Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Mecenat

W poniższym artykule wyjaśnimy, czym jest mecenat.
09.05.2019
Dowiedz się, co oznacza pojęcie mecenat. Poznaj definicję pojęcia mecenat.

Czym jest mecenat – definicja

Mecenat często definiowany jest jako patronat i opieka nad sztuką, literaturą, nauką, artystami przez państwo lub instytucje. Z innej definicji wynika, że mecenat to opieka nad twórczością artystyczną sprawowana przez fundatorów, kolekcjonerów, znawców i miłośników sztuki.

W szerszym znaczeniu jest to działalność fundacyjna lub sposób finansowania wybranych organizacij, przedsięwzięć. Jest to dobrowolna pomoc, a osoba pomagająca nie oczekuje żadnych świadczeń zwrotnych – często również pozostaje anonimowa. Co ciekawe, mecenat przyczynił się do powstania sponsoringu, który zdecydowanie się od niego różni.

Historia mecenatu

Instytucja mecenatu była znana już w starożytnej Grecji. Jednak nazwa "mecenat" pochodzi od Caiusa Cilniusa Maecenasa – rzymskiego arystokraty, protektora twórców, a w szczególności pisarzy (I w. p.n.e.). W średniowieczu mecenat artystyczny sprawowali władcy lub Kościół.

Rozkwit mecenatu nastąpił we Włoszech w okresie renesansu – mecenat papieski, książęcy, republikański. Przykładami są: mecenat Medyceuszów we Florencji, papieży Juliusza II i Leona X w Rzymie oraz mecenat Republiki Weneckiej).

Okres baroku i klasycyzmu to rozwój mecenatu królewskiego.

Początki mecenatu w Polsce

Polski mecenat został zapoczątkowany przez ostatnich Jagiellonów, a na jego rozwój mieli wpływ Wazowie (Władysław IV Waza sprawował opiekę nad teatrem operowym). Najbardziej wpływowym mecenasem okazał się Stanisław August Poniatowski, który dążył do stworzenia zespołu artystów narodowych. Mecenat był znany i użytkowany również przez magnackie rody (Zamoyscy, Braniccy, Czartoryscy).

W XIX wieku mecenat stał się także domeną instytucji społecznych. Obecnie inicjatywę przejmują innego rodzaju instytucje prywatne i społeczne oraz organizacje (np. fundacje).

Źródła: