CISI to zbiór międzynarodowych kwalifikacji przeznaczonych przede wszystkim dla doradców inwestycyjnych. W naszym artykule znajdziesz następujące informacje o CISI: kursy, zakres wiedzy, odbiorcy, czas trwania egzaminów, perspektywy rozwoju.
Dane podstawowe
CISI (The Chartered Institute for Securities & Investment) to największa i bardzo prestiżowa organizacja, znana przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, która zrzesza profesjonalistów zajmujących się doradztwem inwestycyjnym i rynkami kapitałowymi. Organizacja wyłoniła się w 1992 roku z London Stock Exchange (LSE), jednej z największych na świecie giełd pod względem obrotów papierami wartościowymi. Obecnie do CISI należy blisko 40 tys. finansistów w 89 krajach na całym świecie. W Polsce CISI jest jeszcze mało znana zarówno pracodawcom, jak i specjalistom z obszaru finansów i bankowości.
Główna siedziba znajduje się w City of London, ale organizacja ma swoje odziały również w takich miastach, jak Dubaj, Bombaj, Singapur oraz Kolombo.
Więcej o samej organizacji można przeczytać na oficjalnej stronie CISI: www.cisi.org.
Zakres
W odróżnieniu od amerykańskiej kwalifikacji CFA CISI to raczej zbiór certyfikatów niż pojedyncza kwalifikacja. Swoim zakresem obejmuje ona następujące kursy:
Fundamentals of Financial Services
Jak sama nazwa wskazuje, tematem tego kursu jest wprowadzenie studentów w tematykę funkcjonowania rynków finansowych i ich terminologię. Kurs ten na przykład pozwala wnikliwie poznać, czym są akcje oraz obligacje.
International Introduction to Securities & Investment
Kurs ten wyjaśnia, czym jest inwestowanie, pokazuje, jak działają rynki finansowe oraz definiuje typy inwestowania na lokalnych rynkach.
Odbiorcy kursu: osoby rozpoczynające pracę w instytucjach finansowych na stanowiskach juniorskich
Zagadnienia: aktywa, obligacje, akcje, derywaty, fundusze inwestycyjne, regulacje rynków finansowych
Czas przygotowania: 70 godzin samodzielnej nauki
Czas trwania egzaminu: jedna godzina
Typ: test jednokrotnego wyboru
Objętość: 50 pytań
International Certificate in Wealth Management
Wealth management to jedna z najbardziej wymagających branż sektora finansowego, która dotyczy obszaru doradztwa inwestycyjnego i tzw. private banking. Celem tej kwalifikacji jest podniesienie wiedzy oraz kompetencji pracowników zawodowo zajmujących się właśnie doradztwem inwestycyjnym.
Certificate in Investments
Kwalifikacja przeznaczona przede wszystkim dla profesjonalistów z doświadczeniem na rynku instrumentów pochodnych (tzw. derywatów). Poruszane zagadnienia podczas kursu, to m.in. zarządzanie inwestycjami, opcje, kontrakty terminowe, swapy, funkcje compliance w instytucji finansowej.
Egzamin został podzielony na dwa obszary tematyczne:
a. prawny – dotyczący regulacji dla sektora finansowego;
b. merytoryczny – dotyczący zagadnień związanych właśnie z instrumentami pochodnymi.
Investment Operations Certificate
Najpopularniejsza kwalifikacja CISI, wybierana rocznie przez 10 tys. nowych członków tego stowarzyszenia. Dedykowana jest przede wszystkim specjalistom działów administracyjno-operacyjnych w instytucjach finansowych.
Egzamin obejmuje trzy obszary tematyczne:
a. Wprowadzenie do tematyki rynków kapitałowych;
b. Regulacje sektora finansowego na lokalnym i międzynarodowym rynku;
c. Administrowanie inwestycjami, obsługa aktywów, zapobieganie przestępstwom finansowym, ryzyko operacyjne, IT w zarządzaniu inwestycjami, compliance.
Certificate in Financial Services for Directors
Kwalifikacja poszerzająca wiedzę z obszaru finansów przedsiębiorstwa (corporate finance). Odbiorcami tej kwalifikacji powinni być tzw. non-executive directors (w skrócie NED lub NXD), czyli członkowie rady dyrektorów (dotyczy wyłącznie struktury przedsiębiorstw w ujęciu anglosaskim), którzy nie posiadają jednak żadnej władzy wykonawczej. Do ich głównych zadań należy m.in. opiniowanie strategii firmy i zarządzania nią przez managerów, nadzorowanie właściwym funkcjonowaniem zarządzania ryzykiem w firmie, ocena zasadności wynagrodzeń dla dyrektorów wykonawczych w firmie.
Zakres tematyczny egzaminu dotyczy trzech obszarów:
a. Wprowadzenia do tematyki rynków kapitałowych;
b. Zasady regulacji finansowych;
c. Ryzyko w sektorze finansowym;
d. IntegrityMatters – to specjalny test dotyczący zagadnień moralnych, jakie towarzyszą każdej decyzji w miejscu pracy. IM zawiera specjalnie stworzone case’y-symulacje, z którymi w codziennej pracy może spotkać się każdy dyrektor. Zadaniem osoby rozwiązującej test jest wskazanie (w formie opisowej) wyjścia z problematycznej sytuacji.
Certificate in Corporate Finance
Kwalifikacja poszerzająca wiedzę dotyczącą finansów przedsiębiorstwa (corporate finance) z zakresu aktów prawnych, regulacji, technik oraz transakcji kapitałowych. Kwalifikacja jest akredytowana przez The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), która skupia aż 140 tys. dyplomowanych księgowych na całym świecie.
b. Techniczne podstawy finansów przedsiębiorstwa (corporate finance technical regulations): metody ilościowe, analiza finansowa, struktura kapitałowa, wprowadzenie do oceny biznesowej, transakcje.
Certificate in Islamic Finance
Risk in Financial Services
Kwalifikacja dotycząca zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie (risk management) i ładu korporacyjnego przeznaczona dla działów zarządzania ryzykiem, compliance oraz prawnych.
Combating Finance Crime
To kwalifikacja stworzona przez międzynarodowych ekspertów, która skupia się na prawie, regulacjach i najlepszych praktykach zwalczania przestępstw finansowych, prania brudnych pieniędzy, finansowania terroryzmu oraz korupcji.
CFC to efekt wieloletniej współpracy CISI z QCo, amerykańskiego konsultanta w zakresie walki z przestępczością finansową. Kwalifikacją powinni zainteresować się przede wszystkim managerowie odpowiadający za walkę z praniem brudnych pieniędzy (tzw. Money Laundering Reporting Officers).
Zakres tematyczny egzaminu: przyczyny występowania przestępstw finansowych, pranie brudnych pieniędzy, finansowanie organizacji terrorystycznych, korupcja i przekupstwo, rola sektora prywatnego w gospodarce
Czas przygotowania: 100 godzin
Czas trwania egzaminu: dwie godziny
Typ: test jednokrotnego wyboru
Objętość: 100 pytań
Global Finance Compliance
Investment Advice Diploma
Kwalifikacja dotycząca produktów finansowych w Wielkiej Brytanii, relacji konsumenckich, środowiska makroekonomicznego, usług bankowości inwestycyjnej, rynku opcji i futures oraz finansowej ochrony. Jej głównymi odbiorcami są doradcy inwestycyjni.
Aby móc posługiwać się dyplomem w obszarze doradztwa inwestycyjnego, należy zaliczyć trzy rodzaje egzaminów:
a. FSA (Financial Services Authority) and Professional Integrity;
Zakres tematyczny egzaminu to m.in. usługi doradcze sektora inwestycyjnego przy uwzględnieniu relacji z klientami, dyrektywy Unii Europejskiej, zasady funkcjonowania kontroli FSA, przestępstwa finansowe, równe traktowanie klientów i ochrona ich majątku.
b. Investment, Risk & Taxation;
Zakres tematyczny egzaminu to m.in. planowanie i doradztwo inwestycyjne w ujęciu makroekonomicznym, klasy aktywów, ich klasyfikacja i charakterystyka, teorie inwestycyjne i ich zastosowanie w praktyce, identyfikowanie ryzyka, opodatkowanie inwestorów i inwestycji.
c. Obszar merytoryczny (można wybrać jeden z trzech):
instrumenty pochodne, papiery wartościowe, doradztwo prywatnym klientom
Okres przygotowania do tego egzaminu zależy od wyboru dodatkowego obszaru merytorycznego. Natomiast FSA and Professional Integrity oraz Investment, Risk and Taxation zawiera po 80 pytań testowych, które trzeba rozwiązać w ciągu dwóch godzin.
Advanced Certificate in Operational Risk
Ta kwalifikacja została stworzona specjalnie z myślą o działach operacyjnych, przede wszystkim IT oraz administracji, które chciałyby poprawić swoje kompetencje w wykrywaniu ryzyka operacyjnego i zapobieganiu jego skutkom.
Zakres tematyczny kwalifikacji dotyczy dwóch obszarów:
a. Operational risk, czyli źródeł, natury, definiowania i zapobiegania ryzyku operacyjnemu;
b. Advanced Operational Risk, czyli zarządzanie ryzykiem operacyjnym, monitorowanie i raportowanie.
Private Client Investement Advice & Management
To kolejna kwalifikacja silnie powiązana z dyrektywami FSA w Wielkiej Brytanii, która dotyczy działań KYC, czyli Know Your Customer.
Zakres tematyczny egzaminu: opodatkowanie inwestycji, zaufanie w inwestycjach, zasady doradztwa finansowego, instrumenty finansowe i produkty.
Czas przygotowania: 200 godzin
Typ i objętość: test jednokrotnego wyboru (10 pytań), esej na wybrany temat, rozwiązanie jednego case study
Advanced Certificate in Global Securities Operations
Kwalifikacja rozwijająca i sprawdzająca umiejętności operacyjne. Przeznaczona przede wszystkim dla Team Leaderów oraz starszych specjalistów zajmujących się obsługą procesów inwestycyjnych (depozyty, akcje korporacyjne, operacje skarbowe, bankowość transakcyjna, instrumenty pochodne, rekoncyliacja).
Kwalifikację można uzyskać po zaliczeniu dwóch obszarów tematycznych:
a. Global Securities Operations, czyli zagadnienia z obszaru papierów wartościowych, usług inwestycyjnych, aspekty opodatkowania, ryzyko;
b. Advanced Global Securities Operations, czyli otwieranie kont inwestycyjnych, podatek giełdowy, pożyczka papierów wartościowych, bankowość transakcyjna, prawo korporacyjne.
CISI Diploma
To wiodąca kwalifikacja CISI na całym świecie, którą mogą zdobyć wyłącznie absolwenci uczelni wyższych. Łączy ona w sobie kilka aspektów: funkcjonowanie rynków kapitałowych, inwestowanie, compliance, derywaty, finanse przedsiębiorstw i transakcje. Kwalifikacja przeznaczona przede wszystkim dla doradców inwestycyjnych.
Aby uzyskać tę kwalifikację, należy zdać trzy egzaminy z listy:
a. Rynek obligacji;
b. Instrumenty pochodne;
c. Zarządzanie funduszami;
d. Zarządzanie transakcjami międzynarodowymi;
e. Zarządzanie i konsulting inwestycjami prywatnymi klienta;
f. Regulacje i compliance.
Dla każdego z powyższych egzaminów organizatorzy oszacowali inny czas samodzielnej nauki. Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora.
Diploma in Investment Operations
Kwalifikacja związana ściśle z obszarem bankowości inwestycyjnej oraz transakcyjnym (operacyjnym), przeznaczone głównie dla pracowników na stanowiskach seniorskich w bankach inwestycyjnych i doradców wyspecjalizowanych w zakresie doradztwa transakcyjnego.
Aby uzyskać ten dyplom, należy wcześniej zaliczyć jedną z kwalifikacji advanced:
a. Advanced Certificate in Global Securities Operations;
b. Advanced Certificate in Operational Risk.
Diploma in Investment Compliance
Kwalifikacja wnikliwie opisująca regulacje związane z prawidłowym funkcjonowaniem compliance w przedsiębiorstwie i dedykowana praktykom w tym obszarze.
Aby uzyskać ten dyplom, należy wcześniej zaliczyć jedną z następujących kwalifikacji:
a. Financial Regulation and Professional Integrity;
b. Global Financial Compliance, Combating Financial Crime lub Risk in Financial Services;
c. Regulation and Compliance.
Diploma in Corporate Finance
Dzięki tej kwalifikacji można poszerzyć swoją wiedzę z obszaru finansów przedsiębiorstw. Kwalifikacja jest akredytowana przez The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW).
Aby zdobyć dyplom, należy zaliczyć dwa egzaminy:
a. Corporate Finance Techniques & Theory, który swoim zasięgiem obejmuje sprawozdania finansowe, pojęcie długu i kapitału własnego, fuzje i przejęcia oraz regulacje i zagadnienia etyczne w biznesie;
b. Corporate Finance Strategy & Advice, który porusza taką tematykę, jak fuzje i przejęcia oraz strategię korporacyjną.
CISI Masters in Wealth Management
Kwalifikacja wieńcząca hierarchię egzaminacyjną stowarzyszenia CISI, przeznaczona dla wysokiej klasy specjalistów z obszaru bankowości prywatnej, portfolio managerów oraz tzw. wealth managerów. Swoim zasięgiem kwalifikacja obejmuje trzy obszary tematyczne:
Perspektywy rozwoju
Kwalifikacje w ramach CISI zainteresują z pewnością wszystkich finansistów, którzy w przyszłości chcieliby pracować na stanowiskach konsultingowych – doradców transakcyjnych, finansowych i inwestycyjnych oraz pracowników departamentów inwestycyjnych w bankach. Szeroki zakres tematyczny poszczególnych kwalifikacji z pewnością przyda się również osobom pracującym w działach zajmującym się ryzykiem, compliance lub prawnym.