Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Starszy konsultant ds. fuzji i przejęć (M&A)

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę starszego specjalisty ds. fuzji i przejęć (M&A Associate / Senior Associate). Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia starszy konsultant ds. fuzji i przejęć (M&A Associate / Senior Associate).
Branża: Bankowość
09.04.2020

Starszy konsultant ds. fuzji i przejęć (M&A Associate / Senior Associate) zajmuje się finansową analizą procesów związanych z połączeniem firm lub nabywaniem innego przedsiębiorstwa.

Specjaliści ds. fuzji i przejęć najczęściej znajdują zatrudnienie w firmach zajmujących się doradztwem finansowym i strategicznym, bankach inwestycyjnych, butikach inwestycyjnych lub kancelariach prawnych specjalizujących się w fuzjach i przejęciach.

Zakres obowiązków

  • wsparcie i koordynowanie całego procesu fuzji i przejęć (zarządzanie i nadzorowanie pracy na projektach),
  • przeprowadzanie analiz sektorowych i rynkowych, analiz finansowych,
  • przeprowadzanie analiz due diligence wycena, strukturyzacja transakcji, prowadzenie procesu inwestycyjnego,
  • nadzór i monitorowanie kondycji firm, analiza rynku (współudział w kreowaniu potencjalnych transakcji w obszarach M&A),
  • współpraca z doradcami/konsultantami wewnętrznymi i zewnętrznymi w ramach prowadzonych transakcji,
  • utrzymywanie i budowanie biznesowych relacji z klientami.

Profil

Bardzo często starszy specjalista ds. fuzji i przejęć musi dysponować zarówno kompetencjami specjalisty finansowego, jak i koordynatora pracy zespołu realizującego dany projekt. Dużą rolę w jego pracy odgrywa też kontakt z klientami.

Od kandydatów na to stanowisko wymagane jest zazwyczaj wykształcenie z zakresu finansów i ekonomii, bankowości lub prawa. W przypadku tej roli wymagane jest już wcześniejsze doświadczenie w obszarze fuzji i przejęć przedsiębiorstw, jak również doświadczenia zdobyte podczas studiów w czasie staży w działach prawnych, analiz czy audytu. Od kandydatów oczekuje się wiedzy z zakresu podatków, umiejętności analizy danych, modelowania finansowego, formułowania wniosków, a także skrupulatności i umiejętności pracy pod presją wysokiej odpowiedzialności. Elementem kluczowym pozostają również umiejętności komunikacji i prezentacji danych.

Perspektywy rozwoju

Starsi specjaliści ds. fuzji i przejęć (M&A Associate / Senior Associate) awansując, obejmują stanowiska managerskie, które często związane są z rozwijaniem produktów firmy w zakresie doradztwa na temat łączenia przedsiębiorstw, pozyskiwania klientów i realizacji założonych budżetów. Specjaliści ds. fuzji i przejęć wykorzystują i poszerzają zdobytą wiedzę także jako doradcy podatkowi.

Na dalszych etapach kariery zajmują się często także doradztwem strategicznym, sprawdzają się świetnie jako menedżerowie działów audytów, finansów lub inwestycji.

Wynagrodzenie

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku starszego konsultanta ds. fuzji i przejęć (M&A Associate / Senior Associate) wynosi średnio:

typ organizacji dolny kwartyl mediana górny kwartyl
bankowość korporacyjna 10 000 11 500 13 000
bankowość detaliczna 11 000 13 000 15 000
BIG4 10 000 12 000 13 000

Przeciętna premia na stanowisku starszego konsultanta ds. fuzji i przejęć (M&A Associate / Senior Associate) wynosi od 15% do 50%. 

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2020