z finansów uzyskany na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Dodatkowo ukończył dwa kierunki podyplomowe: z Inżynierii Finansowej i Bankowości na Śląskiej Międzynarodowej Szkole Handlowej / Toulouse Business School of Commerce oraz Master of Laws in Finance (LL.M. Finance) na Institute for Law and Finance przy Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Obecnie zdobywa kwalifikację zawodową Chartered Financial Analyst (CFA).

Zobacz również