Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Open space

W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie open space.
31.10.2019
Dowiedz się, co oznacza open space.

Open space  definicja

Open space (w tłum. z ang. otwarta przestrzeń) to pojęcie, którego używa się do określenia wielkopowierzchniowej przestrzeni biurowej. W takim modelu biurka pracowników poustawiane są w jednej dużej przestrzeni, bez podziału na oddzielne pokoje czy gabinety.

Przykład open space

Open space'y mają zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Ci pierwsi za największe minusy pracy w takiej przestrzeni wymieniają hałas i brak możliwości skupienia się. Z drugiej strony praca w takiej przestrzeni może wyzwalać kreatywność w członkach zespołu i daje możliwość konsultacji pomysłów na bieżąco, bez konieczności umawiania spotkań. 

Open space – historia

Za pomysłodawcę open space uznaje się architekta Franka Lloyda Wrighta, który w 1906 roku stwierdził, że ściany i pokoje nie służą niczemu dobremu.

Moda na open space w Polsce pojawiła się znacznie później, na przełomie XX i XX wieku, wraz z zachodnimi korporacjami i dużymi firmami, które zdecydowały się otworzyć swoje oddziały nad Wisłą i Odrą. 

Open space – ciekawostki

Badania pokazują, że względem tradycyjnych modeli biurowych, open space jest tańszy o około 20 proc. Z drugiej strony, z innych badan wynika, że osoby pracujące w otwartej przestrzeni są bardziej zestresowane, a to podnosi ich ciśnienie krwi, co zwiększa o 16 proc. ryzyko choroby serca i aż o 38 proc. udaru.

55% – tyle pracowników z Pokolenia Z, czyli ludzi urodzonych po 1995 roku twierdzi, że chce pracować w biurach typu open space, pomimo związanych z tym zakłóceń.