Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Deadline (DDL)

W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie deadline.
30.10.2019
Dowiedz się, co oznacza pojęcie deadline, które czasami spotyka się w postaci skrótu DDL.

Co to jest deadline – definicja

Słowo deadline oznacza nieprzekraczalny termin wykonania jakiegoś zadania. Jest to data, do której pewne działania muszą zostać zamknięte. Termin używany jest zazwyczaj w korporacjach lub w mniejszych firmach. 

Znaczenie słowa deadline odnosi się przede wszystkim do odgórne ustalonej daty w przyszłości. Może to oznaczać, że do wyznaczonego terminu należy np. dostarczyć/wysłać materiały do klienta lub wykonać zadanie powierzone nam przez przełożonego. 

Termin deadline można niekiedy spotkać w formie skróconej: DDL

Deadline – stosowanie pojęcia

Duże organizacje często korzystają z zapożyczeń – głównie anglojęzycznych. Dzięki temu, międzynarodowe firmy posiadają pewien zasób słów lub zwrotów, które są używane w jednakowy sposób na całym świecie. 

Co ciekawe, pojęcie dealine występuje coraz częściej w codziennej komunikacji, niekoniecznie związanej z życiem zawodowym. 

Deadline – geneza pojęcia

Deadline to nie wymysł współczesności. Zaskakujący jest fakt, że tego terminu używano już pod koniec XIX wieku. Jak sama nazwa wskazuje – deadline był linią śmierci. 

Deadline powstał w czasach amerykańskiej wojny domowej, a konkretnie w obozie jenieckim, który był znacznie przeludniony. Przebywający tam więźniowie mieli wyznaczoną granicę (deadline), której nie mogą przekraczać. Jeżeli to zrobią – stracą życie. 

Źródła: