Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CAPM (Certified Associate in Project Management)

W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące kwalifikacji zawodowej CAPM (Certified Associate in Project Management).
15.12.2021

CAPM (Certified Associate in Project Management) to międzynarodowa kwalifikacja z zakresu zarządzania projektami.

Dane podstawowe

Certyfikat CAPM przyznawany jest przez Project Management Institute – międzynarodową organizację zrzeszającą specjalistów z zakresu zarządzania projektami. Instytut PMI zajmuje się tworzeniem standardów zarządzania projektami, a także przyznawaniem międzynarodowych kwalifikacji w tym zakresie. 

Zakres

CAPM jest certyfikatem przeznaczonym dla osób rozpoczynających karierę zawodową w zarządzaniu projektami. Stanowi potwierdzenie podstawowej wiedzy z zakresu project management, znajomości profesjonalnej terminologii, a także standardów i procesów związanych z zarządzaniem projektami.
Możliwość przystąpienia do egzaminu posiadają wyłącznie osoby posiadające co najmniej średnie wykształcenie.

Przystąpić do egzaminu mogą osoby, które:

  • mają wykształcenie średnie (matura, stopień Associate lub globalny odpowiednik);
  • 23 godziny edukacji z zakresu zarządzania projektami ukończone do czasu przystąpienia do egzaminu. Nasz kurs online Podstawy zarządzania projektami spełnia ten warunek edukacyjny.

Egzamin certyfikacyjny składa się ze 150 pytań, a na jego wypełnienie są przewidziane trzy godziny. Spośród 150 pytań 15 jest
próbnych, które nie wpływają na wynik. 

Egzaminy można zdawać w językach: arabskim, brazylijskim, portugalskim, chińskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hebrajskim, włoskim, japońskim, koreańskim, rosyjskim, hiszpańskim i tureckim. 

Czas trwania

Certyfikat CAPM ważny jest przez 5 lat. Po upływie tego czasu można odnowić certyfikat poprzez ponowne przystąpienie do egzaminu lub rozpocząć ubieganie się o certyfikat wyższego stopnia - PMP.

Perspektywy rozwoju

Osoby posiadające kwalifikację CAPM to zazwyczaj konsultanci, członkowie zespołów projektowych lub kierownicy projektów w organizacjach biznesowych i akademickich. Często kwalifikacja CAPM traktowana jest jako wprowadzenie do kwalifikacji PMI. 

Opracowanie na podstawie Project Management Institute.