Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Zarządzający funduszami

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę zarządzającego funduszami. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku.

Zarządzający funduszami to stanowisko o bardzo wysokim stopniu odpowiedzialności, ponieważ wiąże się z podejmowaniem decyzji dotyczących strategii inwestycyjnej i doboru spółek do portfela funduszu. Aby zostać zarządzającym funduszem należy uzyskać licencję doradcy inwestycyjnego, nadawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego po zdaniu egzaminu. 

Zakres obowiązków

  • tworzenie strategii inwestycyjnej funduszu,
  • dobór spółek do portfela,
  • nadzorowanie realizacji strategii inwestycyjnej,
  • analiza  makroekonomiczna i międzyrynkowa.

Profil

Zarządzający funduszami to elita ekspertów finansowych. Przede wszystkim kandydaci muszą uzyskać licencję doradcy inwestycyjnego nadawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Egzamin wymaga ponadprzeciętnej wiedzy i zawiera elementy m.in. ekonomii, finansów, rachunkowości, prawa gospodarczego, statystyki oraz matematyki finansowej. Zarządzający funduszami mają za sobą najczęściej przeszłość zawodową na stanowiskach dealerów, analityków, maklerów oraz dyrektorów departamentów doradztwa inwestycyjnego.

Perspektywy rozwoju

Zarządzający funduszami to jedne z najwyższych stanowisk w hierarchii instytucji finansowych. Osoby, które opuszczają to stanowisko kierują się na najwyższe stanowiska menedżerskie obejmując pozycje, takie jak członek zarządu, prezes lub zajmują się działalnością doradcy inwestycyjnego.