Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Sen to zdrowie. Podstawowe rady i aplikacje, które pomagają w odpoczynku

Popularność zdrowego trybu życia sprawia, że coraz więcej osób postanawia zadbać o jakość swojego odpoczynku. Zobaczcie, jakich zasad powinno się przestrzegać oraz jak pomocna może być rozwijająca się technologia.
Kategoria: Wiadomości
09.07.2019
Fot. Vladislav Muslakov / Unsplash

Sen jest jednym z najważniejszych wyznaczników produktywności oraz dobrego samopoczucia. Nie bez powodu obserwujemy ogrom informacji dotyczących prawidłowego i skutecznego odpoczynku.

Istnieją badania, które dowodzą, jak wielką wartością jest odpowiednia forma snu. Specjaliści próbują uświadamiać społeczeństwo, a technologia wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji, które pomagają w zasypianiu lub monitorowaniu jakości swojego snu.

Higiena snu

Istnieje kilka zasad nazywanych "higieną snu". Polegają one na regularności, dbaniu o własne zdrowie oraz kondycję fizyczną.

Podstawowe zasady higieny snu
Ograniczaj czas spędzany w łóżku.
Nie próbuj zasnąć na siłę.
Usuń zegarek z zasięgu wzroku w sypialni.
Zmęcz się fizycznie późnym popołudniem.
Unikaj nikotyny, kofeiny i alkoholu.
Prowadź regularny tryb życia.
Rano wstawaj zawsze o tej samej porze.
Zjedz kolację 3 godziny przed snem i ewentualnie lekką przekąskę późnym wieczorem.
Unikaj silnego światła wieczorem, a w ciągu dnia ciemnych pomieszczeń.
Unikaj drzemek w ciągu dnia.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w przypadku osób, których praca nie wymaga wysiłku. W takim przypadku zalecane są ćwiczenia nawet 5 razy w tygodniu po 30 minut. Higiena snu wskazuje, że idealna pora na wykonywanie aktywności fizycznej to późne popołudnie (godzina 17:00-18:00 lub nie później niż 3 godziny przed planowanym snem). Ćwiczenia można również zastąpić pływaniem, marszem, bieganiem lub jazdą na rowerze.

Regularność

Regularność to niezmiernie istotna kwestia związana z efektywnym odpoczynkiem.

Należy pamiętać, że nawet w dzień wolny powinno się wstawać o tej samej godzinie co np. w dni robocze. Drzemki w ciągu dnia sprawiają, że rytm okołodobowy zostaje zaburzony (dlatego łącznie nie powinny trwać dłużej niż 45 minut).

Światło

Światło, z którym mamy do czynienia jest dużym wyznacznikiem jakości naszego snu. W ciągu dnia należy przebywać w jasno oświetlonych pomieszczeniach oraz w jak największym stopniu korzystać ze światła dziennego. Z kolei wieczorem powinno unikać się światła niebieskiego, czyli pochodzącego od telewizorów i komputerów.

Bezsenność

Wiele osób z pewnością zetknęło się ze zjawiskiem bezsenności. Czuwanie i nadmierna chęć zaśnięcia może negatywnie wpłynąć na jakość snu. W takim przypadku należy opuścić łóżko i wrócić do niego, kiedy poczujemy większe zmęczenie.

Strefa odpoczynku

Ważnym aspektem jest oddzielenie strefy wypoczynku od miejsc, w których wykonujemy pozostałe czynności dnia codziennego, np. jedzenie lub oglądanie telewizji.

Narodowa Fundacja Snu

Misją Narodowej Fundacji Snu jest przede wszystkim uświadomienie wszystkim Polakom znaczenia i wagi snu, który stanowi 1/3 życia człowieka. Jest niezmiernie ważnym aspektem, a poprawienie jakości opieki zdrowotnej związanej ze snem może prowadzić do podwyższenia bezpieczeństwa całego społeczeństwa.

NFS podkreśla, że nie tylko zaburzenia snu mogą być przyczyną złej jakości wypoczynku. Źródło problemów może tkwić również w złych nawykach związanych ze snem.

Narodowa Fundacja Snu udostępniła "10 przykazań zdrowego snu" opracowanych przez Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu.

Aplikacje

Sleep Cycle alarm clock

Z pewnością jest to najbardziej popularna aplikacja monitorująca fazy naszego snu. Podczas użytkowania telefon powinien znajdować się w pobliżu głowy śpiącej osoby. Dzięki temu aplikacja jest w stanie obudzić ją w najlżejszym momencie snu – zbliżonym do godziny, w której użytkownik powinien się obudzić.

Oprócz właściwości budzika, aplikacja oferuje pomiar statystyczny jakości snu, możliwość dodawania notatek oraz monitorowanie aktywności fizycznej w ciągu dnia.

W sklepie App Store można znaleźć podstawowe informacje dotyczące Sleep Cycle alarm clock. Ponad 3 tys. użytkowników aplikacji wystawiło jej średnią ocenę 4,7 (na 5). Dostępna jest w 13 językach.

Więcej informacji o aplikacji Sleep Cycle alarm clock: Google Play, App Store.

Pzizz

Każda osoba z pewnością posiada dźwięki, które działają na nią uspokajająco lub usypiająco. Może być to muzyka, głos lub dźwięki natury.

Pzizz tworzy indywidualne połączenia dźwięków, dzięki którym można wyciszyć się przed planowanym snem. Aplikacja może być włączona nawet do 10 godzin.

Aplikacja jest dostępna w języku angielskim.

Więcej informacji o aplikacji Pzizz: Google Play, App Store.

Sleepmaker Rain

Z kolei Sleepmaker Rain oferuje wiele możliwych dźwięków deszczu, które mają uspokajające działanie.

Aplikacja jest dostępna w języku angielskim.

Więcej informacji o aplikacji Sleepmaker Rain: App Store.

Twilight

Mimo wielu przeciwskazań, większość osób przed zaśnięciem korzysta z telefonu lub laptopa. Niebieskie światło (wytwarzane przez ekran LED) negatywnie wpływa na jakość snu. Aplikacja Twilight dostosowuje jasność ekranu w oparciu o porę dnia. Dzięki temu użytkownik jest w stanie "oszukać" swój organizm i pozytywnie wpłynąć na zbliżający się czas odpoczynku.

Więcej informacji o aplikacji Twilight: Google Play.

Źródła:

  • Nfs.org.pl
  • "Higiena snu. Jak zadbać o zdrowy sen?", Mp.pl
  • "Śpij spokojnie, czyli lista najlepszych aplikacji do... snu!", Natemat.pl
Autor: Wiktoria Garczewska
Młodszy redaktor MBE group

Studentka IV roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie SWPS. W trakcie studiów licencjackich odbyła staż redaktorski w TVN24. Interesuje się sportem i psychologią.

Zobacz również