IT Risk Specialist

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę specjalisty ds. analizy ryzyka (IT Risk Specialist). Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku.
Branża: Bankowość
23.07.2020

Ekspert analizy ryzyka, który dodatkowo posiada umiejętności programistyczne, czyli IT Risk Specialist, to nowy zawód, na który stale rośnie zapotrzebowanie na rynku pracy. Osoby, które pracują na tym stanowisku tworzą modele ekonometryczne, są innowatorami czy data scientistami.

Zakres obowiązków

Codzienna praca IT Risk Specialist polega na modelowaniu ryzyka oraz poszukiwaniu i wdrażaniu innowacji w obszarze zarządzania ryzykiem. Na pracę specjalistów ds. ryzyka (IT Risk Specialist) duży wpływ mają często pojawiające się nowe narzędzia i oprogramowanie, metody modelowania oraz wymiary danych.

Profil

IT Risk Specialist powinien łączyć umiejętności przetwarzania i analizowania danych (regresje, drzewa decyzyjne, uczenie maszynowe oraz sieci neuronowe) oraz wyciągania wniosków. Poszukiwane są osoby dociekliwe, precyzyjne oraz kreatywne. Ważne jest zorientowanie na cel i dążenie do niego mimo przeciwności losu.

Oprócz analitycznego myślenia, kluczowa jest też wiedza programistyczna i znajomość takich narzędzi jak: SQL, R, Python czy SAS. Dlatego w tym zawodzie świetnie radzą sobie absolwenci matematyki, fizyki, statystyki, ekonometrii oraz IT.

Perspektywy rozwoju

IT Risk Specialist, który pozytywnie przejdzie proces rekrutacji, może wybrać jedną spośród kilku ścieżek rozwojowych, zostać ekspertem w obszarze modelowania, aplikacji IT lub innowacji i dużych baz danych. Do wyboru jest również ścieżka managerska.

Przyszły IT Risk Specialist może jeszcze podczas studiów zaczerpnąć wiedzę i zdobyć potrzebne umiejętności, które na pewno zostaną docenione przez rekrutera. Zainteresowani powinni rozważyć udział w:

  • hackathonach (webowe lub on-site), w ramach których można rozwijać umiejętności programistyczne i ćwiczyć na rzeczywistych zadaniach,
  • szkoleniach oferowanych na platformach: Coursera, LinkedIn Learning, GitHub i CodeAcademy.

Wynagrodzenie

Zarobki na stanowisku IT Risk Specialist mogą się różnić w zależności od zakresu obowiązków danego pracownika i doświadczenia.

Wynagrodzenia w zawodzie IT Risk Specialist w 2020 roku (brutto)
  minimalne średnie maksymalne
Ekspert ds. Modelowania Ryzyka 12 500 zł 14 000 zł 16 000 zł
Specjalista ds. Modelowania Ryzyka 7 000 zł 10 000 zł 12 000 zł

Źródło: Raport płacowy 2021. Trendy na rynku pracy, HAYS, 2021.

 Wynagrodzenia w bankowości w 2021 roku