Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Nie takie wróżenie z fusów, czyli jak Polacy wyobrażają sobie bankowość w 2028 roku

Zobaczcie, jaki jest stosunek Polaków do postępujących zmian w bankowości, takich jak kupowanie rzeczy na kredyt bezpośrednio z reklamy czy logowanie się do banku lub bankomatu za pomocą komendy głosowej.
Kategoria: Wiadomości
07.02.2018

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby dziś życie bez możliwości płacenia kartą, sprawdzenia stanu konta czy wykonania przelewu przez internet? Tymczasem jeszcze 20 czy nawet 10 lat temu takie usługi wydawały się zupełnie nieprawdopodobne. Nie mówiąc już o płatnościach zbliżeniowych czy tych dokonywanych przy pomocy telefonu. Kiedyś science fiction - dziś rzeczywistość. 

Jak będzie wyglądała bankowość za kolejnych 10 lat? Bankowość jutra to przede wszystkim automatyzacja i nastawienie na innowacyjność. Postęp technologiczny nadaje tempa polskiej bankowości. Banki ścigają się w wymyślaniu coraz to ciekawszych, bardziej ekonomicznych i efektywnych metod pozyskiwania nowych klientów, dlatego w tym sektorze może wydarzyć się jeszcze wiele. Pewne prognozy zostały już poczynione przez ekspertów. Jak do takiej wizji bankowości przyszłości odnoszą się Polacy? 

Przedstawiamy wyniki badania #finanseprzyszlosci, które przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Banku Millennium.

Bankowość mobilna i internetowa w 2028 roku

Możliwość załatwienia wielu usług bankowych przez internet czy przy pomocy telefonu to duże ułatwienie dla klientów. Usług, które będzie można wykonać bez wychodzenia z domu pojawi się w 2028 roku z pewnością jeszcze więcej, np. będzie można za pomocą wirtualnej rzeczywistości założyć lokatę czy wziąć pożyczkę (w bankomacie lub przy pomocy aplikacji moblinej). 

Czy wobec tego potrzebne będą jeszcze oddziały? 40 proc. badanych zakłada, że za 10 lat oddziały banków zamienią się w placówki w pełni automatyczne. 

W 2028 roku do banku czy bankomatu prawdopodobnie będzie można się zalogować przy pomocy Facebooka lub innego portalu społecznościowego a także metodą biometrycznego logowania - odciskiem palca, komendą głosową lub głębokim spojrzeniem prezentującym tęczówkę oka.

Rola robo-doradców i sztucznej inteligencji

Robotyzacja i sztuczna inteligencja to główne trendy technologiczne, które pojawiają się w bankowości. W 2028 roku być może powszechne będą usługi świadczone przez robo-doradców, którzy całkowicie zastąpią klasycznych doradców klienta. 

Inteligentne ubrania i inne nowinki

W 2028 roku zostanie całkowicie wyeliminowana dokumentacja papierowa na rzecz elektronicznej, przez co rzadkością będą podpisy odręczne. Nie jest to trudne do wyobrażenia - kiedy ostatnio pisaliście coś długopisem?

Rozwój zdalnych kanałów sprzedaży doprowadzi do tego, że propozycje kredytu w 2028 roku będziemy otrzymywać już w czasie robienia zakupów. Jak to może wyglądać w rzeczywistości? W czasie zakupów np. pralki na telefonie pojawi nam się konkretna oferta kredytowa. To nie wszystko - wkrótce możliwe będzie kupowanie rzeczy na kredyt bezpośrednio z reklamy przez zeskanowanie jej smartfonem. 

Do codziennego użytku wejdą też inteligentne ubrania tzw. smart clothes, które pozwolą np. na sprawdzenie salda w rękawiczce. 

Opracowane na podstawie badania #finanseprzyszłosci przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również